הוד השרון

"יש לי עוד מה לתרום לעולם"

בגיל 62 שרה כהן, פעילה חברתית בהוד השרון, סיימה תואר שני במשפטים וכעת היא מחפשת משרד עורכי דין שיקבל אותה להתמחות. אולם מתברר שבעלי המשרדים לא ממהרים להעסיק אישה בגילה. "משהו במדינה שלנו, בכל הקשור לתפיסה של העסקת מבוגרים, חייב להשתנות"

קרן שלהבת 11/07/2019
שרה כהן. יש לי מה לתרום
צילום: קרן שלהבת

 שרה כהן, 62 פעילה חברתית בהוד השרון, לשעבר רכזת תרבות בויצ"ו, סיימה בימים אלו תואר שני במשפטים. שרה, שכל חייה חלמה להיות עורכת דין, לא אפשרה לגילה לעצור אותה מלהגשים את החלום. הדבר היחיד שעוצר אותה כרגע הם המעסיקים שחוששים להעסיק אנשים מבוגרים.

כשואלים את שרה, מדוע כעת, כשיצאה לפנסיה, היא מחפשת קריירה שנייה (או שלישית או רביעית אם מתייחסים לרזומה שלה) היא עונה: "אני לא מתכננת לשבת בבתי קפה רגל על רגל. יש לי עוד כוחות ומה לתרום לעולם".

שרה, אם לשני ילדים וסבתא לשלושה נכדים, החליטה לפרוש מתחום ההוראה בגיל 55 ולהתחיל ללמוד משפטים. שרה מוכרת לנשים רבות מהוד השרון, כמי שלוותה אותן בערבי נשים בויצ"ו. תלמידיה לשעבר יזהו אותה כמורתם להיסטוריה, אזרחות ומקרא ואילו קשישי העיר יזהו אותה כמי שמתנדבת בעמותת קליק בנווה נאמן. שרה אוחזת בהתלהבות ובהתרגשות בתעודה שאותה קבלה לאחרונה לאחר סיומי לימודי המשפטיים.

"אני זוכרת את הימים שבהם לימדתי בחטיבת הראשונים שממוקמת בדיוק מול 'שערי משפט'. זה לא שלא אהבתי ללמד, אהבתי מאוד וגם נהניתי מכך, אבל החלום ללמוד משפטים בער בי. הייתי מסתכלת מהחלון בכיתה לעבר המכללה ומפנטזת שיום אחד גם אני אלמד משפטים".

מה מנע ממך ללמוד ולעסוק בתחום לפני, למה בחרת בתחום ההוראה במקום?

"חלמתי להיות עורכת דין בצעירותי. כשסיימתי את הצבא, פניתי לאוניברסיטת בר אילן, אבל אז תנאי הקבלה היו קשים אז ויתרתי. החלטתי ללכת לתחום ההוראה ולמדתי בסמינר הקיבוצים. עבדתי בתור מורה במשך שנים ומאוד אהבתי את הקשר שלי עם התלמידים. בגיל 55 כשגיל הפרישה התקדם לעברי, החלטתי להתחיל ללמוד ולהגשים את החלום שלי. נרשמתי ללימודים לתואר ראשון במשפטים בבר אילן, המקום ממנו חששתי בצעירותי. התחלתי את התואר וכעבור שנתיים עברתי ללמוד במכללת נתניה במסלול שמתאים לאנשים בגילי. השבוע סיימתי את התואר השני שלי במשפטים".

זה לא פשוט להתחיל ללמוד בגיל 55, לעשות מבחנים ולשבת בכיתה עם תלמידים שחלקם בגיל שהוא מחצית מגילך.

"זה נכון, לא תמיד היה קל, למדתי המון והשקעתי. מה שקרה שם הוא שהפכתי גם לסוג של מורה, לקחתי על עצמי להיות הנציגה של התלמידים מול המכללה ודאגתי לכולם. אני מאוד אוהבת ללמוד וכל חיי ביליתי בהשתלמויות. מבחינתי, הלימודים היו עוד משהו שאני יכולה ליהנות ולהעשיר את עצמי". 

איך המשפחה הגיבה להחלטתך?

"הם שמחו ופרגנו. בעלי נהג להקפיץ אותי למכללה והמתין לי עד תום הלימודים. בימים שלמדתי הוא התחשב בי ועזר לי ככל יכולתו. הוא תמיד האמין בי".

מה בעצם עוצר אותך כיום מלעבוד בתחום?

"זה קצת עצוב. בגיל 62 עם כל הידע והניסיון שיש לי אני נתקלת בסירובים או התחמקויות מנומסות. אומנם רק סיימתי ללמוד, אבל פניתי לכמה משרדים ובקשתי שיאפשרו לי להתמחות אצלם. אומנם לא אומרים לי לא בפנים, אבל אני מודעת שהגיל כנראה מרתיע אותם".

ואיך את יודעת, אולי זה בגלל שהם מחפשים מישהו עם ניסיון?

"הרבה מחבריי ללימודים כבר מצאו מקום להתמחות בו. זה קצת מערער אותי, אבל לא אתן לזה לעצור אותי. המעסיקים בכל תחום חייבים להבין שגיל 60 זה ה-30 החדש. יש לי המון ניסיון וידע לתרום וחבל שזה יתבזבז. החלום שלי הוא לסיים את הסטאז' ולסייע בהתנדבות לאנשים נזקקים ומעוטי יכולת בתחום המשפט. יצא לי לשוחח לאחרונה עם שר האוצר כחלון, סיפרתי לו על השאיפות שלי, הוא הציע לצ'פר  חברות שיעסיקו מבוגרים, אך לא עשה עם זה כלום, בינתיים. משהו במדינה שלנו בכל הקשור לתפיסה של העסקת מבוגרים חייב להשתנות. אשמח אם בעירייה של הוד השרון או באחד המוסדות כמו ויצ"ו, או כל עמותה אחרת, יאפשרו לי באיזו שהיא דרך לעבור אצלם התמחות"

שרה מעוניינת לפנות מעל גבי העיתון גם למשרדי עורכי דין שיתנו לה את ההזדמנות לעבור אצלם התמחות ולהמשיך לסייע בדרכה לקהילה. למעוניינים לסייע לשרה ניתן להתקשר לטל: 050-7377195

מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק שלנו "הוד הכפר" ולצפות בסרטון המרגש עם שרה.

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
שני רוכבי אופנוע נפצעו בתאונה בכביש 444
שני רוכבי אופנוע נפצעו בתאונה בכביש 444
תושבים מביטים במפת שבילי האופניים
הוצגה תכנית אב לסלילת שבילי אופניים ברעננה
רכב עלה באש ליד נצרת - שניים נפצעו
תכירו: מיק"ר- מועדוני ילדים לפנאי
טריאתלון הילדים כפר סבא יוצא לדרך
חיים גולדמן (מימין) עם הרב יצחק פרץ
"לצערנו הרב, לאחרונה התקיים ברעננה מצעד תועבה"
נחנכה דרך יצחק נבון בעכו
תקיפה בהוד השרון
אישום: תקף אחר וגרם לו לחבלות