הוד השרון

"מחזירים עטרה ליושנה"

הציבור הדתי מבקש למחות נוכח סגירתה של המחלקה לתרבות תורנית בהוד השרון. עיריית הוד השרון: "יחידה לתרבות תורנית תמשיך לפעול מתוך עיריית הוד השרון, ותספק את כל הצרכים והמענים לכלל הציבור כפי שאמור להיות בשקיפות ומתוך דאגה לפרט"

זאב שרגא 23/05/2019
שיעור תורה של הרב שאולוב, הפעילות תימשך?
צילום: פרטי

השינויים האחרונים שמבצעת עיריית הוד השרון, לצד עוד ועוד דיווחים על התערבות של הורים בתכני מוסדות החינוך בסוגיות דת, מעוררת חשש בקרב הציבור הדתי בעיר, שמבקש להתאגד במחאה בקבוצת פעולה ייעודית תחת הכותרת "מחזירים עטרה ליושנה".

 שימוע לפני פיטורים לעובדי המחלקה לתרבות תורנית

בשבוע שעבר הסעירה את הציבור הדתי הידיעה אודות החלטת העירייה, שלא להעביר את תקציב פעילות המחלקה לתרבות תורנית לחברה לקידום החינוך והתרבות, המפעילה את המחלקה. 13 עובדים הוזמנו לשימוע לפני פיטורים ואילו יו"ר המחלקה, ג'קי אליהו, טוען כי אי העברת התקציב תפגע בפעילויות המיועדות לציבור הדתי, בין השאר שיעורי תורה ואירועי חג המתקיימים ברחבי העיר, זאת למרות עמדת העירייה כי מדובר בהתייעלות הכרחית במסגרתה הכל יימשך כסדרו דרך מחלקה אחת – מחלקת התרבות של העירייה.

 בקבוצת המחאה ביקשו השבוע להעביר מסר ברור לראש העירייה, אמיר כוכבי, כשפרסמו את מספר הטלפון האישי שלו וביקשו מהחברים להעביר הודעת SMS המתארת את אכזבתם וחששם של התושבים, אולם לעת עתה הקמפיין לא נשא פרי ורק הודעות ספורות הגיעו ליעדן.

 ג'קי אליהו פנה גם הוא אל ראש העירייה וכתב: "החרדים הם חלק ממרקם החיים של הוד השרון, הם מעניקים לעיר צביון ייחודי של חיים משותפים, דתיים עם מסורתיים וחילוניים. הוד השרון ידועה ביכולת שלה לקבל את כולם מתוך כבוד, הבנה ושיתוף פעולה. הרעיון שהחרדים מאיימים על צביונה של העיר הוא לא נכון ומונע על ידי אינטרסנטים שלא רוצים בטובת העיר. המחלקה לתרבות יהודית בהוד השרון עוסקת בעיקר בבניה של גשרים ולא של חומות, בקבלה ולא בהדתה."

"לסגור את המחלקה לתרבות יהודית פירושו לפגוע במרקם הייחודי של הוד השרון", הוסיף אליהו, "לסגור את המחלקה לתרבות יהודית מקרב את הפילוג והמריבה ולכן אני פונה אל ראש העיר בבקשה, אל תוציא אותנו מחוץ למחנה. אל תהפוך אותנו לאוייבים. אל תהפוך אותנו לתושבים בלתי רצויים בעיר שאנו מגדלים את ילדנו ואנו כל כך אוהבים."

 נציין כי עובדי המחלקה התאגדו באמצעות עו"ד אלון גלבוע והשימועים החדשים שלהם נקבעו לתחילת חודש יוני.

 חבר המועצה יגאל שמעון העביר הצעה לסדר למועצת העיר הקרובה ומבקש כי, "מועצת העיר מחליטה להורות לעירייה לקחת אחריות על פעילות המחלקה לתרבות יהודית שקוצצה בתקציב העירייה לשנת 2019. העירייה תפעיל שיעורי תורה ואירועים לרווחת הציבור החרדי והדתי בעיר בחגים ובמהלך השנה, כפי שמפעילה לרווחת הציבור הכללי, ובתוך כך לקלוט בעירייה ו/או במועצה הדתית, את העובדים שעתידים לסיים תפקידם בחברה לקידום החינוך."

בתוך כך מתרבים הדיווחים של הורים לתלמידים בבתי הספר בעיר, אודות התערבות לכאורה של גורמים בעלי אג'נדה פוליטית, המבקשים להדיר מבתי הספר תכנים יהודיים.

 כך לדוגמה סוגיית אפיית המצות לקראת חג הפסח בתי הספר – מי יעביר את התכנים? עמותה מוכרת על ידי משרד החינוך או צוותי ההוראה עצמם והאם הפעילות תכלול תכנים דתיים, או שתעסוק בפעילות אפיית מצות פרופר.

 במקרה אחר דיווחו הורים על קיומו של טקס קבלת ספר תורה בבית הכנסת, מבלי שהתלמידים חבשו כיפות לראשם ובמקרה נוסף דיווחו על התנגדות של הורים לכאורה, לחלוקת נרות שבת בטקס בנות מצווה. 

 בעקבות הדיווחים בחרו בהנהגת ההורים היישובית לעשות מעשה והוציאו הודעה רשמית התומכת בצוותי החינוך ומוקיעה התערבות בתכני בית הספר והפעלת לחץ לכאורה, על המורים והמנהלים.

 "לאחרונה, אנו עדים להתערבות חריגה של הורים בפעילויות ובתכנים המועברים בבתי הספר," כתבו בהודעתם, "הנהגת ההורים היישובית בהוד השרון מחזקת את ידי הצוותים החינוכיים בעיר, מכבדת ומוקירה את מנהלות בתי הספר על ההשקעה, המקצועיות והמסירות הרבה בילדינו. אנו מוקיעים כל התנהלות אגרסיבית, התערבות בוטה של הורים בהחלטות צוות הניהול ובהחלטות פדגוגיות \ מקצועיות".

העירייה: משכורות מיותרות

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "במשך שנים ארוכות מדי נותבו כספים רבים מדי לצרכים פוליטיים על חשבון פעולות למען רווחת הציבור כולו. היחידה לתרבות תורנית תמשיך לפעול מתוך עיריית הוד השרון, ותספק את כל הצרכים והמענים לכלל הציבור כפי שאמור להיות בשקיפות ומתוך דאגה לפרט. הפסקת הזרמת התקציבים למשכורות מיותרות תאפשר הגדלת תקציב הפעולות ומכך ייהנו תושבות ותושבי העיר דתיים וחילונים. בפעם הראשונה, לוקחת העירייה אחריות על כלל תושביה ולא מפקירה את התרבות התורנית לעסקנות פוליטית מקומית."

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
השיפוצים במקווה אלפסי בעיצומם
שישה גני ילדים חדשים בנווה זמר
שישה גני ילדים חדשים בנווה זמר
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
נוקתה קרקע מזוהמת במתחם הרכבת בב"ש
 צוות המורות בבית הספר הירוק שהיו שותפות לפיילוט וליישום ופיתוח המשחק בפועל (באמצע מיטל זעפרני)
משחק החיים
הקשר בין הבחירות לרשויות להתחדשות העירונית
הקשר בין הבחירות לרשויות להתחדשות העירונית
 העירייה סירבה לאשר ליש עתיד להקים סוכה ציבורית בעיר
העירייה סירבה לאשר ל"יש עתיד" להקים סוכה ציבורית בעיר
חשד: צעירה סחטה קטינים