הוד השרון

שיר תקווה ליתמות

רות משאט, יתומת צה"ל, אירגנה יחד עם קבוצת יתומי צה"ל, אירוע שירולם בהוד השרון, בו 150 יתומי צה"ל בוגרים עם ילדיהם, שרו שיר תיקווה, כהמשך למאבק שהם מנהלים להכרה בהם כמשפחות שכולות. רות איבדה את אביה כשהייתה בת 3 חודשים במלחמת יום כיפור, ומובילה מאבק מזה 3 שנים להכרה ביתומי צה"ל שעברו את גיל 21 כמשפחה שכולה. "יתמות זה לא משהו שנגמר או מחלימים ממנו ואין לה תוקף". אז איך זה מרגיש להיות יתום צה"ל בוגר?

בילי בסרגליק 06/05/2019
שיר תקווה ליתמות
רות משאט , צילום: סמדר כפרי

יתומי צה"ל מכל גיל 21, התכנסו יחדיו לפני שבוע לשיר מחאה וגילמו זאת בשיר תיקווה. המארגנת רות משאט (45), יתומת צה"ל ממלחמת יום הכיפורים מהוד השרון, נשואה ואם לשלושה ילדים, אשר נולדה במלחמה והתייתמה בה, מובילה מאבק מזה כשלוש שנים. באירוע "שירולם" בו התכנסו יתומי צה"ל מהשרון וגם מכל הארץ וילדיהם, בבית המתנדב בהוד השרון, בשיתוף פעולה עם עיריית הוד השרון נכחו 150 איש. יחדיו, בהתרגשות, הם שרו את שיר תיקווה של מיכאל וקנין שמעון בוסקילה. השיר הפך לקליפ, כשהמטרה הייתה חלק מפעילות שמבצעים קבוצת יתומי צה"ל. הם מובילים מחאה, מבקשים שהמדינה תכיר בהם כמשפחה שכולה גם אחרי גיל 21 . "המחאה כבר מתרחשת שלוש שנים לערך" משתפת רות מהמובילות, "אנחנו נפגשים עם חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית, צריך להיות שינוי בחוק.

החוק היום מגדיר שמי שהוגדר כיתום צה"ל והגיע לגיל 21, תמה יתמותו והוא כבר לא מוכר כמשפחה שכולה, גם לא כקרבה ראשונה של החלל. לאימהות שלנו שילמו עד גיל 21 קצבה, עבורנו הקצבה הזו נפסקת, יש עוד כמה הטבות שמגיעות לנו, וחלקן ממשיכות עד גיל 30 . אנחנו אומרים שהקשר של יתום צה"ל לחלל, הוא בדיוק כמו ההורים שכולים, אנחנו הילדים, הקשר הוא ברור וכמו שהמדינה השכילה לעשות והכירה בהורים השכולים לכל ימי חייהם, ככה היא גם צריכה לנהוג לגבינו. יתמות זה לא משהו שנגמר או מחלימים ממנו ואין לה תוקף. לכן אנחנו נלחמים על שינוי החוק וההכרה בנו לכל חיינו. בחרנו לערוך את השירולם לקראת יום הזיכרון. ראשית כדי להיפגש יחדיו, ישנה משמעות מאוד גדולה לבונדינג ביננו, ולשיר שיר שמדבר גם על הקשיים וגם על התקווה והאופטימיות שיש בכל אחד מאתנו ובהחלט כדי להעלות לסדר היום את המאבק שלנוו. את כל הפעילות אנחנו עושים תחת קבוצת פייסבוק שאני המנהלת שלה והפכנו ממש להיות קהילה. "

בישראל כ 15 אלף יתומי צה"ל אומרת רות "אצל רובינו לא היה קשר במהלך השנים כי המערכת, המדינה, לא הכירה בנו מעל גיל 21, אז גם לא יצרה אירועים. אני וחבריי החלטנו שהגיע הזמן לשנות את העוולה הזו, שאנו לא מוכרים בחוק, ומתוך זה נוצרה הקהילה הזו. בקהילה אנחנו קרוב ל 2000 איש ומאזור השרון אנחנו כמה מאות."

קבוצת "הוינטלטור", העורכת אירועי שירולם – שירה קהילתית בקולות, גיטרה, מפוחית ותופים, התנדבה להרים לקבוצת יתומי צה"ל את האירוע, שנערך לפני כמה ימים בהוד השרון. "הגיעו יתומים מכל הארץ מקריית שמונה ועד אילת" אומרת רות "ועם חלקם נפגשנו בפעם הראשונה פנים אל פנים כי כל ההכרות עד כה הייתה ווירטואלית. זה היה מאוד מרגש, הייתה תחושה גדולה של התרוממות רוח, של כוח גדול שהיה באולם. החיבור הזה שהוא מעבר למילים, אנשים שהנושא המשותף שלהם שכולנו יתומי צה"ל, אנשים שונים מתחומי עניין מגוונים אבל משהו קושר ביננו. היו שם דתיים, חילוניים, צעירים, מבוגרים."

כאשר רות הייתה בבטן אימא טובה, גויס למילואים אביה שמואל בוטנרו והוא בן 25 . היה זה ביום שפרצה מלחמת יום כיפור. הוא הגיע לתפקיד מ"פ פלוגת חה"ן צנחנים. אחרי חודש הגיחה לעולם רות ואביה עדין היה בצבא מגויס. בחודש פברואר 1974, בשלהי המלחמה, בחזית הסורית, נהרג שמואל. שמואל חטף פגיעה ישירה של טיל שהסורים ירו. רות הייתה בת 3 חודשים, ונותרה עם האם טובה שבגיל 24 הפכה לאלמנה. "אמא שלי הקפידה מאוד שתהיה לי ילדות מאוד מאושרת אבל יש דברים ביתמות, שאני מרגישה שהאסימונים נופלים דווקא בגיל המבוגר יותר. למשל כעת בני קיבל צו גיוס אך זה מטריד אותי ברמות אחרות. כל הורה שבנו מקבל צו גיוס מודאג אבל אצלי זה מלווה בהרבה חששות נוספים. אלו פחדים שתמיד היו מוטמעים בי וכעת הם יוצאים. המחשבה שהוא ילבש מדים ממש מטרידה אותי, יש לי פחד מהמערכת הזאת. אני אפילו לא מגיעה במחשבות אפילו לרגע שיצא לקרב, הפחד שלי הוא בסיסי וראשוני אפילו הגיוס מלחיץ אותי."

אימא טובה נישאה בפעם השנייה שלוש שנים אחרי מותו של אביה ונולדו לרות 3 אחיות מהנישואים השניים. זה לא שחיינו בבית של משפחה שכולה אך אמא שלי היא האדם הכי חזק שאני מכירה בעולם, היא כל הזמן דאגה לשדר אופטימיות ושלא משנה מה קורה ממשיכים קדימה. חייתי כל הזמן עם הידיעה הבסיסית שדברים רעים קורים לאנשים טובים, זה משהו שריחף תמיד מעל עם כל האופטימיות, העשייה וההתקדמות וזה כמו עננה שהולכת איתך, ואני רואה שגם אצלי וגם אצל חבריי יתומי צה"ל, זה בא לידי ביטוי בכל מיני אופנים. יש כאלו שמספרים לי שהם לא הצליחו למשל להתקדם מבחינה מקצועית, אישית, משפחתית, עד שלא עברו את הגיל שהאב נפל, מבחינתם זה היה כמו דד ליין, שמשהו יכול לקרות, משהו יכול להשתבש, ישנם רבים שלא מצליחים, בעיקר גברים יתומי צה"ל, שאומרים שהם לא יודעים איך להתנהג כאבות כי להם לא היה, אין להם רול מודל. ישנם הרבה יתומי צה"ל שלא מצליחים לקיים מערכת זוגית לאורך זמן והם טוענים שהם לא ראו מודל של חיים זוגיים בבית. יש עוד הרבה דוגמאות אבל אלו סיפורים שכיחים."

בימים אלו, יום הזיכרון ויום העצמאות, מה עולה בך?

"הרבה פעמים ישנה תחושה שאנו תחת אור הזרקורים רק ביום הזה, ואנחנו רוצים כרגע שאנשים יבינו שאנו חיים כל השנה וממשיכים ומתקדמים גם כל הקשיים הניצבים בפנינו. אנו רוצים להעלות את נושא יתומי צה"ל הבוגרים למודעות ולומר למדינה שהגיעה העת לשנות ולהכיר בנו. אנחנו עולים המשפחה לבית העלמין. אני לא חשה שאני צריכה את המצבה ובית העלמין או טקסים כדי להרגיש, משמעותי לי שאני פוגשת אנשים שהכירו אותו בצעירותו, לפעמים כאלו שלא פגשתי מעולם וזה עוזר לי לדעת מי הוא היה ואלו דברים שחשובים לי. כאדם אני לא עוסקת במה היה ומה אני כבר לא יכולה להשפיע אבל כן בעתיד ובכל מה שאני יכולה להשפיע בעתיד ולכן אני מובילה את המאבק הזה."

מה המסר שאת רוצה להעביר לנו כמי כאבדה את אביה לטובת הגנת המולדת?

"שעוד אנשים בציבור יתמכו במאבק שלנו, המודעות הציבורית לנושא תעלה, וזה יכול לעזור לשינוי החקיקה שיכירו בנו כמשפחה שכולה לכל חיינו על המשתמע מזה."

billlie@nwtvision.net.il

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חוזרים ללימודים עם מרחבי למידה חדשניים
יינתנו שעתיים חניה חינם לתושבים
יינתנו שעתיים חניה חינם לתושבים
הוגש כתב אישום נגד חברי כנופיית גנבי רכב
מגדלי אילה בבאר יעקב
השכונות הכי הכדאיות להשקעה בישראל
בתמונה מימין- ראש העיר- רפי סער, מנכל העירייה- איתי צחר, מנהלת המחלקה לקידום הבריאות ולחוסן עירוני- שרון גורגי וסגן ראש העיר ומחזיק תיק הבריאות- דני הרוש.
כפר סבא עיר בריאה
מאבטח אחד על שתי כניסות
הזנת 30 אלף קוב חול בחוף נאות בקריית-חיים
הזנת 30 אלף קוב חול בחוף נאות בקריית-חיים
עוברים שדרוג