הוד השרון

"כדאי שמישהו יתעורר לפני שתפרוץ כאן מלחמת אחים"

אלבל סמואל, תושב הוד השרון, היה רועה צאן באתיופיה, הפך לאיש הייטק מצליח וכיום הוא מרצה בבתי ספר על מנת לעודד בני נוער לרכוש השכלה. "אני בעד המחאה וחושב שהמדינה צריכה להתעורר"

קרן שלהבת 11/07/2019
אלבל סמואל.
צילום: פרטי

אלבל סמואל בן 46 תושב הוד השרון הוא דוגמה לשילוב מוצלח של יוצא העדה האתיופית בחברה הישראלית, אבל עובדה זו לא מנעה ממנו מלהשתתף באחת ההפגנות של יוצאי העדה שהתקיימה בנתניה.

אלבל, שהיה רועה צאן באתיופיה, הפך לאיש הייטק מצליח אחרי שביסס את עצמו מבחינה אישית ומקצועית. כיום הוא מרצה בבתי ספר על מנת לעודד בני נוער לרכוש השכלה. בנוסף, הקים קבוצת כדורסל בשם ליב"י השרון (ליגת ביתא ישראל), שבאמצעותה הוא וחברי הקבוצה מסייעים לבני נוער במצוקה.

"בני העדה הצעירים הם כמו חבית נפץ. הם שתקו במשך שנים ולא מוכנים לסבול יותר אי צדק ואי שוויון. כדאי שמישהו יתעורר לפני שתפרוץ כאן מלחמת אחים", כך במלים קשות אלה מסביר אלבל את התסכול של בני העדה שהתפרץ בעקבות מותו של סלומון טקה מירי של שוטר.

מצד אחד אלבל השתתף בהפגנה בנתניה ומצדיק את המחאה של אחיו, אולם  הוא מתנגד לאלימות מכל צד. "השתתפתי בהפגנה שהתקיימה בנתניה. אולם כשהרוחות התלהטו וכשראיתי שההפגנה הופכת לאלימה, החלטתי לעזוב את המקום", הוא מספר. "אני בעד המחאה וחושב שהמדינה צריכה להתעורר. בני הנוער נולדו וגדלו כאן. הם ישראלים לכל דבר והם לא ישבו בחיבוק ידיים ויתנו לשוטרים או למחזיקים בשלטון החוק לשחק בהם. אני מרצה בבית הספר, שם אני מספר את סיפור חיי, על העלייה לארץ דרך סודן, על הקשיים בתור ילד ועל הרצון ללמוד ולהצליח. אני שומע לא פעם מילדים ובני נוער על גילויי אפליה. הם לא פעם מספרים לי שנעצרו על ידי שוטר רק בשל צבע עורם כשרכבו על אופניים או שסתם הסתובבו ברחוב. להרבה מבני הקהילה תפרו תיק. כיום בני הנוער והמתבגרים לא תמימים והם החליטו להילחם על חייהם".

בתור מי שעלה לארץ וגדל כאן, מה עבר עלייך בתור ילד ומתבגר ומה אתה חושב שצריך להיות הפתרון לכל המצב הזה שיצא משליטה?

"כשהגעתי לכאן הבנתי מיד שאם אני רוצה להצליח אני חייב ללמוד ולרכוש לעצמי השכלה. יש קומץ של אנשים בחברה שמפלה אתיופים אבל הרוב אוהבים אותנו. הבעיה נעוצה בבורות של אנשים וחוסר ידע בכל הקשור לבני העדה שלי. כשהייתי בצבא, שרתתי ביחידה מובחרת. אחד החיילים שאל אותי בפליאה, מה אתה עושה פה?' אמרתי לו שאני ביחידה, משרת כמוהו. במקומות העבודה כשעבדתי בתור איש הייטק היו שואלים אותי אם אני אב הבית. בהרצאות שאני מעביר לתלמידים אני מספר על כוח הרצון שלי. ברגע שסיימתי את הצבא הלכתי ללמוד באוניברסיטת אריאל. התקדמתי בחיים בלי לתת מקום לדיבורים על קיפוח וגזענות. אני מספר להם שאם רוצים להשיג משהו אז אפשר. שהפתרון להתקדם במדינה שלנו הוא לרכוש השכלה ולרכוש מקצוע".

מה יש לך להגיד לגבי ההתבטאויות של המפגינים שאמרו שאם לא ימצו את הדין עם השוטר היורה המחאה תחריף?

"שוב, אני לא מצדיק אלימות, אבל דורש צדק. בני העדה שלי סבלו שנים בשקט. גם כיום, לא מעניין באמת את אף אחד למה אנחנו מוחים. הממסד הדתי מתנער מאתנו למרות שבני העדה, ביניהם הוריי, היו מוכנים למות ורק שלא לחלל את השבת. זרקו את הדם שלנו כי חשדו שאנחנו נגועים במחלות. היד של השוטרים קלה על ההדק ואני לא מדבר רק על המקרה האחרון. ישנם בתי ספר שלא מוכנים לקבל אתיופים והמדינה שותקת. השוטר שירה בנער פונה לבית מלון כדי לשמור על חייו, כשמנגד חייה של המשפחה של הנער נהרסה. יצא לי לבקר אותם ואני חייב לציין שלמרות כל השמועות, הנער לא הואשם באף סעיף ומעולם לא ישב בכלא. אני מקווה שהמצב ייפתר ויתחילו להקשיב לנו. בני העדה לא סתם מאיימים, שום מנהיג לא יעצור אותם וחבל שניגרר למלחמת אחים".

מה אתה מרגיש ביחס לארבעת ילדיך ועתידם במדינה?

"אני אשקר אם אומר שאני לא חושש. יש לי את הפחד שהם יסבלו בעתיד מהבורות של החברה, אבל אני מחנך אותם לאהבת הארץ וכן לרכישת השכלה במטרה להצליח בכל מה שיבחרו לעשות".

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הסאגה שלא נגמרת
"הרפורמה תקצר את זמן הנסיעה"
שיפוץ ושדרוג בי"ס וגני ילדים בהרצליה
זה היה בסוף הקיץ
זה היה בסוף הקיץ
תמונות הזוכים ותמונות מהתחרות
רעיונות חדשים לחדשנות עירונית
מישמיש, בן חצי שנה, מתוק אמיתי שמסתדר עם כולם
יום אימוץ חגיגי של כלבים וחתולים ברעננה
התיכוניים הערכיים באזור השרון
הקמפיין שניצח מול הקמפיין שכשל