הוד השרון

קרמבו מצמיח להם כנפיים

סוף לוי ועידו גרטנהויז מכפר סבא ואבישג שי מהוד השרון, מתנדבים בתנועה שחרטה על דגלה שילוב של בעלי צרכים מיוחדים. "כל אחד יכול לעשות טוב. צריך רק רצון, כל השאר יבוא מעצמו", הם אומרים

קרן שלהבת 07/05/2019
אבישג שי
צילום: קרן שלהבת

יום העצמאות הוא הזדמנות טובה להאיר זרקור על אחת התנועות החברתיות החשובות שקמו כאן ועוזרת לקרב אל לב הקונצנזוס את בעלי הצרכים המיוחדים.

תנועת כנפיים של קרמבו הוקמה בשנת 2002 על ידי עדי אלטשולר  וקלאודיה קובי, (אימו של כפיר החניך הראשון של התנועה, שעבורו ועבור חבריו הוקם הסניף הראשון). הסניף הראשון הוקם בהוד השרון.

כיום התנועה משרתת כיום 6,000 חברים ב-67 סניפים. המדריכים הם בני נוער שרואים בערכי התנועה מטרה חשובה להתנדב עבורה. זה סיפורם של שלושה מהם: סוף לוי (17) ועידו גרטנהויז (18) מכפר סבא ואבישג שי (17) מהוד השרון.

איך ומתי הגעתם לתנועה?

עידו: "הגעתי לפני שנתיים וחצי. לפני כן הייתי בצופים. הרגשתי שזה לא המקום שלי וחיפשתי מקום משמעותי יותר להיות פה ולהתנדב. אמא שלי הציעה את קרמבו. רק כשהגעתי הנה הבנתי שהיא צדקה. כאן אני מרגיש שייך".

אבישג: "הגעתי בתחילת כיתה ו'. הלכתי לתנועה למרות מה שהחברים אמרו. הכרתי כאן מדריכים וחניכים שהפכו לחברים שלי".

סוף: "הגעתי לכאן בכיתה ח' אחרי שחיפשתי מקום שבו אוכל לתת תרומה משמעותית לחברה. משהו בקונספט של שילוב בעלי צרכים מיוחדים מאוד דיבר אליי. אני לא יכולה לדמיין את החיים שלי כנערה שכל היום רק מבלה ולא אכפת לה מילדים אחרים, אז אני עושה מה שאני יכולה כדי לתרום לקהילה".

התנועה נועדה לתת מענה לשלושה צרכים מרכזיים: לתת לילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים אחר הצהריים של הנאה, חברים וכיף כדי שיוכלו לפגוש צעירים בני גילם ולחבור אליהם, לתת להורים, בזמן שבו הילדים נמצאים בפעילות, אפשרות לנוח מעט מהטיפול המתמיד והאינטנסיבי בילדיהם, ולחשוף את בני הנוער מהחינוך הכללי לילדים עם צרכים מיוחדים, לאפשר להם להכיר חברים מיוחדים ויחד איתם להוביל שינוי חברתי בתפיסה ואמונה ביכולתם של אנשים עם צרכים מיוחדים להיות כח מוביל של החברה הישראלית.

מה אתם עושים בתנועה?

עידו: "אני עוזר לבני נוער שקשה להם כמו שלי היה קשה. יש חניכים שיש להם נכות ואני עוזר להם. חשוב מאוד לעזור לכל אחד".

אבישג: "רכזת של שכבה ז'. אני עושה פעילויות הסברה לילדים שהמסר שלהם הוא שלא צריך להירתע מילדים עם צרכים מיוחדים כי הם הכי מקסימים בעולם".

סוף: "השנה אני אחראית על המדריכים של החניכים ונמצאת בקשר עם המשפיעים שלהם. אני מפקחת על התוכן שיש בפעילויות של התנועה. אני עוברת בין הקבוצות ומבררת אם יש בעיות ובמה אפשר לעזור".

חזון התנועה הוא "יוצרים יחד מקום ומשמעות לכל אדם". ילדים ובני נוער, עם ובלי צרכים מיוחדים, מגיעים מרקע מגוון – ביניהם נוער חילוני ודתי, נוער מוסלמי, נוצרי, בדואי, דרוזי וכן נוער בסיכון, נוער מנותק ונוער במסגרות "הזדמנות אחרונה". בתנועה פעילים ילדים ונוער מכל קשת הלקויות ומכל דרגות החומרה; לקויות תקשורתיות, חושיות, קוגניטיביות, פיזיות ואחרות, בגילאי 7-22.

מה התנועה נותנת לכם?

עידו: "להרגיש חלק ממשהו גדול. בשבילי המקום הזה הוא בית שני. לא היו לי חברים בבית הספר וכאן יש לי מלא חברים".

אבישג: "התנועה המיוחדת הזו גורמת לי להיות מאוד אופטימית לגבי החברה שלנו. כאן אין הפרדה בין ילדים. כולם שווים וברגע שאתה נכנס למקום אתה מרגיש אהבה באוויר".

סוף: "תחושה של משמעות. אני אזרחית המדינה ואני פועלת למען האחר, ולא רק למען עצמי".

מה המסר שלכם לבני הנוער?

עידו: "מוגבלות איננה מגבלה. הכל תלוי בגישה שלך לחיים".

אבישג: "בסופו של יום כל אחד יכול לעשות טוב בסביבה שלו, צריך רק רצון, כל השאר יבוא מעצמו".

סוף: "אני חושבת שזו חובה של כל נער ונערה לשאול את עצמם מה הם יכולים לעשות בשביל החברה, בשביל העיר שלהם. לא חייבים לעשות הרבה. כל אחד שיעשה כמה שהוא יכול, אבל שבאמת יעשה".

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
צעיר מגבעתיים טבע בזימבבואה
אלפי נוצרים התפללו לשובם של הדר גולדין ואורון שאול
זוכרים את הדר ואורון מסביב לעולם
אופנוען נהרג בתאונה בכביש 461
"נוחתות עלינו מכה אחרי מכה"
כיסא מונגש לים לילדים
כיסא מיוחד להעברת ילדים עם מוגבלות לתוך הים
אווירת חג בכפר סבא
תמי פלד חיון
בין חוק החסינות, פסקת ההתגברות לחוק הגיוס – נמצאים החיים האמיתיים
תאונת אופנוע בנתיבי איילון
רוכב אופנוע נפגע מרכב בכביש 20