הוד השרון

תביעת רפי רפאלי: חסינות לסייר ביטחון – העירייה תצורף כנתבעת

במסגרת תביעה, שהגיש אביה של הדוגמנית בשל עיכובו לתחנת המשטרה בשנת 2016, החליט בית המשפט כי התביעה נגד סייר הביטחון שהשתתף באירוע - תדחה, בעוד שעיריית הוד השרון תצורף כנתבעת

מיכאל פרוסמושקין 24/07/2019
רפי רפאלי
צילום: פרטי

כשנתיים לאחר שרפי רפאלי וחברו הגישו תביעת נזיקין ולשון הרע נגד המשטרה, שתי שוטרות ומי שימש אז כסייר ביטחון בשיטור העירוני בהוד השרון, בית המשפט החליט לפני ימים אחדים לתת חסינות כעובד ציבור לסייר ובמקומו עיריית הוד השרון תירשם כנתבעת בתביעה.

ראשית הסיפור באוגוסט 2016, עת הגיעה המשטרה לביתו רפי רפאלי, אביה של הדוגמנית בר רפאלי, בשל תלונות על רעש מוגזם שעלה מן הבית. אל ביקור המשטרה הצטרף במסגרת שיטור עירוני משולב סייר ביטחון, שהועסק חלקית ע"י מחלקת הביטחון בעירייה וחלקית ע"י חברת קבלן חיצונית. הביקור בבית משפחת רפאלי "התלהט", והשוטרות שהיו במקום החליטו לעכב את רפאלי שהתנגד לעיכובו. לטענת המשטרה, לא נותרה למשטרה ברירה אלא לאזוק את רפאלי באזיקים. כדי לבצע את העיכוב נעזרו השוטרות בסייר העירוני.

רפאלי טען להתנהלות בלתי חוקית של המשטרה, וכי הרשויות מתנכלות לו בשל היותו דמות ציבורית מוכרת. בעקבות כך, בספטמבר 2017 הגישו רפאלי וחברו תביעה כנגד המשטרה וכנגד שתי שוטרות וסייר ביטחון שהיו מעורבים באירוע על סך חצי מיליון שקל. 

הסייר ציפה לקבל גיבוי וחסינות כמקובל וכקבוע בחוק, אך בפועל עיריית הוד השרון התנערה ממנו בטענות שונות, כשבין היתר נטען כי בזמן האירוע הוא לא עבד תחת העירייה אלא על ידי חברת אבטחה קבלנית הן נוכח נהלי המשטרה ומאחר והעירייה אינה יכולה להעסיק עובדים בשבת, יום בו אירעה התקרית, ללא אישור מיוחד, וכך השאירה את הסייר להתמודד לבדו מול תביעת נזיקין.

לאור כך, שכר הסייר את שירותיו של עו"ד רפאל בייפוס אשר ייצג אותו בתיק. במשך כשנה וחצי הסייר טען באמצעות עו"ד בייפוס, כי פעל בשירות עיריית הוד השרון וכי על העירייה להגן עליו משפטית וכלכלית. לדבריו, העירייה המשיכה להיאחז בטיעונים שונים, וזאת בכדי להתנער מהסייר ולהסיר מעצמה אחריות לאירוע. בעקבות כך, ביקש עו"ד בייפוס להעניק לסייר חסינות כעובד ציבור. העירייה טענה כי המשטרה היתה צריכה לקחת אחריות מלאה כמי שהורתה לסייר לפעול באותו אירוע.

לפני ימים אחדים, התקבלה המלצת השופטת רבקה ארד מבית משפט השלום בראשון לציון והצדדים הגיעו להסכמה כי הסייר יזכה לחסינות, התביעה נגדו תדחה ועיריית הוד השרון תצורף כנתבעת להליך ותגיש כתב הגנה עד אמצע ספטמבר. בתביעה עצמה טרם התקבלה החלטה.  

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "גם כיום עמדת העירייה היא שהעובד לא היה עובד עירייה בקרות האירוע, ועל כך אין מחלוקת של ממש. יחד עם זאת, כיום הנהלת העירייה סבורה שלאור עמדת המדינה– ובעיקר המשטרה – שלא הסכימה להכיר באחריותה לפעולות הסייר שפעל לפי הנחיות המשטרה באירוע הספציפי, הרי שבנסיבות שנוצרו אין לעירייה כל כוונה להפקיר את סייר הביטחון. אנו עושים מאמצים  לחפש אחר פתרונות, שלא יותירו את הסייר ללא גב משמעותי."

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
האקדמיה לטיס מגיעה לאילת
הילדים במפגש שולחנות עגולים
"שולחנות עגולים" בהרצליה
חשד: הונה נשים באלפי שקלים
מחדשים את גני השעשועים בפרדס חנה-כרכור
נמחקה עתירת טיב טעם בסוגיית פתיחת הסניף ברחוב מרדכי
נמחקה עתירת "טיב טעם" בסוגיית פתיחת הסניף ברחוב מרדכי
אישה סירבה לקבל שירות מקופאית עם פירסינג
שר התחבורה בביקור ברעננה
מה חושב שר התחבורה על הנת"צ ברעננה?
נעצרו חשודים בהפעלת בית בושת בעפולה