הוד השרון

לראשונה בהוד השרון: טקס זיכרון לנספים בעליית יהודי אתיופיה

ראש העירייה אמיר כוכבי: "אני גאה לחנוך אירוע חשוב זה ובטוח שהוא יהווה חלק מהווי העיר בשנים הבאות"

זאב שרגא 04/06/2019
אלבל סמואל. "אין יותר שמח ממני" (צילום: פרטי)

אלבל סמואל, תושב העיר ובן הקהילה האתיופית, לא יכול היה לעצור את התרגשותו הרבה עת נודע לו כי הנהלת העירייה החדשה, בראשותו של ראש העירייה, אמיר כוכבי, נאותו לבקשתו לקיים טקס יום זיכרון לנספים בעליית יהודי אתיופיה, לראשונה בהוד השרון. כזכור, סמואל פעל בנושא בקדנציה הקודמת אולם לא הצליח להביא לקיומו של טקס הנערך מדי שנה בערים רבות ברחבי הארץ.

 "יום הזיכרון לנספי עליית יהודי אתיופיה, הנקרא גם יום נספי סודאן, מצוין ביום ירושלים, כ"ח באייר, לזכרם של כ-4,000 מיהודי ביתא ישראל, שמתו במהלך המסע וההמתנה לעלייה, במחנות הפליטים בסודאן בזמן 'מבצע אחים'," מסביר סמואל, "בשלהי שנות השבעים החל גל עלייה מאתיופיה, כאשר יהודים מקהילת אתיופיה יצאו לדרך העלייה לישראל. עלייה זו נסתייעה בהמשך באנשי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים וחיילי צה"ל.  אלפי יהודים יצאו ברגל מכפריהם באתיופיה, תוך שהם מתחזים לפליטים, מערבה אל מחנות פליטים בסודאן. משם הוסעו הפליטים לחרטום בירת סודאן, הוטסו למדינה אירופאית ומשם לישראל.  פליטים אחרים הובאו לחוף הסודאני של הים האדום ונאספו משם על ידי כלי שיט של חיל הים, או הוטסו על ידי מטוסי חיל האוויר ממנחתים שהוכשרו במדבר הסודאני."

 "בשנים 1984 ו-1985, התרחש מבצע משה וכחלק מהסכם בין מדינת ישראל לבין סודאן, איפשרה סודאן מעבר יהודים דרכה, לכיוון שדה תעופה ממנו הוטסו לבריסל ואז לישראל. לאחר שעלו בדרך זו כ-8,000 נפש, הודלף לעיתונות על קיום המבצע וכתוצאה מכך ביטלו הסודאנים את הסכמתם לנחיתת מטוסים בתחומם.  בנוסף למאות רבות ששהו בסודאן בהמתנה לתורם לעלות ארצה, אלפי יהודים שלא ידעו על הביטול היו כבר בדרכם מאתיופיה לכיוון סודאן. מאחר שהיהודים לא הכירו את הדרך, הם רכשו את שירותיהם של מורי דרך שלפעמים נטשו אותם בדרך אחרי שנטלו את כספם, לפעמים תוך כדי שיתוף פעולה עם שודדים ששדדו את רכושם של הפליטים והרגו בהם. גם אם מורה הדרך נשאר עם הקבוצה הם נאלצו ללכת ברגל, במסלול הררי ובמסלול מדברי קשה ורבים מתו בדרך מתשישות, מרעב, וממחלות וכן היו שנרצחו על ידי שודדים או חיילים סודאניים."

 "גם בסודאן, במחנות אליהם הגיעו, לא היה מספיק מזון, לא תמיד היו מים ראויים לשתייה, לא היה טיפול רפואי נאות והפליטים היו חשופים להתעללות החיילים והשומרים הסודאניים. רבים מתו במחנות ממחלות ומגיפות, מצמא ורעב ואף התאבדו - חלקם נשים שנאנסו ולא יכלו לשאת את הבושה. חלק מאלו שהצליחו להגיע לסודאן, גורשו חזרה לאתיופיה ונאלצו לעשות את כל המסע המפרך חזרה לביתם."

 בשבוע שעבר כאמור, קיבל סמואל את הבשורה כי מאמציו נשאו פרי וטקס הזיכרון יתקיים לראשונה בעיר. "סיסמת הבחירות של ראש העירייה הייתה 'תושווים ותושוות משנים מציאות'," אמר סמואל, "לא פעם פניתי לראש העיר לשעבר בנושא הטקס, וכל פעם קיבלתי דחייה מכל מיני סיבות. הפעם, בפניה הראשונה ראיתי נכונות לקיים את הטקס ונקבעה פגישה באופן מיידי, התחושה האישית שלי שראש העיר עשה מאמצים כבירים, על מנת להוציא את התוכנית למרות התראה קצרה בזמן וכן יגיע לכבד את האירוע. אין יותר שמח ממני ואני בטוח גם כלל הקהילה האתיופית. מגיע מלוא הערכה לראש העיר אמיר כוכבי, לסגן ראש העיר מאיר חלוואי, ולעוזרת ראש העיר, איילת שמש.

 ראש העירייה אמיר כוכבי, אמר כי, "השבוע ציינו את יום ירושלים. יום שמקפל בתוכו תקוות וחלומות של העם היהודי לכל אורך ההיסטוריה. סמלי בעיני, שבפעם הראשונה, תציין עיריית הוד השרון במועד הסמוך ליום ירושלים, את יום הזיכרון ליוצאי אתיופיה שנספו במסע הכמעט בלתי אפשרי למדינת ישראל. יהודי אתיופיה עברו מסע תלאות בלתי אפשרי כשערכים כמו  אהבת המולדת והכמיהה לירושלים משמשים כמנוע, המניע אותם בחציית המדבריות של אפריקה. אני גאה לחנוך אירוע חשוב זה ובטוח שהוא יהווה חלק מהווי העיר בשנים הבאות. אני מודה לאלבל על יוזמתו ופועלו ושמח שיש לנו את ההזדמנות לתת מענה קהילתי, שיעזור להעלות מודעות למחיר הכבד אותו שילמו יהודי אתיופיה בדרכם אל הישראליות."

 טקס הזיכרון יתקיים ביום חמישי, בשעה 20:00 במרכז "באר" במתחם בית העירייה, רחוב בן גמלא 28 הוד השרון. לאחר הדלקת הנרות לזכר הנספים יעבירו אלבל ואשתו מיכל הרצאה על המסע המפרך, בדרך ארצה. הציבור מוזמן.  

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הוחמר עונשו של האנס מהקריות
הוחמר עונשו של "האנס מהקריות"
נחנך המבנה החדש של תחנת מד"א בקריית מלאכי
מודל להתנדבות למען הזולת
מודל להתנדבות למען הזולת
ממגרים את היתושים
עששיות
מה עושים עם הילדים בחודש אוגוסט?
יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס התגלו בערבה
יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס התגלו בערבה
מרמלה לכפר סבא
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב