הוד השרון

"לא נאפשר התקנה של חדרי שנאים בצמוד לבתים שלנו"

תושב רחוב נחשון 18 בהוד השרון מתלונן על כוונת משרד החשמל להציב חדר שנאים בצמוד לבניין שבו הוא גר

קרן שלהבת 26/06/2019
חברוני. חשש מקרינה
צילום: קרן שלהבת

 יובל חברוני, אב לשלושה ילדים, מוחה על כוונת חברת החשמל, להציב חדר שנאים סמוך לבניין בו הוא מתגורר ברחוב נחשון פינת ויצמן. לטענתו, הדבר יוביל לקרינה חזקה שתפלט מהמקום לעבר הבניין ולעבר התושבים שמתגוררים בו.

  יובל: "לטענת מהנדס העיר הכל בוצע לפי התקנים. אם אכן כל התקנים אושרו, מדוע הכל נעשה ללא ידיעתנו התושבים?"

דרשתם אישורים לכל ההליך?

"כן, מהנדס העיר לא הציג בפנינו אישורי משטרה או אישורים של חברת החשמל. הבור הענק שנפער מתחת לחלונות של הילדים שלנו יתמלא בחדר של שנאים שכרגע לא ידוע לאף אחד לאיזו קרינה או סכנות הוא עלול לגרום".

במקרה דומה שאירע בגיל עמל, התושבים התנגדו והבור הועבר למקום אחר. דרשתם מהעירייה להעביר את המיקום של הבור?

 "בעירייה טוענים שהכל נעשה באישור ולאחר בדיקה. אנחנו דורשים חוות דעת של  מומחים בתחום הקרינה המאשרים התקנה של חדרי שנאים בקרבה כזו לבניין מגורים. הקבלן טוען שרק לפני מספר ימים נודע לו על כך והוא טוען שניתן למקם את החדר שנאים בשטח פנוי שעתידים לבנות עליו בקומה 2- לא רחוק מבית הספר. כרגע כולם רוצים לסיים את הבנייה ואנחנו לא בדיוק מעניינים אף אחד. אנחנו מבקשים מהעירייה לעצור במידי את העבודות במקום עד למציאת מקום חלופי. אנחנו חוששים שמדובר במטרד שמשפיע על איכות החיים ורק הזמן יידע מה יהיו ההשלכות לכך. אני מתכוון מכל מי שגר במקום וזה בוער לו לנסות למנוע את ההצבה של החדר סמוך לבניינים".

העירייה: הפתרון הטוב ביותר

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "מדובר בתחנת טרנספורמציה תת קרקעית המהווה צורך תשתיתי של חברת החשמל. תחנה זו מהווה פתרון סביבתי ובריאותי מועדף בהשוואה לפריסת קו מתח הכולל שנאי חשוף, פתרון זה נבחן לעומקו לאורך זמן ונבחר כפתרון מיטבי המרוחק ביותר מבתי התושבים. במסגרת פתרון זה, השנאים של חברת החשמל מותקנים בחלק התת קרקעי של המבנה. בחלקו העליון, הבולט מעל פני הקרקע אין מתקני חשמל והוא מהווה דרך גישה בלבד.  המבנה מרוחק כ-17 מטרים מבניין המגורים,  אל מול תקן מחייב של 5-6 מטרים.

 "הקמתה של התחנה מבוצעת בכפוף להיתר בניה כאשר המשרד להגנת הסביבה, אגף מניעת רעש וקרינה, הנפיק לחברת החשמל היתר קרינה להקמה והפעלה של סוג מתקן חשמל זה כחלק מההליך החוקי הנדרש להקמתו של המבנה ותוך שמירה ודאגה מרבית לתושבים ותושבות העיר. גם היחידה האזורית להגנת הסביבה אישרה נושא זה. העירייה תמשיך בפיקוח מלא על ביצוע העבודות על פי המפרט החוקי והבטיחותי המחייב. במקביל הנחה רה"ע את הצוות המקצועי לבחון תוספות מיגון פרטיות במימון העירייה ובתיאום מול חברת החשמל ולנושא זה אף נשכר יועץ מיגון חיצוני לליווי התהליך. יצוין כי חדרי טרנספורמציה קיימים בבנייני מגורים רבים ברחבי המדינה ובתוך כך גם בבנייני מגורים שבמתחם 1200".

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
המרכז הרפואי מאיר למען ניצולי השואה
המרכז הרפואי מאיר למען ניצולי השואה
קתדרה ראשונה בעולם לחקר יהדות אתיופיה
לא יכולים להצביע
זאת תקופה לא פשוטה עבורנו
"זאת תקופה לא פשוטה עבורנו"
מציינים את יום האפילפסיה הבין לאומי- היום הסגול בסורוקה רגע לפני היציאה לפעילות החוויתית לילדים ובני משפחותיהם
צובעים את העולם בסגול
עושה עסקים
נתפסו עשרות אלפי ביצים שהוחזקו ללא קירור
עשרות אלפי ביצים הוחזקו ללא קירור
לא בונים בשרון
לא בונים בשרון