הוד השרון

"צריך לזכור גם את שואת יהודי המזרח"

שורד השואה חיים ארביב - רביב משיק ספר ביכורים "כוכב אפל בלב המדבר", המגולל את עלילות חייו, משואת יהדות לוב ועד שירותו המשמעותי בצה"ל

זאב שרגא 02/05/2019
חיים ארביב-רביב. להגדיל את המודעות לשואת יהודי המזרח
צילום: זאב שרגא

חיים ארביב - רביב (85) תושב הוד השרון, אב לשניים וסב לחמישה נכדים, נולד בעיר בנגאזי, בירת חבל קירנאיקה שבלוב בשנת 1934. כשהיה ילד הוגלה למחנה ריכוז מדברי בשם "ג'אדו"  יחד עם הוריו  גיזאלה וכלאפו ארביב ויתר בני המשפחה ציון, משה, מזל, אסתר, רחל, ולידיה.

 השבוע נפגשנו איתו רגע לפני השקת ספר הביכורים שלו, "כוכב אפל בלב המדבר", בו הוא מקדיש מקום נרחב לאימו, אותה הוא מתאר כ"אשת הברזל" ולאביו שמצטייר בעיניו כדמות פטריארכאלית.

 הספר מביא את סיפורו של הילד מבנגאזי, שנחלץ ממחנה ריכוז פשיסטי-נאצי בלוב, מסע הייסורים שחווה יחד עם בני משפחתו אל מה שמכונה בפיו "כוכב אפל בלב מדבר". בזכות תעצומות הנפש ששאב מהוריו ובמיוחד מאימו, הוא ניצל בעור שיניו מהמחלות והרעב במחנה הריכוז ועלה יחד איתם לארץ-ישראל, עליה חלם עוד בהיותו תלמיד מצטיין בבית-הספר העברי "תלמוד תורה" בעירו. עם עלותו ארצה בגיל 14.5 נבחר על-ידי הנהלת מחנה העולים בית-ליד להורות את השפה העברית לעולים בוגרים בבית-העולים ומיד אחר-כך שולב בסמינר במדרשת בית-ברל שליד צופית.

 גיוסו לצבא חולל מהפכה בחייו ובזכות שליטתו בשפה הערבית הספרותית, אותה החל ללמוד עוד בהיותו בעירו בנגאזי, הוא צורף לחיל המודיעין ומאוחר יותר ללשכת דובר צה"ל, בתפקיד ראש מדור לענייני המזרח התיכון, תפקיד שהיה כרוך בשיתוף פעולה עם המוסד. 42 שנה שרת ארביב במערכת הביטחון, במהלכן הגשים את חלומו לפלוש לעולם העיתונות. הוא נתמנה כתב-חוקר לענייני המזרח-התיכון בעיתון "במחנה", מינוי ראשון מסוגו בביטאון צה"ל ובתפקידו ליווה את תהליך השלום עם מצרים ואת אירועי המלחמות בלבנון. בתוך כך ערך ראיונות בלעדיים עם שועי עולם, מדינאים ואנשי צבא, בהם הרמטכ"ל המצרי פילדמרשל  עבד אל-חלים אבו-ע'זאלה.

 במהלך הקריירה המקצועית התייסר ארביב כשראה כי הוריו מתקשים להיקלט בישראל, שנים אחדות בלבד לאחר שחרורם ממחנה הריכוז, מוכים גופנית ונפשית כאחת. ארביב מתאר בהרחבה את המשבר האישי הקשה שפקד אותו בעקבות גירושיו, הן במסגרת התא המשפחתי הגרעיני והן במתחם המשפחה המורחבת, ובתוך כך הוא עורך חשבון נפש נוקב ואינו מהסס לחשוף תחושות של כאב ואכזבה ורגשות אינטימיים. 

מה הביא אותך להחלטה לכתוב ספר המגולל את סיפור חייך?

"הדחף העיקרי היה להשאיר את המורשת של סבא לנכדים, שיכירו את סיפור החיים המורכב של סבא כשורד שואה, שהצליח להתקדם בחיים למרות המצב הקשה והבלתי נתפס שעברה המשפחה שלנו. יש בספר מסר של סולידריות וליכוד משפחתי, כפי שהיינו בחו"ל – משפחה גדולה ומלוכדת, אבל בארץ המשפחה שלנו הלכה והתרחקה אחרי שהורי הלכו לעולמם."

 כמה זמן לקח לך לכתוב את הספר?

"למעשה אני כותב את הספר שנים, זה התחיל מכתיבת יומן אישי ובמיוחד כשיצאתי לגמלאות התעורר הדחף לכתוב עוד ועוד והחלטתי בגיל הגבורות שזה הזמן להוציא את הספר כדי להשאיר עקבות אחריי, לנסות ולהגדיל את המודעות בקרב הציבור לשואת יהודי המזרח. אומנם בשנים האחרונות יש שיח קצת יותר נרחב בנושא הזה ואני חושב שהספר יכול לסייע להגדלת המודעות.

 "קשה לי עם ההשוואה כאילו יהודי המזרח לא סבלו בשואה כמו יהודי אירופה, זו השוואה לא נכונה. לדוגמה האחיינית שלי, שנולדה במחנה הריכוז ג'אדו, נפטרה בזרועות אמה שניסתה להניק אותה ולא הצליחה כי סבלה מתת תזונה. נכון שקרו דברים גרועים יותר ליהודי אירופה, בלתי נתפסים, אבל יהודי לוב ובמיוחד בעיר ממנה באתי, בנגאזי, שם העבירו את היהודים למחנה ריכוז בו נספו כ – 600 אסירים, מרעב, מחולי וכדומה - צריך לזכור גם את מה שעבר עליהם."

 "בשנים האחרונות ישנה מגמה של צעירים בני עדות המזרח, שמבקשים לדעת יותר ויותר על קורותיהם של אבותיהם, הסבים והסבתות," מסכם ארביב, "הם מתעניינים, מגלים סקרנות וזה חשוב, לכן הספר הזה נותן את המענה למי שרוצה להכיר עוד יותר לעומק את שואת יהודי לוב."

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
"אין מקום בישראל לרכבי דיזל ישנים ומזהמים"
מרכז הספורט הימי בדולפינריום יוצא  לדרך
מרכז הספורט הימי בדולפינריום יוצא לדרך
אלפי מבקרים בפסטיבל דרום אדום
אלפי מבקרים בפסטיבל דרום אדום
מאיה רז. חולמת לשחק בחול
שחקנית עולה
רעננה הולכת לסיבוב בחירות שני בין ברוידא לגינזבורג
מסתמן: רעננה הולכת לסיבוב בחירות שני בין ברוידא לגינזבורג
השמים הם הגבול
ירידה בהיצע הדירות להשכרה ברעננה ובכפס
ירידה בהיצע הדירות להשכרה ברעננה ובכפ"ס
מגדל חדש יוצא לדרך ברמת גן