הוד השרון

יציאת אתיופיה

אחרי 20 שנה הצליח אלבל סמואל להעלות ארצה את קרובי משפחתו שנותרו באתיופיה לאחר "מבצע שלמה". עוד שישה מבני המשפחה שיהדותם הוכחה, עדיין ממתינים לאישור עלייה

זאב שרגא 18/04/2019
הדוד אלנה טספהון, בנו יגזצ'יאוו טספהון, אלבל סמואל ובני המשפחה באיחוד המרגש בנתב
צילום: פרטי

בשנה האחרונה כתבנו על בן הקהילה האתיופית, אלבל סמואל (45) תושב הוד השרון, שסיפר את סיפור חייו הייחודי עת הפך מרועה צאן לאיש הייטק מצליח, לאחר שעבר את מסע העלייה המפרך מאתיופיה. רגע לפני הפסח חגגו אלבל ובני משפחתו את עלייתם ארצה של שניים מבני המשפחה, הדוד אלנה טספהון, בנו של אחיו של סבו של אלבל, ובנו יגזצ'יאוו טספהון. השניים נותרו מאחור כאשר התרחשה עליית יהודי אתיופיה במסגרת מבצע שלמה, נוכח טעות טכנית ברישומו של האב כבן לאם שאינה יהודיה ומאז ועד היום פעלו רבות להוכחת יהדותם על מנת שיוכלו להתאחד עם משפחתם בארץ ישראל.

 אחד הבנים של אלנה, כמו גם אחותו, מתגוררים בארץ מזה כעשרים שנה ואין ספק כי מדובר באיחוד מרגש בין בני משפחה מקרבה ראשונה שלא ראו זה את זו שנים רבות, אולם למרות השמחה הגדולה, ששה מבני המשפחה עדיין נותרו מאחור, בהם 3 בנים נוספים, בתו וכן אחותו של הדוד אלנה.

 "הם היו מסורבים מזה 20 שנים בעקבות טעות של פקיד שרשם שאמו של הדוד נוצריה," אומר אלבל, "ניסינו להבין מבחינה הגיונית, למה דווקא עליהם נרשם שהם לא יהודים? התחלנו בפעילות אינטנסיבית מול הרבנות והיינו צריכים להוכיח את יהדותם שבעה דורות אחורה, כפי שנוהגת הרבנות עם בני הקהילה גם במקרים של חתונה, כך שלא יוטל ספק ביהדותינו."

 "אני ובן דוד שלי הכנו תרשים דורות מפורט, בדקנו את מקום מגוריהם של בני המשפחה משבעת הדורות הקודמים וכך נעשתה החלוקה כיוון שבכל עיר באתיופיה ידעו בדיוק האם האם היא יהודית או לא," הוא אומר, "בשנה שעברה קיבלנו תשובה חד משמעית שהם יהודים לכל דבר ורשאים לעלות ארצה אבל לא היה תקציב ממשלתי לזה, עד להחלטת ממשלה האחרונה מלפני כחצי שנה, להעלות 1,000 מבני הקהילה."

 "מדובר בעלייה יהודית מיוחדת במינה," אומר אלבל בהתרגשות, "אחרי הכל מדובר במסורבי עלייה שנלחמו להוכיח את יהדותם במשך עשרים שנה וקשה לתאר במילים את השמחה הגדולה שלנו כבני משפחה. כעת נותר רק להמתין לעלייתם של עוד שישה מבני המשפחה שלנו שנותרו מאחור, יהדותם הוכחה גם כן אבל שוב, אנחנו נאלצים להמתין להחלטת ממשלה שנוגעת גם להם ותאשר את העלייה שלהם."   

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
אלפי נפצים נתפסו ברעננה
אלפי נפצים נתפסו ברעננה
סירה התהפכה מול חופי הרצליה: 4 חולצו
מגדל תגליות הבריאות יוצא לדרך
קיץ חם לנוער בפארק מגדיאל
קיץ חם לנוער בפארק מגדיאל
השירות הווטרינרי מתגבר אכיפה
רוכב אופנוע נפצע בינוני בכביש 44
הכל אני יכול בחופש הגדול
יצחק אספה מואשם בנהיגה בשכרות, הפקרה
יצחק אספה מואשם בנהיגה בשכרות, הפקרה