הוד השרון

מתפללים לימים טובים

מתפללי בית הכנסת האשכנזי זועמים על חסידי ברסלב שלכאורה, משתלטים על המקום ומנסים לקבוע עובדות בשטח. רב קהילת ברסלב מרגיע, מבקש מחילה ומתחייב לקבל את מנהג המקום

זאב שרגא 16/05/2019
בית הכנסת האשכנזי
צילום ארכיון: אלן שיבר

 בימים אלה מגיעה לשיאה מחלוקת קהילתית בקרב באי בית הכנסת של העדה האשכנזית ברחוב בן גמלא, זאת בהמשך לכנס חירום שערך רב בית הכנסת המכהן כרב העיר, הרב ראובן הילר. בכנס הועלו טענות קשות של הרב אל מול התנהלותם של חסידי ברסלב המתפללים ולומדים במקום. המתפללים קיבלו אגרת מפורטת, עליה חתום הרב וכן וועד בית הכנסת, בה מגוללת הפרשה.

 הרב הילר מספר כי לפני כשנה וחצי נעשתה פנייה אליו, על ידי ראשי קהילת ברסלב בעיר, על מנת שיוקצה לטובתם חדר לפעילות זמנית, בחדרון אחורי בו מתקיימים אירועים קהילתיים של מתפללי בית הכנסת. הרב הילר מספר בהמשך האיגרת כי לפני כשבוע התעוררה מחלוקת בין גבאי בית הכנסת ובין החסידים ולדבריו, נכנסו האחרונים לבית הכנסת והחלו להתפלל בו "במנהג שלהם", כהגדרתו, "קריאה בצעקות רמות ומחיאות כפיים, כך שאני וכל המתפללים אצלנו (אשכנזים, ספרדים ותימנים) לא מסוגלים להתפלל ברעש הנורא הזה," כתב הרב הילר, "ביקשתי שיפסיקו וללא הועיל, להפך, נראה על פניו שהם עושים זאת באופן מכוון, לייאש המתפללים הקבועים ולגרום להם לעזוב את בית הכנסת. ניסיתי לדבר על ליבם שיחזרו לחדר שלהם והם מסרבים ואומרים גלויות שהם ישתלטו על בית הכנסת שיהפוך למעוז ברסלב."

 "בעקבות פסיקתי הברורה, השתלחו חלק מאנשים אלו בי במילות ביזוי וגנאי," כותב הרב הילר שציין כי, "חלק גדול מן הקבוצה הם אנשים טובים שלצערי מובלים על ידי גורמים מחללי שם שמים."

 הרב סיכם באומרו כי הקהילה תיאבק בכל האמצעים המשפטיים לסילוקם של הגורמים המפריעים שבאו להשתלט על בית הכנסת ופנה אל כלל הציבור הדתי בעיר בבקשת סיוע.

"פנינו לשלום ולאחווה"

ראשי קהילת ברסלב הפועלים בבית הכנסת מבקשים להרגיע את הרוחות בקרב המתפללים. באגרת שהופצה על ידם הם מסבירים כי מדובר בהוצאת דיבתם רעה ומרחיבים אודות מצוקת הקהילה: "במשך 17 שנה התפתחה לה הקהילה בצורה לא מתוכננת, מקהילת זוגות צעירים לקהילה בת 30 בית אב וכ-70 בנים ובנות המתחנכים במוסדות הקהילה שהתפתחו עם הזמן."

 "בעת האחרונה יצאה דיבתנו רעה, כי כביכול פנינו מועדות למלחמה או השתלטות," הוסיפו באגרת, "באנו לומר כי פנינו לשלום ואחווה ולא למלחמה חס וחלילה. נענינו לאחר זמן רב להזמנת הגבאי ומספר מתפללים להיכנס ולהתפלל יחד בשל מצוקתנו במקום ומצוקת בית הכנסת בהשלמת מניין. אנו מתפללים ונתפלל כמנהג המקום. אין בכוונתו לבצע שינויים כלל, הן במנהגי המקום, הן בשעות התפילה, והן בנוסח התפילה. כולנו תקווה, כי אחינו בני ישראל יקבלונו על אף השוני בלבוש, לתפילה משותפת ולחיזוק בית הכנסת."

 גם רב הקהילה, הרב איתי נתן בכר, מבקש להרגיע את הרוחות בקרב מתפללי בית הכנסת ומסביר: "הקהילה שלנו עשתה השתדלות גדולה בכדי לקבל את 'חדר הקידושים' לטובת תפילות ולימוד שלנו. למעשה אנחנו מתקבצים שם בשבתות עשרות אנשים עם ילדים, בחדר שגודלו שש על שש, ללא עזרת נשים, מקום מאוד קטן. אנחנו כאן כמעט שנתיים ולא נתנו לנו להכניס ספרים או לעשות כל שינוי קטן, הכל היה כרוך בהמון השתדלות כדי שהדברים יקרו – להחליף מנורה, לתלות תמונה או כוננית, כל דבר כרוך במאבקים אינסופיים."

 "חשוב להבהיר שבית הכנסת מתקשה לעיתים בהשגת מניין וקיבלנו את הזמנת הגבאי להצטרף לתפילה להשלמת מניין, נכנסו אולי בקול תרועה רמה מדי, אולי גם מעט דיבורים וגם על זה ביקשנו סליחה ברבים," אומר הרב בכר, "לאחר מכן הרב ערך כנס ואמר עלינו דברים קשים, אבל אני מוחל על זה, אני מבקש סליחה שהתפללנו בקול רם מדי, מעכשיו אנחנו מתפללים בשקט, לא מפריעים וכמובן לא רוצים לעשות שום השתלטות או חלילה להדיח אף אחד או לשנות מנהגים ושעות תפילה, אנחנו באים להתפלל כי החדרון קטן לנו מדי."

 "אנחנו עושים השתדלות גם מול העירייה, להקצאת קרקע לפעילות קבועה שלנו, אבל אחרי שהוצעה לנו אפשרות לקרקע בהדר, כזו שלא ענתה לצרכים שלנו, הדברים התארכו ולא קרה שום דבר בפועל. אם היה לנו מקום משלנו היינו שם".

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
'ימים של קולנוע'
"בסוד קולות רבים"
מדע וטכנולוגיה בגני הילדים בפתח תקווה
חשד: תכננו לפגוע בסוהר
טיפים לרענון חדר הילדים
חמישה בעקבות אחד
אבישג שי
קרמבו מצמיח להם כנפיים
פסח מוזיקאלי לילדים בקניון ערים כפר סבא
פסח מוזיקאלי לילדים בקניון ערים כפר סבא