הוד השרון

"כנראה שבטיחות זה לא בראש סדר העדיפויות שלהם"

כך אומרת דיירת בבניין במתחם תמ"א 38 ברחוב הגאולה בהוד השרון בו התרחשה השבוע תאונת עבודה נוספת, כשפועל נפל בעת שעמד על פיגומים. לפני כחצי שנה, עמודי ברזל כבדים שהונפו על ידי המנוף נפלו על רכב חונה. "אני לא רוצה לגור בבניין שמישהו ימות בו"

מיכאל פרוסמושקין 04/07/2019
חילוץ הפועל שנפל
צילום: דוברות איחוד הצלה צוות דרור

כחצי שנה לאחר שתאונת עבודה שהתרחשה במתחם תמ"א 38 ברחוב הגאולה בהוד השרון והסתיימה בנס ללא נפגעים, השבוע התרחשה תאונת עבודה נוספת באותו מתחם הכולל שלושה בניינים שנמצאים בשיפוצים, רק שהפעם כתוצאה מכך נפצע פועל באורח בינוני.

האירוע התרחש ביום ראשון השבוע, סמוך לשעה תשע בבוקר, אז התקבל דיווח על פועל בניין שנפל מגובה ולאחר מכן נפגע מחפץ כבד בבניין מספר 21 ברחוב הגאולה בהוד השרון. עם קבלת הדיווח הוזעקו למקום כוחות איחוד הצלה, מד"א,משטרה וכיבוי.

הפועל שעבד על פיגומים נפל מאחת הקומות העליונות, צנח שתי קומות ולמזלו נבלם בפיגומים באחת הקומות התחתונות יותר.עקב אופי האירוע נזקק הפועל לחילוץ על ידי צוותי כיבוי. צוותים מתחנה אזורית השרון, בפיקודו של רשף רועי אוחיון, כולל היחידה לחילוצים מיוחדים, בסיוע מנוף גבהים הגיעו למקום. לוחמי האש רתמו את הפועל לאלונקה ובאמצעות מנוף גבהים, כשפרמדיק כל העת לצידו בסלסלת המנוף, חילצו אותו לקרקע והעבירו אותו לטיפול צוות ניידת טיפול נמרץ שהיה במקום.

חובשים ופראמדיקים של מד"א ואיחוד הצלה העניקו לו טיפול רפואי ראשוני בשטח ולאחר מכן פינו את הפועל, תושב שטחים כבן 30, לבי"ח בילינסון בפ"ת במצב בינוני ויציב עם חבלות בראש ובגפיים. 

המשטרה ומשרד העבודה והרווחה החלו בחקירת נסיבות המקרה והאתר נסגר ל – 48 שעות. באתר של משרד העבודה נכתב כי הוצא צו בטיחות לאחר שנמצאו ליקוים רבים.  ביום שלישי השבוע התחדשו העבודות במתחם.

האירוע השבוע לא היה הראשון במתחם שמזה כשנתיים מתבצעות בו עבודות במסגרת תמ"א 38. לפני כחצי שנה נפלו אל הרחוב עמודי ברזל כבדים שהונפו על ידי המנוף בבניין מספר 23 ברחוב. עמודי הברזל המכונים"רגלי תקרה"נחתו על אחד הרכבים שהחנה על הכביש,מחצו את גג הרכב, ניפצו את השמשות ורק בנס לא נרשמו פגיעות בנפש. בעקבות המקרה הוצא אז צו הפסקת עבודה עד לתיקון הליקויים.הדיירים בבניין עוד לא התאוששו מהתאונה החמורה ושבוע לאחר מכן, עת הוצפה הארץ בגשמים עזים, חדרו אל חדר המדרגות בבניין מספר 19 במתחם מים בכמויות אדירות, שהציפו גם את ארונות החשמל – מה שהעמיד את הדיירים בסיכון להתחשמלות.

כמו כן,לפני כחודשיים, באמצע חודש אפריל, במהלך ביקורת במתחם נתגלו ליקוי בטיחות בפיגומים שהוצבו ובעקבות כך הופסקו העבודות במתחם למספר ימים.

דיירת במתחם אמרה לעיתון "הוד הכפר": "אנחנו כל הזמן מתריעים למנהלי האתר וכל הזמן מבקשים להקפיד על הבטיחות, והנה השבוע קרה עוד אירוע, פועל שלהם נפל בלי קסדה ובלי רתמה". 

 לדבריה, מנהל האתר אמר בהתייחס לנסיבות התאונה כי העובד דילג 'על דעת עצמו' מעבר למעקה ולא היה רתום, על אף שסופקו לו והיו לצידו רתמות.

"האחריות היא של מנהלי האתר ואף פעם לא של הפועל",היא אומרת בכעס. "כנראה שהבטיחות זה לא בראש סדר העדיפויות שלהם.אני מרגישה שכמו שמזלזלים בחיים שלנו,מזלזלים בחיים של הפועלים שלהם".

בנוסף לאירועי הבטיחות שהתרחשו במתחם, הדיירת מספרת כי כבר ביקשה מספר פעמים לבדוק את ארונות החשמל אחרי ההצפה הגדולה וביקשו לבדוק את הגשר שמוביל לבניין מאחר והם מרגישים שהוא פשוט רועד מתחת לרגליים. "אין לי שום עניין להתנגח בהם, אבל אני לא רוצה לגור בבניין שמישהו ימות בו". 

יש לציין כי לאחרונה נכנס לתוקף חוק שאושר בכנסת המחייב כל מבצע בנייה באתר בנייה שמתבצעת בו עבודות בניה של מבנה שגובהו מעל 7 מטרים ושטחו מעל 1000 מטרים מרובעים או באתרים מסוימים שמתבצעות בהם עבודות בניה הנדסיות,למנות עוזר בטיחות שיסייע למנהל העבודה בשמירה על ענייני הבטיחות באתר הבנייה.

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
המועצה אישרה את המלצות ועדת הביקורת בנוגע לדו"ח מבקר העירייה
שתי חב' יזמיות החלו לקדם פינוי בינוי ביוספטל
האנשים שעושים את הרצליה
אירוע בטיחותי חמור סמוך לתחנת הרכבת בכפס
אירוע בטיחותי חמור סמוך לתחנת הרכבת בכפ"ס
מגן הממתקים לבית ספר לחיים
"בזמן שאחרים עשו פוליטיקה – אני הקדשתי את כולי לעשייה"
מפלגת העבודה תומכת ברפי סער לראשות עיריית כפ"ס
מגנים על הבית משריפה
מגנים על הבית משריפה