הוד השרון

אופניים לכולם

נועה נורדן, בת 18 מהוד השרון, יזמה פרויקט שבו אנשים תורמים אופניים שלא בשימוש לטובת אנשים שאין להם אופניים: "אני מקווה שבזכות היוזמה שלי יותר ילדים ירכבו והעירייה תסלול יותר שבילים לרוכבים"

קרן שלהבת 02/05/2019
נועה ועידו. התנדבות וסולידריות חברתית
צילום: קרן שלהבת

נועה נורדן היא תלמידה מוכשרת, שמנגנת כבר 12 שנה על פסנתר בצורה מאוד מרשימה (כנסו לדף הפייסבוק של הוד הכפר ותתרשמו בעצמכם), אבל היא לא מביאה לעיר שלנו רק צלילי מוזיקה, אלא גם צלילים של התנדבות וסולידריות חברתית.

לאחרונה היא יזמה פרויקט חברתי שבמסגרתו אנשים שיש להם בבית אופניים לא בשימוש תורמים אותם לטובת אלה שאין להם.

"הרעיון הגיע במסגרת תכנית האבסטר אקדמי בהוד השרון, שמנהלים אותה ארבעה מנטורים בהתנדבות. פעם בשבוע אנחנו נפגשים במשרדים בדרך רמתיים 39 ומקבלים כלים על עולם היזמות ועל עסקים בכלל. כל אחד מאיתנו צריך ליזום פרויקט משלו לשיפור העיר, ואני חשבתי על אופניים".

למה דווקא על זה?

"ביום המעשים הטובים נתקלתי במידע על כך שיש הרבה מאוד אופניים שעומדים ללא שימוש וחבל. אני מאוד אוהבת לרכב. זה עושה טוב לגוף ולנפש וזה משפר פלאים את איכות הסביבה".

השנה בפעם הראשונה בחייה נועה הצביעה בבחירות לרשות המקומית וזה חיזק את הרצון שלה ליזום את הפרויקט הזה. "אחד הדברים שמאוד חסרים לי בעיר זה שבילי אופניים", היא מספרת. "הייתי עכשיו בפולין וראיתי מלא אנשים רוכבים על אופניים. הכל מסודר. יש מודעות לנושא ויש שבילים מסודרים".

ומה המצב בהוד השרון?

"יש שבילים, אבל לא מספיק. וגם השבילים שקיימים מקוטעים. זו הסיבה אולי שבקושי רואים ילדים רוכבים על אופניים, פרט ליום כיפור. זה לא ממש מתחבר עם המוטו שליווה את העיר הרבה שנים 'עיר קהילה ירוקה'. את המצב הזה אני רוצה לשנות".

אז מה עשית?

"פרסמתי בפייסבוק ב'מאמות של הוד השרון' וב'פורום אביב' קריאה לאנשים שיש להם אופניים שלא בשימוש לתרום אותם לטובת אנשים שזקוקים להם. מי שרוכב על אופניים לא ישכח בחיים לרכב ולא ישכח גם מי נתן לו את האפשרות לרכב".

קיבלת תגובות?

"המון תגובות ושיתופים. בתוך כמה ימים קיבלתי כבר כמה עשרות אופניים. יש להדגיש שבשלב הזה אני מכוונת רק לילדים עד גיל 16 ולכן אופניים חשמליים לא רלוונטיים עבורי".

לדבריה, הפרויקט שלה, שנקרא "וויל טו וויל", נועד לקדם תחבורה ירוקה. במסגרת זו היא יצרה קשר עם מועדון רוכבי השרון, שעוסק ברכיבה המונית ורכיבה מקצועית. במסגרת שיתוף הפעולה הזה המועדון יפרסם את הפרויקט של נועה והיא תעזור לקדם את פעילויות המועדון.

"המטרה שלי היא לא רק להעלות לסדר היום את החשיבות לרכב, אלא גם לעשות את זה בצורה בטוחה. זה אומר שרוכבים רק במקומות המיועדים לכך ומשתמשים בקסדה".

מה עם העירייה? היא עוזרת לך?

"בהחלט. אני עובדת מול מאיר חלוואני ואסנת סטוצ'ינר שמספקים לי רשימה של ילדים שזקוקים לאופניים. כרגע אנחנו מאחסנים את האופניים בחצר שלנו, אבל מכיוון שמדובר בכמות מאוד גדולה של אופניים אני אשמח אם העירייה תעמיד לרשות הפרויקט מחסן. אני אשמח לשיתוף פעולה עם הגורמים העירוניים שאחראים על ספורט וקיימות. וכמובן שהכי חשוב זה שיסללו עוד שבילי אופניים. חשוב לי שהעירייה תבין את הפוטנציאל של הפרויקט הזה לצמצם את זיהום האוויר והפקקים".

מה עם חנויות אופניים?

"אני במגעים עם כמה חנויות אופניים. הם רוצים לראות איך הפרויקט מתגלגל ואיך זה תורם להם. כרגע אני אוספת רק אופניים במצב תקין, אבל בהמשך נאסוף אופניים במצב לא תקין ונשמח שיהיו מתנדבים שיתקנו אותם".

 המנטור של נועה, עידו קנדר, אומר כי "נועה למעשה יצרה קהילה. הרעיון שלה הוא לקחת ממי שיש לו ולא צריך ולתת למי שאין לו".

זה נשמע מאוד מעניין, אבל מה הכוח של נערה אחת לעשות שינוי?

"הרעיון במיזם שלנו הוא שכל אחד יכול לעשות. צריך רק שיהיה לך רצון. אנחנו כבר ניתן לך את הכלים לעשות את זה. בני הנוער שפעילים אצלנו באים מרצון לשפר את העיר שלהם. אנחנו מתרגמים את הרעיון שלהם לפרויקט מעשי ומציגים בפני העירייה את הרעיונות שבעינינו הם הכי ישימים".

איך אפשר להצטרף לתכנית שלכם?

"אנחנו מכוונים לתיכוניסטים. בשנה שעברה עברנו בתיכונים, הצגנו את הפרויקט והכשרנו את מי שרצה לקחת חלק. מדובר בתכנית התנדבותית שמכוונת לנערים ונערות שרוצים לעשות שינוי. אם אתם קוראים את הכתבה ואתם חושבים שזה מתאים לכם אתם מוזמנים להצטרף אלינו".

רוצים לתרום אופניים לטובת הפרויקט? צרו קשר עם נועה: 054-4415009.

פרטים נוספים על האבסטר בדף הפייסבוק HUBSTAIR

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
המדריך המקיף לציוד משרדי שאתם חייבים להכיר
צרפת מבקשת הסגרתם של שני תושבי רעננה
צרפת מבקשת הסגרת שני תושבי רעננה
קניון סירקין פותח דוכן שכולו טוב TNX
דוכן שכולו טוב נפתח בקניון עופר סירקין
פיגוע ירי בסמוך לאריאל
הרוג בפיגוע ירי ליד אריאל
הופעות חיות למרגלות בניין העירייה
הולך רגל נהרג בכביש 20
pop up museum ברעננה
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב