הוד השרון

כפייה דתית, גזענות, או בקשה לגיטימית?

בשכונת גיל עמל בהוד השרון הופצו פלאיירים הקוראים שלא להשכיר או למכור בתים למי שאינו יהודי, או למי שאינו מכבד את צביונה הדתי \ חרדי של השכונה לכאורה

זאב שרגא 02/07/2019
העלון שהופץ בשכונת גיל עמל
צילום: פרטי

השבוע סערו הרוחות בקרב תושבי שכונת גיל עמל, עת חולקו בלב השכונה עלונים עליהם חתום "וועד השכונה", ובו מוזהרים התושבים שלא למכור או להשכיר נכסים בשכונה למי שאינו תואם את אופי השכונה לכאורה, ואת צביונה הדתי\חרדי, כך על פי העלון.

 "לאור ריבוי מקרי ההפקרות בשכונתנו לאחרונה ולאור העובדה כי השכונה שלנו בעלת צביון דתי\חרדי, לראייה קיימים 7 בתי כנסת פעילים כל ימות השבוע לרבות שבת קודש, והעובדה לפיה ישנו מסמך המעיד על חיוב "ועדת קבלה" לשכונה משנים קודמות, אשר מחייבת את התושבים לשמור על צביון אורח החיים הדתי \ חרדי בשכונה ובפרט בקדושת השבת ומועדי ישראל," נכתב בעלון, "על הדיירים החדשים אשר באו ובאים בשערנו לכבד את תושבי השכונה ולקבל על עצמם, בין אם "בכפיה דתית" או מתוך כבוד והבנה, חל איסור מוחלט להשכיר ולמכור לאדם הסוטה מדרך הנורמה המקובלת בשכונתנו והנוגדת את תורת ישראל!"

 עוד נכתב בעלון ההזוי משהו, כי, "מחובתם של השוכרים לוודא כי הם אכן משכירים לאנשים המכבדים את קדושת השבת ואינם מפקירים אותה וחללים אותה בפרהסיה, לרבות: מוסיקה בחצר, הדלקת מנגל בשבת וכמובן להימנע מנסיעה בשערי השכונה בשבת בפרט בזמני התפילה בבית הכנסת. חל איסור מוחלט להשכיר או למכור למי שאינו יהודי ולא משנה ארץ המוצא וטוב ליבו, גם אם מדובר ב"מלח הארץ" – גוי לא בבית ספרינו!"

 "למען שמירת הסטאטוס קוו שנשמר לאורך השנים בשכונתנו ומטשטש ברבות השנים, אנא גלו התחשבות ועזרו לשמור על מרקם מכבד בעיקר את תורת ישראל," סוכם בסוף העלון, "כל המפר כללים אלו נושא לבדו בתוצאות ולא נשקוט ולא ננוח עד שאותו דייר סורר ייצא משכונתנו. בתקווה לשיתוף פעולה והימנעות, מאי נעימות."

 על העלון חתום כאמור "וועד השכונה" אולם מבדיקה שערכנו עם וועד הפעולה הרשמי עולה כי אין כל קשר בינו ובין מפיצי העלון, שנראה כי עשו זאת על דעת עצמם. "ועד הפעולה של גיל עמל נוסד בשנת 2017 על מנת לקדם את נושאי השכונה הכוללים טיפול בליקויים, נראות השכונה, תרבות וקהילה," אמרו בוועד הפעולה, "לצערנו הוקם גוף המשתמש באופן ציני בשם הועד, על מנת לקדם מדיניות מסיתה ואי שוויונית בשכונה. אנו מגנים שימוש ציני זה בכל תוקף ומתנערים לחלוטין מתוכן המכתב שפורסם לציבור. ועד הפעולה של גיל עמל פעל וימשיך לפעול למען השכונה וכל תושביה."

 בשיחה שערכנו עם תושבי השכונה עולה כי העלון הופץ על ידי תושבים המתגוררים ברחוב גולומב, סמוך לבית הכנסת הגדול ומלינים נוכח העובדה כי הבית הפרטי ממול בית הכנסת, הושכר זה מכבר לבחור צעיר, נעים הליכות על פי השכנים, בן מיעוטים ערבי שמן הסתם אינו שומר דת ומצוות. השכנים מספרים כי בבית מתקיימת פעילות ערה של אנשים צעירים, בין השאר הדלקת מנגל, השמעת מוסיקה וכניסה ויציאה של רכבים מהשכונה, גם בשבת ובחג, על כן הם מתרעמים כאמור. עם זאת, יש לציין כי בהוד השרון אין כל שכונה דתית חרדית בה נהוג שלא לנסוע בשבת, קל וחומר בשכונת גיל עמל וברחוב המדובר, אולם נראה כי הסכסוך בין הצדדים עלול לעלות מדרגה, נוכח נחישותם של המתנגדים ליציאתו של הדייר החדש מהשכונה.

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
תנועות הנוער מארחות  את תושבי רעננה
תנועות הנוער מארחות את תושבי רעננה
אזרח ישראלי נעצר  בחשד להברחת נשק לרשות הפלסטינית
אזרח ישראלי נעצר בחשד להברחת נשק לרשות הפלסטינית
פועל נפל מגובה באתר בניה בכפר סבא - מצבו בינוני
אשה נהרגה בתאונה סמוך לצומת כנות
אשה נהרגה בתאונה סמוך לצומת כנות
חזרו לכיתה
 בילוי במועדון הסתיים באלימות
בילוי במועדון הסתיים באלימות
מחאת שעת מלחמה בכפר סבא
מחאת "שעת מלחמה" בכפר סבא
ביה"ס תמר יקבל תמיכה חלקית