הוד השרון

איזו עיר במקום הראשון במדד היציבות הפיננסית?

חברת CofaceBdi פרסמה את מדד היציבות הפיננסית של הרשויות בארץ – במקום הראשון העיר הרצליה, במקום השני רמת השרון. כפר סבא סוגרת את העשירייה הראשונה

זאב שרגא 03/06/2019
תהילה ינאי מנכלית משותפת
צילום: צביקה גולדשטיין

השבוע פורסם דירוג היציבות הפיננסית של הרשויות המקומיות בארץ, דירוג שנערך על ידי חברת המידע העסקי CofaceBdiבמסגרת דירוג BdiCode  לשנת 2019 ומתבצע זו השנה ה- 13 ברציפות. הדירוג משקלל בתוכו מספר מרכיבים כגון ניהול נכון של תקציב, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מתושבים ועסקים ועוד משתנים רבים.

 המחקר של CofaceBdi בחן את כל אוכלוסיית העיריות והמועצות בישראל והתבסס על שימוש ב-3 מקורות מידע: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דוחות כספיים של העיריות והמועצות (דוחות מבוקרים לסיכום נתוני שנת 2017) ומאגרי המידע של חברת CofaceBdi. על מנת לבחון חוסן פיננסי נבחרו מספר מדדים פיננסים, המשקפים את יכולתן של עיריות ומועצות לעמוד בהחזר חובות. כמו-כן, נבנה מדד של יעילות פעילות שמשקף את יעילות התנהלות של עירייה או מועצה.  מטרת העבודה הייתה לאתר את המועצות והעיריות בעלות פרופיל של סיכון עסקי, חוסן פיננסי מוסר תשלומים ויעילות הטוב ביותר.

 בדרוג נכללו רשויות בדרוג סוציו אקונומי הנע בין 4 ל- 10 (הכי טוב) הדירוג הסוציו אקונומי מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות על פי נתוני הלמ"ס ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע (סה"כ כלי רכב פרטים מחולק במספר התושבים), אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז מקבלי גמלה להבטחת הכנסה. יצוין שדירוג היציבות הפיננסית לא תמיד קשור לדירוג הסוציואקונומי ויתכנו רשויות השייכות לאשכול נמוך אך דירוג היציבות שלהן יחסית גבוהה ולהיפך.

הרצליה במקום הראשון

 עיריית הרצליה דורגה זו השנה השנייה ברציפות במקום הראשון בארץ בדירוג היציבות הפיננסית של העיריות. במקום השני בארץ מדורגת בדומה לדרוג אשתקד, עיריית רמת השרון. במקום השלישי מדורגת חולון, לאחר שעלתה מהמקום החמישי אשתקד ובמקום הרביעי מדורגת נס ציונה, שירדה מהמקום השלישי בדרוג בשנה שעברה.

 עוד מבין ערי השרון, העיר כפר סבא שנכנסה לעשירייה הראשונה וסוגרת את המקום העשירי בדירוג, לעומת מקום 12 אשתקד ואילו העיר רעננה במקום ה – 17, לעומת מקום 18 בדירוג בשנת 2018. הוד השרון נדחקת למקום האחרון מבין הערים השכנות, מקום 19 בדירוג הארצי, לעומת מקום 20 אשתקד. את המקום האחרון ברשימה הארצית, קיבלה העיר טבריה.  

לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברתCofaceBdi, "אנחנו רואים גם השנה שאין קשר מובהק  בין הדרוג הסוציואקונומי של תושבי העיר לבין היציבות הפיננסית של עיר. היציבות הפיננסית הינה נגזרת גם של ניהול נכון ויעיל ולכן לראש העיר המכהן השפעה רבה על מיקומה בדירוג. הדרוג השנה עדיין מתבסס על הפעילות של ראשי העיר היוצאים, וביצועיהם של ראשי וראשות העיר החדשות יבואו לידי ביטוי רק בדירוגים של  השנים הבאות."

 במסגרת דירוג היציבות הפיננסית פרסמה CofaceBdiגם את יחס גביה לסך הגביה, המדרג את היכולת של העיריות והמועצות המקומיות לגבות התשלומים שלהן מהתושבים. יחס הגביה משקף את יעילות הגביה של הרשות ושל אזורי תעשיה ומחסר מפותחים.

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הולכת רגל נפצעה בתאונה בהרצליה
פרלמנט הילדים
מנהיגי העתיד
התירוצים הדרימו עד אילת...
הפינוי בינוי ברחוב גאולה מתעכב
רחוב הגנים. סלילת כביש חדש
הגיע לשכונה כביש חדש
נהג אוטובוס נשדד בקריות
חשד: נורתה למוות ע"י בעלה
חינוך וקהילה בכפר סבא