הוד השרון

יש לנו אחות

תמי חיו, תושבת הוד השרון, עבדה כאחות בקופות חולים, בתי חולים ובמסגרות נוספות. כיום, לאחר שפרשה לפנסיה, היא מדריכה ילדים בגני ילדים בהתנדבות כיצד לשמור על בריאותם

קרן שלהבת 11/07/2019
תמי חיו. אני אוהבת להיות פעילה
צילום: קרן שלהבת

תמי חיו 70, תושבת הוד השרון, עבדה כל חייה כאחות בבתי חולים ובמסגרות שונות. כיום, לאחר שפרשה לפנסיה, היא עובדת במרץ בתור אחות פרטית ומקדישה מזמנה לטובת חינוך ילדים בגני ילדים בעיר לשמירה על הבריאות.

כשמלאו לתמי שלוש שנים, אחיה התינוק חלה ואושפז בבית החולים בשל שחפת. המראות והרצון לעזור לו לא הרפו. כבר אז כשראתה את האחיות מטפלות בו במסירות, הבינה שזה מה שהיא רוצה לעשות כשתהיה גדולה. כיום, לאחר רזומה מרשים בתור אחות בסקטור הציבורי, היא פרשה לפנסיה ועובדת כאחות פרטית, ובזמן שנותר לה, היא מסייעת לקשישים ולילדים תושבי הקהילה בהתנדבות.

תמי עבדה במהלך עשרות שנים כאחות בבית חולים "בילינסון", בבית חולים "יוספטל"באילת. כאחות בקהילה - מרפאות קופת חולים בשירותי בריאות כללית וכן בקופת חולים מאוחדת. כאחות אחראית בפנימיית "הדסה נעורים" וכאחות בית הספר, "בטיפת חלב" בתחנות לבריאות המשפחה של משרד הבריאות, ואף בקהילה הבדואית בתחילת שנות השבעים ב"דהב" (דרום סיני) כשבעלה שירת במלחמה והוצב באזור. כשפרשה לפנסיה, היא החליטה להמשיך ולעבוד במקצוע האהוב עליה ולהמשיך לעזור לאנשים".

הרבה ילדים חוששים מבדיקה אצל הרופא ומבועתים למשל מלקיחת דם. כיצד את מפיגה את החששות שלהם, אם בכלל?

"אני נוהגת להיכנס לגני הילדים בשלוש השנים האחרונות, עם החלוק והסטטוסקופ. אני מציגה את עצמי ומסבירה להם על עבודת האחות, שהיא לא רק לתת זריקות, אלא לבדוק את הילד. אני מסבירה להם באמצעות הדגמה על בובה כיצד מתנהל ביקור אצל האחות או אצל הרופא, מבדיקת חום במדחום ועד הזריקה אם צריך. אני מאפשרת להם לגעת במחט כדי להפיג את החששות שלהם. אני מסבירה להם למה צריך ללכת לישון מוקדם, איך לשטוף ידיים, לצחצח שניים, לאכול אוכל בריא וכן להימנע מלקחת את האייפד למיטה. הילדים מפנימים את המסר ולא פעם קיבלתי תגובות מההורים שהילד שלהם כבר לא פוחד ללכת לרופא ונמנע מללכת לישון עם 'מסכים'. כשאני שומעת את זה אני מרגישה סיפוק. לאחרונה נודע לי שהפרויקט שלי של ההדרכות בגנים יכנס לחוברת שתחולק בגנים בתחילת שנה. מבחינתי זה כבוד גדול".

לעבוד עם ילדים זה כיף, אבל מה עם מקרים של אלימות של חולים נגד רופאים ואחיות?

"לשמחתי אף פעם לא תקפו אותי. השתדלתי לתת יחס שווה לכל מי שהגיע להיבדק אצלי. ישנם מטופלים שחושבים שהאחיות לא נחמדות או שרותיות. אין כזה דבר, לצערי, יש מחסור בכוח אדם שגורם לכך שהאחות לא יודעת למי לגשת קודם. זו בעיה של משרד הבריאות שצריך לתגבר את מספר האחיות בבתי החולים בעיקר. הרבה אחיות מתוסכלות מכך ועוזבות את המקצוע".

מה החזיק אותך במקצוע עד היום?

"היכולת לעזור לאנשים ולו גם ברחוב שמישהו זקוק לעזרה רפואית. כשפרשתי לפנסיה החלטתי ללמוד יעוץ שינה לתינוקות, וכן הפכתי גם לאחות פרטית. במסגרת זו אני מספקת מענה לאנשים שצריכים סיוע וטיפול של אחות בבית. בזמן הפנוי שלי אני מתנדבת בין השאר גם בעמותות של מבוגרים ומלמדת אותם איך להימנע מחולי ושמירה על בריאותם. אני מעבירה הרצאות, סדנאות ומפגשים שמטרתם "קידום בריאות" ו"רפואה מונעת", כתרומה לקהילה. הרבה קשישים שיוצאים מבתי החולים, לא יודעים כיצד לנהוג כשהם חוזרים לביתם. אין להם את הידע וכאן אני נכנסת לתמונה. אני מסבירה להם כשאני מגיעה ומתנדבת במסגרות השונות בהן הם שוהים".

רוב האנשים כשהם מגיעים לגיל 70, בוחרים לנוח, לטייל וליהנות עם הנכדים

"כל אחד עושה מה שטוב לו. אני אוהבת להיות פעילה ומשמשת דוגמה לאנשים המבוגרים שאני מרצה בפניהם. בחרתי להמשיך לעבוד ולתרום מעצמי. בנוגע לשמירה על הבריאות, אני מתאמנת במכון כושר, נוסעת לכל מקום באופניים, לא מחזיקה בבית דברי מתיקה, ישנה לפחות 7 שעות ביום ואוכלת בצורה מבוקרת". 

עוד בהוד השרון
קרן שלהבת 05/12/2019
קרן שלהבת 28/11/2019
קרן שלהבת 21/11/2019
קרן שלהבת 12/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
בעקבות הסערה: נזקי נזילות ומים
לשכת התעסוקה כפר סבא
עשרות אלפי מובטלים עשויים שלא לקבל דמי אבטלה
לחזור למסלול הניצחונות
האם הלימודים בביהס לאה גולדברג יושבתו עם פתיחת השנה?
האם הלימודים בביה"ס לאה גולדברג יושבתו עם פתיחת השנה?
רחוב ויצמן יצבע כחול לבן
רחוב ויצמן יצבע כחול לבן
נערכים למזג אוויר סוער
העמותה למען הקשיש במודיעין הפסיקה פעילותה
שמרו על שער נקי