הוד השרון

המאמי של הוד השרון

זוהר אוריה, תושבת הוד השרון, הקימה את עמותת "מאמי" במטרה לסייע לבני נוער ומתבגרים בסיכון. היום (חמישי) יערך אירוע התרמה, שכל ההכנסות יועברו לפעילות השוטפת של העמותה

קרן שלהבת 07/03/2019
זוהר אוריה ,  אופטימית וחדורת מוטיבציה
צילום: פרטי

 אירוע התרמה למען בני נוער ומתבגרים בסיכון ייערך היום (חמישי) על ידי עמותת 'מאמי' בהוד השרון. באירוע יימכרו פרטי לבוש, אקססוריז, דיסקים וספרי ילדים. ההכנסות יועברו לפעילות השוטפת של העמותה.

עמותת מאמ"י - מעגל אנושי מציל ילדי רחוב ומתבגרים בסכנה - הוקמה במטרה לעזור למתבגרים וצעירים, שמגיעים לחיי רחוב עקב אלימות פיזית ומינית במשפחה. ילדים הסובלים מהדרה חברתית ומפוסט טראומה, וחשופים ברחוב לסכנות. מאמי עוזרת הן למתבגרים קטינים והן לצעירים בני 18 ומעלה ועושה זאת בתכנית שיקומית שנועדה להוציאם מחיי רחוב, פשע וסכנה – לחיים טובים ובטוחים.

מי שאחראית על הקמתה של מאמי היא זוהר אוריה בת 39 תושבת הוד השרון. אוריה, הקימה את העמותה ב-2013 במטרה לסייע לאותם צעירים.

 אוריה, שחקנית, סופרת ויוצרת קולנוע, שיחקה בסדרה "בת ים - ניו יורק", "זינזנה" בסרט הקולנוע "קרוב לבית"  ועוד. כיום לדבריה היא עובדת על סרט חדש שיעסוק בעמותת מאמי וילדים ובני נוער בסיכון.

"כשרואים שמשהו לא תקין בחברה, חייבים לקום ולפעול", אומרת אוריה. "נתקלתי לא פעם בבני נוער במצבי סיכון. בילדים שנפלטו ממסגרות, מפנימיות ואף כאלו שברחו מבתיהם. ישבתי עם עצמי והחלטתי שאני חייבת לפעול. כך בעצם נוסדה עמותת מאמי. הקמתי עמותה שעם הזמן הצטרפו אליה עוד אנשים. הצלחתי להקים בית עם תכנית שיקומית שהיא יחידה מסוגה בארץ ונבנתה לאחר שנות מחקר ובשילוב מומחים בתחום הריפוי, השיקום והפסיכולוגיה".

 כיצד אתם מסייעים לאותם נערים ונערות?

"לא מדובר רק בנערים ונערות אלא גם בבוגרים. בתחילה מגיעים אלינו נערים ונערות שנפלטו ממסגרות ומוסדות שונות. נערים שמתגוררים ברחוב וחשופים לסכנות. בשלב הראשון הקמנו עבורם בית לכל דבר. הצלחנו להציל עשרות ילדים ובני נוער מהרחוב וממצבים של סיכון, הידרדרות לחיי זנות, פשע ואונס. אותם בני הנוער גרו בבית העמותה, שהפך לבית שלהם בכל מובן המילה. מאז ההקמה, עברו מספר שנים והם בגרו. כיום אנחנו מלווים אותם בבגרותם: במציאת עבודה, מעבר לחיים עצמאיים, במציאת מקומות עבודה ושיקומם. השלב הבא שלנו הוא להמשיך ולתמוך בנערים ונערות אחרים ולהתחיל סבב חדש. לשם כך אנחנו זקוקים לתרומות. הבית למעשה הוא מקום מרפא לשיקום והעצמה ומיועד למתבגרים וצעירים מגילאי 17 ומעלה.

 "בזמן מגוריהם בבית מאמי הם עוברים תכנית שיקום מקיפה המשלבת טיפול פסיכולוגי, המיועד לנפגעי פוסט טראומה בשיתוף פעולה עם פסיכולוגים מתנדבים מעמותת EMDR, שיחות אישיות וקבוצתיות, שילוב בתעסוקה ובמסגרות לימוד והשכלה. אנו היחידים בארץ שעוזרים להם במעבר לדירה הראשונה שלהם, כולל ייעוץ בחוזה הדירה, עזרה בהובלה, מתן סלי מזון לחודשים הראשונים ועזרה בהשגת ריהוט בתרומה לדירתם השכורה ומלווים אותם עד גיל 26".

צריך הרבה אומץ כדי להקים עמותה בסדר גודל כזה ולקחת אחריות על עשרות בני נוער שעברו טראומות וחוויות קשות.

"לא ידעתי למה אני נכנסת. הייתי אופטימית וחדורת מוטיבציה. התייעצתי עם קולגות שלי שהקימו גם הם עמותות כאלו ואחרות ויצאתי לדרך. זה לא פשוט, יש הרבה קשיים, אני לא חושבת שמדובר באומץ, אלא ברצון אמיתי לתקן דברים בחברה ורוח נתינה".

באלו מקרים קשים נתקלת?

 "כל המקרים הם קשים. כל ילד ועולמו. ישנם ילדים שברחו מהבית כי ההורים לא הרשו להם לעשות קעקוע ומבחינתם עולמם חרב, וישנם ילדים שעברו התעללות פיזית או נפשית. כל ילד מבחינתי שהדרדר לרחוב זקוק ליחס וסיוע. במהלך הפעילות של מאמי, נתקלתי בנערות שהתדרדרו לזנות. נערות שנאנסו בעת מגורן ברחוב. הגיעו אלינו נערים שעישנו סמים, נערים שהתגוררו בבית נטוש שהקומה העליונה שלו קרסה. הם הגיעו אלינו פצועים ונזקקו לטיפול רפואי. ישנם ילדים שבורחים מהבית כי ההורה שלהם התעלל בהם מינית, לא חסרים מקרים מזעזעים".

יש דרך להציל את אותם ילדים ונערים לפני שהם נפלטים לרחוב?

"לא תמיד זה אפשרי, אבל ברוב המקרים כן. הרבה מהנערים והנערות מגיעים אלינו לאחר שנפלטו מהפנימיות אליהם נשלחו בעיקר על ידי הרווחה. ברווחה ברוב חלקי הארץ 'היד קלה על ההדק' בכל הנושא של הוצאת קטינים מבתיהם, שליחתם לבתי אומנה או לפנימיות. אותם ילדים שנעקרים מבתיהם, חווים טראומה נפשית ולא מצליחים להתמודד עם השינוי. לדעתי אסור להוציא ילד מביתו אלא אם כן הוא חווה התעללות פיזית או מילולית".

לדברי זוהר כדי לגייס מערך חדש של תמיכה העמותה זקוקה למיליוני שקלים. "אני מתחילה כעת בגיוס כספים, כשהסנונית הראשונה היא האירוע כאן בעיר הוד השרון".

 "נתקלתי בנערות שהתדרדרו לזנות. נערות שנאנסו בעת מגורן ברחוב. הגיעו אלינו נערים שעישנו סמים, נערים שהתגוררו בבית נטוש שהקומה העליונה שלו קרסה. הם הגיעו אלינו פצועים ונזקקו לטיפול רפואי".

 "אותם ילדים שנעקרים מבתיהם, חווים טראומה נפשית ולא מצליחים להתמודד עם השינוי. לדעתי אסור להוציא ילד מביתו אלא אם כן הוא חווה התעללות פיזית או מילולית".

אירוע ההתרמה יערך ביום חמישי ה-7.3 ברחוב מעייני 5 דירה 1 בין השעות  15:00-20:00 ומיועד לתושבי הוד השרון והסביבה. 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
יוצאת לדרך
יוצאת לדרך
מציאות מדומה
"מציאות מדומה" ביום הבחירות
מה יקרה למחירי השכירות?
כיצד ישפיע האירווויזיון על מחירי השכירות ברעננה?
סניף הדואר במגדיאל. מחכים למפעיל חדש
סניף הדואר במגדיאל נסגר באופן זמני
עמית ולס עם ראש העיר רפי סער, סגן ראש העיר ומחזיק תיק הספורט דני הרוש, הוריו ואחותו
אלופים צעירים
לא בונים בשרון
לא בונים בשרון
בדך להתחדשות עירונית
פצועה קשה בתאונה בין מספר כלי רכב בירושלים