הוד השרון

"משאבים היא הסנונית של שינוי פני העיר"

ערן ישראלי ומורן מארין, ממשרד הנדל"ן "טופ נכסים", הוציאו השבוע לדרך את פרויקט הפינוי בינוי ברחוב משאבים בהוד השרון * בראיון ל"הוד הכפר" הם מדברים על המהפכה הנדל"נית שמבשר הפרויקט ומסבירים מדוע פינוי בינוי עדיף על תמ"א 38: "התהליך יותר ארוך, אבל התוצאה שווה את הכל"

קרן שלהבת 25/02/2019
הריסת הבניינים ביום ראשון.
צילומים: קרן שלהבת ופרטי

יום ראשון. שמונה וחצי בבוקר. רחוב משאבים 12-14 בהוד השרון. עשרות סקרנים נאספים ליד הבניינים הישנים שעוד מעט יהפכו להיסטוריה.

פרויקט הפינוי בינוי, אותו הובילו מורן מארין וערן ישראלי 'מטופ נכסים'.

עתיד לשנות את פני הרחוב השקט ובהמשך – כך מבטיחים במשרד – את כל פני העיר.

"פינוי בינוי זה צו השעה", אומרים ערן ומורן הנרגשים בזמן שהטרקטורים מגיעים לרחוב שנסגר על ידי המשטרה. ישראלי: "אני עומד פה ורואה את התושבים המדהימים שהולכים איתנו כבר שנתיים וחצי ויודע שהחיים שלהם הולכים להשתנות לטובה. כולם ירוויחו מהתחדשות הרחוב. הדיירים בבניינים עזבו בניין של עשרות שנים והם יקבלו דירות חדשות, עם ממ"ד ומרפסת שמש. גם התושבים האחרים ירוויחו כי הרחוב סובל ממצוקת חניה ובבניינים האלה יהיה חניון תת קרקעי שיוריד מהעומס של החניות ברחוב".

שי אבן צור, אחד הדיירים בבניין, עדיין לא מעכל את גודל האירוע. "אני עומד כאן מול הבניין ומרגיש צביטה בלב", הוא אומר. "הבניין שבו גרנו במשך שנים הפך בחודשים האחרונים לבניין רפאים וקשה לראות את זה. עם זאת, אני יודע שבעוד שנתיים וחצי ניכנס לדירה חדשה, משודרגת ויפה".

לדבריו, "הכל התחיל מכך שדיירי הבניין החליטו לחזק את המבנה בגלל שחששנו מקריסתו בעת רעידת אדמה קשה. הבנו שהעלות של החיזוק לא כדאית ולא כלכלית. ועד הבניין, בשיתוף הדיירים, החליט לפנות להליך של פרויקט תמ"א 38/1, חיזוק המבנה. התחלנו לחפש יזמים ונתקלנו בהרבה שרלטנים או כאלה שאין להם גב כלכלי. כבר בהתחלה זרקו לאוויר הבטחות ולא קיימו אותן. לפני שנתיים נפגשנו בעקבות המלצה, עם מארין וישראלי  'מטופ נכסים' ופגשנו שם את ערן ישראלי ומורן מארין. הם עשו רושם טוב והצליחו להוביל את הפרויקט בפועל. הם הפגישו אותנו עם היזם אבי גבאי, שהציע לנו ללכת להליך של פינוי בינוי. בתוך שנתיים וחצי הוא הצליח לקבל את כל האישורים מהעירייה והנה אנחנו עומדים היום בתחילת התהליך".

האם בעירייה העמידו בפניכם קשיים בכל מה שקשור לקבלת האישורים?

"הקושי האמיתי היה נעוץ בחשש שייגרם נזק לשני גנים בסמוך. הגנים הועברו למבנים אחרים ולאחר מכן ניתנו לנו כל ההיתרים". 

תושבים שגרים בבניינים סמוכים חוששים מכך שהרחוב, שגם כך צר, ייהפך לפקק תנועה. הם טוענים שבנייה לגובה תוביל לעומס תחבורתי בלתי נסבל. מה יש לך להגיד להם?

"אני יכול להבין אותם, כי בכל זאת מדובר בתוספת של דירות, אבל את הקדמה אי אפשר לעצור. מדובר בבניינים מאוד ישנים והריסתם היא צו השעה".

איזה טיפ אתה יכול לתת לדיירים אחרים ששוקלים לעבור את הפרויקט הזה?

"צריך לעשות תחקיר יסודי. לבדוק בגוגל את ההיסטוריה של היזם, לראות באלו פרויקטים הוא היה מעורב, אם יש נגדו תביעות. לקחת עורך דין טוב, לקרוא את החוזה היטב, בעיקר את האותיות הקטנות, ולא לסמוך על אף אחד שיעשה את זה במקומכם. אנחנו מאוד סומכים על מארין וישראלי שמלווים אותנו בכל התהליך ועומדים מאחורי כל מילה שנתנו לנו".

 

ביניים: "זו רק ההתחלה"

 

מארין וישראלי אומרים כי "בפרויקט נהרסו שני בניינים ישנים שכבר לא היו ראויים למגורים ובמקומם יקומו שני בניינים חדישים בני עשר קומות".

ברוב המקרים בהוד השרון עושים פרויקט תמ"א 38. זה נראה לתושבים יותר קל ונוח. הם לא צריכים לעזוב את הבתים שלהם. מה אתה חושב על כך?

"מבחינת הקושי ברור שתמ"א 38 עדיף כי אין צורך לעזוב את הדירה, אבל לטווח ארוך ברור שעדיף בניין חדש ולא מחודש. תשתיות חדשות, מעלית, חניון תת קרקעי. אלה דברים שאין להם מחיר".

תוך כמה זמן הפרויקט הזה ייגמר?

"ההערכה שלנו היא שנתיים עד שנתיים וחצי".

והיכן הדיירים יגורו בתקופה הזו?

"כבר לפני שלושה חודשים פינינו את הדיירים לדירות שכורות, על חשבון היזם".

היו תושבים שהתנגדו?

"תמיד יש התנגדויות, גם בתמ"א 38, אבל בסופו של דבר אנשים הבינו שזו  התוצאה הטובה ביותר".

מה לגבי בניינים נוספים בהוד השרון?

"זה פרויקט הפינוי בינוי השני בעיר ואני מאמין שזו רק ההתחלה. משאבים היא הסנונית של שינוי פני העיר ומכאן העיר יוצאת לדרך חדשה".

 

ערן ישראלי: 054-3450369, מורן מארין 052-3385053. 'טופ נכסים'

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: ניסה לגנוב כספומטים
נעצר חשוד בשוד בנק בכפ"ס
חילוץ הפועל שנפל
"כנראה שבטיחות זה לא בראש סדר העדיפויות שלהם"
חדר המיון של איכילוב בדרך לשדרוג
הפגינו בקריאה לשוויון
הפגינו בקריאה לשוויון
"מדובר בסיכון בטיחותי ראשון במעלה"
מה קורה בגן?
פתחה עם ניצחון