הוד השרון

"גם במצב הכי גרוע, הכל יכול להשתנות לטובה"

בגיל 10 ביצעה עדן הרטמן עמידת ידיים במהלך שיעור ספורט. עמידת הידיים הסתיימה בנפילה קשה שגרמה לה לפגיעה בראש והיא הוגדרה במשך שנה צמח. כיום, שמונה שנים וחצי לאחר שפקחה את עיניה, היא מספרת על החלום שלה - להיות זמרת

קרן שלהבת 20/06/2019
עדן הרטמן.
צילום: קרן שלהבת

עדן הרטמן בת 19.5 תושבת הוד השרון, הוגדרה במשך שנה צמח. כיום, שמונה שנים וחצי לאחר שפקחה את עיניה, היא מספרת על החלום שלה - להיות זמרת. רגע לפני שהיא עולה לאודישן הראשון שלה, היא מספרת על המוזיקה והכתיבה שנתנו לה את הכוח בימים האפלים ההם.

עדן נולדה וגדלה ברמת גן. בגיל 10 היא ביצעה עמידת ידיים במהלך שיעור ספורט. עמידת הידיים הסתיימה בנפילה קשה שגרמה לה לפגיעה בראש. עדן שנפלה על עמוד בטון החלה לפרכס והיא הובהלה לבית החולים, שם אושפזה.

 עדן: "הרופאים לא האמינו שאתעורר, הם אמרו להוריי שאין לי סיכוי לשרוד ודיברו איתם על תרומת אברים. ההורים שלי לא התייאשו. בשלב מסוים הם לקחו אותי לבית, תוך כדי השגחה צמודה של צוות רפואי. התעוררתי שנה לאחר מכן כשבכל אותו הזמן הייתי מחוסרת הכרה".

מה קרה כשהתעוררת?

 

"כשהתעוררתי לא זיהיתי את הוריי ולא ידעתי איך קוראים לי. לא הצלחתי לדבר לכתוב, זה היה כאילו שנולדתי מחדש, אבל במובן הרע. היינו שלושה אחים, אחי הגדול, אני ואחותי הקטנה. הם ישבו לידי, דיברו איתי ואני בכלל לא הכרתי אותם. בתקופה הראשונה לאחר שהתעוררתי לא יכולתי לדבר, לתקשר, לקרוא או לכתוב. כל הפעולות הבסיסיות שידעתי נעלמו. הייתי צריכה ללמוד הכל מהתחלה".

איך התמודדת עם כל מה שעבר עלייך באותה התקופה והצלחת להתאושש מכך?

"זה לא היה קל. נפגעתי באונה השמאלית של המוח. טופלתי בבית החולים לוינשטיין, שם לימדו אותי את הכל מחדש. ההורים שלי מאוד תמכו ועזרו לי. הם עודדו אותי ולא הביעו את הקשיים שהם עוברים בפניי. אמי לקחה פסק זמן מהעבודה והייתה לצדי במשך כל אותה התקופה. בתום ההחלמה היו לי התקפי אפילפסיה בגלל המכה. כיום המצב ברגיעה ואני חיה את חיי ככל נערה. הורי הביאו לעולם עוד שלושה ילדים, עברנו להוד השרון והפכנו למשפחה גדולה יותר".

לפי מה שאת מספרת כל הילדות שלך נמחקה.

"נכון, אני זוכרת דברים רק מהילדות המאוחרת שלי. אני לא זוכרת את החברים מהגן או מבית הספר היסודי. את החיבוקים של אמא ואבא בתור ילדה קטנה וזה מאוד חסר לי. כולם במשפחה מראים לי תמונות, אני ממש מתאמצת להיזכר, אבל לא מצליחה. עד היום קשה לי לפעמים לזכור דברים קטנים במהלך היום יום, נשארתי כיתה כשחזרתי ללימודים ואני עדיין סובלת מכאבי ראש".

בטח היה לך קשה ללמוד לאהוב מחדש את המשפחה שנמחקה מזיכרונך.

"בהתחלה היה לי קשה. אני זוכרת שפחדתי ולא ידעתי איפה אני. קשה לי לתאר את ההרגשה האיומה הזו. עם הזמן הבנתי שאני בסביבה בטוחה".

מה נתן לך את הכוח להתמודד עם כל מה שעברת?

"כשהתאוששתי התחלתי לשיר. כולם מסביב התפעלו מהקול שלי ואמרו לי שאני חייבת לעשות עם עצמי משהו. אני זוכרת שנרשמתי ל'אקס פקטור' הלכתי לשם עם המשפחה וברגע האחרון ברחתי. לא היה לי באותם הרגעים האומץ לעמוד על הבמה. במקום לעלות על הבמה, ישבתי בבית וכתבתי שירים. כתבתי שיר על התאונה שקרתה לי, על הרגשות שלי. הכתיבה והשירה העסיקו אותו ומילאו את עולמי. עם הזמן התחלתי ללמוד פיתוח קול וכיום אני מרגישה שאני מוכנה לצאת לדרך".

מה זה אומר?

"היום (חמישי) אשתתף לראשונה באודישן שיתקיים באולפני 'שיר'. אני נבחנת לפרויקט בשם 'קולות חדשים' שמספק במה לאמנים מתחילים. מבין כל המתמודדים יבחרו 12 אומנים שיבצעו את השיר שלהם בתחרות שתתקיים בחודש הבא. אם אצליח לגבור על כולם, אזכה להקליט סינגל במתנה שיגיע גם לתחנות הרדיו. מלבד התחרות, שלחתי גם הקלטות שלי שרה ל'כוכב הבא' ואני מחכה לתשובה מהם".

על מה את כותבת ושרה?

"הסגנון שלי הוא 'פופ'. אני אוהבת לשמוע את נתן גושן, את איתי לוי ועוד כל מיני אמנים. כתבתי הרבה שירים על התאונה, על אהבה ועל כל מה שמעסיק נערות בגילי. השאיפה שלי היא להוציא אלבום ולהופיע".

עדן רוצה להעביר מסר לילדים ובני נוער שחווים משברים רפואיים: "ברגעי משבר תעזרו במשפחה שלכם ובחברים. תאמינו שגם במצב הכי גרוע, הכל יכול להשתנות לטובה. תתמקדו במה שאתם אוהבים והכל יסתדר. להורים שחווים משבר בגלל הילדים שלהם אני רוצה להגיד שלא יתייאשו אף פעם. הרופאים ויתרו עליי ובזכות האמונה של ההורים שלי אני חיה ויכולה להשמיע את קולי".

עוד בהוד השרון
קרן שלהבת 05/12/2019
קרן שלהבת 28/11/2019
קרן שלהבת 21/11/2019
קרן שלהבת 12/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הורות בסלון 2019
"הורות בסלון 2019"
לקראת צום יום הכיפורים
בקשה להאריך את תנאי ההפרדה של רוצח עוד ענת פלינר
בקשה להאריך את תנאי ההפרדה של רוצח עו"ד ענת פלינר
מזכיר הקלפי איים לפסול את הצבעת וינטראוב
מזכיר הקלפי איים לפסול את הצבעת וינטראוב
עוד יערה רשף. שוקלים ערר
נסגרה חקירת האונס הקבוצתי בהרצליה
קציצות בקר ברוטב עגבניות
קציצות בקר ברוטב עגבניות
אזרח ירדני הואשם בביצוע פיגוע טרור באילת
רוכב אופנוע נפצע בינוני סמוך למחלף יוספטל בבת ים