הוד השרון

מחלוקת בין שתי הערים תביא לסופו של יער אוסישקין הגוסס?

בסיור עיתונאים שנערך במתחם היער הממוקם בין הוד השרון לכפר סבא על ידי חברת נתיבי ישראל התגלתה תמונה שוברת לב – עשרות עצים גוססים ופנינת טבע עירונית, מוזנחת ברשלנות

זאב שרגא 14/03/2019
יער אוסישקין  , מי יציל אותו?
צילום: זאב שרגא

רבות דובר בשנתיים האחרונות אודות מצבו של "יער אוסישקין", חורשת האקליפטוסים העתיקה בסמוך לגבול הדרומי של העיר עם הוד השרון, צפונית לתוואי כביש 531 ומחלף סוקולוב. פעילי "משמר האילנות" בכפר סבא פעלו ללא לאות על מנת לטפל בעצים העתיקים שיועדו לשימור, זאת למרות העובדה כי מדובר בשטח מוניציפלי של הוד השרון, שם פחות מתרגשים כך נראה ממצבו של היער. עם תחילת העבודות להקמת מחלף סוקולוב עלה היער שוב לכותרות, תוך חשש לפגיעה בעצים, אולם העובדה כי איש לא לוקח אחריות על השטח, אף כי מדובר בשטח בבעלות פרטית, הביאה למצב כי החורשה העתיקה עומדת שוממת ומוזנחת, עשרות עצים מתים, חלקם נוטים לקרוס ומחלה מתפשטת מאיימת להכחיד את העצים כולם.

בשבוע שעבר החליטו בנתיבי ישראל להסיר את הכפפות וזימנו סיור עיתונאים ביער, זאת על מנת להבהיר כי מצבו הקשה כלל לא קשור לביצוע העבודות במקום. בסיור לקחו חלק דובר החברה, בן גוטמן, המהנדסת יעל וינקלר, מנהלת הפרויקט מטעם "נתיבי ישראל" והאגרונומית נינה אלומות עמיר, שערכה את סקר העצים לפני תחילת העבודות, על מנת לסמן אילו עצים יכרתו ואלו מהם מיועדים לשימור.

 וינקלר מציגה מפה מפורטת של סימון העצים בשטח ואומרת: "פעלנו על פי אישור של קק"ל לכריתתם של 170 עצים, כפי שמסומן במפה, ובשטח נותרו 125 עצים שסומנו כמיועדים לשימור, זאת לצד הצעה לדילול 30% מהם. העצים לא במצב בריאותי, טוב אבל הם גם לא היו לפני תחילת הפרויקט כי מצבו של היער היה רע מאוד. כשנכנסו לשטח היו כאן אוהלים של נרקומנים, ערימות של פסולת בניה, עצים שהוצתו, וברגע שהקבלן נכנס לשטח הוא סידר פה וניקה את השטח. אנחנו יכולים להגיד בוודאות שלא נכרתו על ידי הקבלן עצים שלא היו מיועדים לכריתה מלכתחילה".

 "התושבים רצו לדעת אילו עצים מיועדים לכריתה ועשינו עבודת שטח עם מודד," מסבירה נינה, "כבר בשנת 2015 סימנו את העצים בסרטים צבעוניים כך שיהיה ברור אילו עצים מיועדים לכריתה ואילו לשימור. לא מצאנו פה עץ בעל ערכיות גבוהה שמצדיקה העתקה שלו".

 אם אנחנו יורדים עכשיו לשטח אנחנו רואים בעיניים את 125 העצים שיועדו לשימור?
"לא בדקתי אחד אחד," אומרת נינה ואילו וינקלר מוסיפה: "יש עצים שהתמוטטו או נשרפו, לא נראה את כולם בשטח אבל אני יכולה להגיד שהקבלן לא נגע בהם."

איך אתם מתייחסים לנושא ה'בנטונייט' שגלש אל העצים ולכאורה פגע בהם?

"בנטונייט הוא למעשה חומר המשמש לקידוח יסודות וחלק ממנו מן הסתם גולש החוצה," אומרת וינקלר, "כשראינו שזה גולש אל היער הקמנו סוללות עפר על מנת למנוע את הגלישה ובגשמים החזקים האחרונים המים חדרו תחת סוללות העפר, הגיעו אל מספר עצים, אולם ניקו את זה מהר מאוד. מדובר על עצים בודדים שסמוכים מאוד לתוואי העבודות".

 מיד לאחר ההסברים המשכנו כאמור לסיור בחורשה המוזנחת, המכונה "יער אוסישקין", שם נחשפנו לתמונת מצב עגומה, שוברת לב אפילו, של פנינת טבע בעלת ערך היסטורי שפשוט עומדת מוזנחת. עשרות עצים מתים שסימנים של מזיקים ניכרים בגזעיהם, אחרים בשלבי מחלה מתקדמים, קמלים לאיטם ונרקבים. בכניסה לחורשה נתקלנו בעץ שאין ספק שמהווה אף סכנת חיים למי שנקלע למקום, נוכח העובדה כי הוא עומד בזווית חדה ועתיד לקרוס כמו עצים אחרים שקרסו במקום. עוד מצאנו כי מספר עצים שאכן סומנו לשימור, עומדים בסמוך לתוואי העבודות כשכל אחד מהם גודר באמצעות פחונים שהתקין הקבלן, אולם גם מצבם כאמור, בכי רע.

 נציין שוב, מדובר ב"שטח מריבה" העומד במחלוקת בין שתי הערים הוד השרון וכפר סבא, לאחר שהאחרונה הגישה בקשה רשמית למשרד הפנים לספחו לשטחה, ברובו הגדול שטח פרטי שעל פי תכניות עתידיות של בעליו, עתיד לשמש בעוד שנים רחוקות לבנייתו של מרכז מסחרי.

 מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "כידוע, יער אוסישקין הינו שטח הנמצא בבעלות פרטית ויכולת העירייה לפעול בשטח זה, שאיננו בבעלותה, הינה מוגבלת על פי חוק. יחד עם זאת, בהתאם להנחיית ראש העירייה, פועל הצוות המקצועי במנהל ההנדסה על מנת לגבש דרכים לסיוע בשימור המתחם לרבות מול בעל הקרקע".

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: פרץ לבית וגנב רכוש רב
פסטיבל הזמר העברי במרינה הרצליה
ערב מחווה לזמרות הגדולות של פעם
הפוליטיקה של רמת השרון
הפוליטיקה של רמת השרון
מומחים לחדשנות
עידן השילוב: מרכז בין-תחומי חדש בטכניון
מרכז בין-תחומי חדש בטכניון
דניאל עטר, יור קקל
עצמאות פרטית לעשרות חיילים בודדים
מבקרת חדשה לעיריית רעננה
זוכרים את מעין
זוכרים את מעין