הוד השרון

268 אלף שקלים ישולמו לוועד בניין בעקבות ליקויי בנייה

ועד של בניין בהוד השרון תבע את חברת הבנייה על סך מאות אלפי שקלים בגין ליקויים. במהלך המשפט, החברה תיקנה חלק מליקויים וחויבה לשלם בגין הליקויים שנותרו

מיכאל פרוסמושקין 25/07/2019
הבניין בדרך רמתיים 9 בעיר. בית המשפט התערב
צילום: מיכאל פרוסמושקין

בית משפט השלום בכפר סבא חייב לפני ימים אחדים חברת בנייה לשלם מאות אלפי שקלים במסגרת תביעה שהגיש נגדה ועד בניין בהוד השרון בעקבות ליקויי בנייה בבניין.

במרץ 2016 הגיש ועד של בניין בדרך רמתיים 9 בעיר, באמצעות עו"ד ארצי בן יעקב, תביעה נגד חברת "ראובן סרוגו חברה לבנייה בע"מ" על סך 903,704 שקלים בגין ליקויי בנייה ברכוש המשותף בבניין. בתביעה צוינו ליקויים הנוגעים לליקויי בנייה ברמה כללית, לתשתיות חשמל ולמתקני התברואה בבניין. כמו כן, נטען כי הוועד פנה אין ספור פעמים לחברה בבקשה לתיקון הליקויים, אך פניות אלו לטענת הוועד לא נענו.

 מנגד, בכתב הגנה שהוגש הכחישה החברה את הטענות של הוועד ואף טענה כי הליקויים הדחופים טופלו במיידית וכי מאז הגשת התביעה הוועד הוא זה אשר מנע את המשך ביצוע העבודות.

כך או כך, במסגרת ההליך המשפטי מונה מהנדס בניין כמומחה מוסכם מטעם בית המשפט. לאחר שהמומחה ערך חוות דעת וענה על שאלות הבהרה, הצדדים הגיעו בנובמבר 2017 להסכמות אשר קיבלו תוקף של ביהמ"ש. המומחה קבע כי עלות תיקון הליקויים היא 706,135 שקלים.

על פי ההסכמות, החברה ביצעה תיקונים בפועל של הליקויים שפורטו בחוות הדעת של המומחה ולאחר גמר ביצוע התיקונים המומחה זומן לבדיקה נוספת וערך חוות דעת משלימה. הליקויים שלא תוקנו באופן מספק תומחרו בחוות הדעת המשלימה.

בשלב הבא, ביהמ"ש פסק לטובת הוועד את עלות הליקויים שנותרו בתוספת להוצאות משפט. חוות הדעת המשלימה ניתנה בחודש מרץ  ולאחר קבלתה, ובהוראת בית המשפט, המומחה ביצע בדיקה נוספת וערך בחודש יוני האחרון חוות דעת מעודכנת.

בהמשך, הורה השופט רונן פלג כי החברה תשלם לוועד הבניין 173,465 שקל בגין עלות תיקון הליקויים שנותרו, שכר טרחה של המומחה מטעם ביהמ"ש בסך 22,230 שקל, החזר חלקי של שכר טרחה מומחה מטעם הוועד בסך 12,000 שקל, שכר טרחה עו"ד בסך 60 אלף שקל ואגרת תביעה בסך 712 שקל. סך הכל חויבה החברה לשלם לוועד של הבניין 268,407 שקל.

בהחלטתו קבע השופט כי במסגרת שיקול הדעת לעניין הוצאות הליך, הובאו בחשבון טענותיהם הסותרות של הצדדים ביחס להתנהלות בתקופת הבדק ולצורך בהגשת התביעה בעיתוי שבו היא הוגשה.

מחברת "ראובן סרוגו חברה לבנייה בע"מ", נמסר: "מדובר בתביעת דיירי בניין בגין ליקויים נטענים ברכוש המשותף – החברה התכוונה לבצע את התיקונים עם תום תקופת הבדק ולרכזם יחדיו, ואולם התובעים בחרו שלא להמתין וחודשים בטרם תום תקופת הבדק, מיהרו והגישו תביעתם לבית המשפט מבלי שאיפשרו לחברה את ביצוע התיקונים.

 "התביעה הוגשה על סך של למעלה מ – 900 אלף שקל אלא שבסופו של דבר ולאחר שבית המשפט איפשר לחברה לתקן את הליקויים – אכן אלה במרביתם המוחלט, תוקנו. החברה הסכימה לקצר את ההליכים וכדי לחסוך בעלויות וזמן לדיירים ולמתן פסק דין על דרך הפשרה לפי סעיף 79 לחוק בתי המשפט והסכום שנפסק אינו דומה כלל לסכום שנתבע". 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
עם המבט לפסג"ה
תלמידי אמית כפר בתיה
הישג ברובוטיקה לתלמידי אמי"ת כפר בתיה
חגיגות יום הולדת 70
שירות עירוני בקליק
רוכב אופנוע כבן 50 נפצע בינוני בתאונת דרכים בפתח תקווה
רוכב אופנוע נפצע בינוני בפתח תקווה
צוות של משרד הבריאות הותקף במהלך ביקורת באטליז במבשרת ציון
כ-190 יחידות דיור חדשות ביבנה הירוקה
מאות הורים הפגינו ברעננה בעקבות אלימות בגני הילדים