הוד השרון

הקשר היפני

לפני שבועיים נערכה אליפות ישראל הפתוחה בקנדו - אמנות לחימה יפנית ידועה ומוכרת בעולם. הלוחמים של מועדון "פודושינקן" בהוד השרון הגיעו להישגים מרשימים

קרן שלהבת 01/08/2019
פשה וולודרסקי, אשל יולזרי
צילום: קרן שלהבת

"הכל מתחיל בחינוך מהבית מגיל צעיר", כך אומר פשה וולודרסקי מאמן מועדון פודושינקן לאומניות הלחימה היפנית קנדו בהוד השרון, ומתייחס לכל מקרי האלימות האחרונים בחברה הישראלית. 

פשה: "הילדים גדלים על התרבות שהכל מותר להם וחלקם הופכים לאלימים. כשהארץ גועשת ממקרים בהם אנשים נרצחים על הערות בכביש, בני נוער משתכרים ומתפרעים ומטפלות שמתעללות בפעוטות, אפשר למצוא גם מעט נחת בילדים ובני נוער שמכבדים את הזולת וחיים על ערך הנתינה. כאן במועדון הילדים יוצאים לחיים עם הבנה שאסור לפגוע באחר". 

פשה לא מסתפק בזריקת סיסמאות. בשבת שעברה הוא הצליח למקם את לוחמיו במקומות הראשונים על המפה באליפות ישראל הפתוחה בקנדו 2019.

אשל יולזרי אחד מלוחמי המועדון שזכה לפני שבועיים בתואר 'אלוף ישראל לנוער': "אני מתאמן במועדון פודושינקן 3 שנים. ספורט הקנדו לא נפוץ בארץ. מה שמושך אותי לספורט זה השילוב של תחרותיות עכשווית ומסורת יפנית. הייחוד של המועדון שלנו הוא הגיל הממוצע של המתאמנים, ביחס למועדונים אחרים בארץ. אצלנו רוב המתאמנים הם בני נוער, כך שהפכנו למשפחה".

מועדון פודושינקן מבוסס על הקנדו שהיא אמנות לחימה יפנית ידועה ומוכרת בעולם, שכוללת קרבות סיף חופשיים עם חרב במבוק שמחקה את החרב היפנית המסורתית. מעל החליפה ישנה חגורת מותן, שריון חזה קדמי, כפפות מרופדות שמגינות על הידיים וקסדה שמצויידת בשבכה קדמית ממתכת. כך הלוחמים מוגנים מפציעות.

המועדון הוקם לפני 8 שנים במסגרת בית הספר הדמוקרטי על ידי רות גור, תושבת העיר, לוחמת ופעילה לשעבר בקנדו. רות גור שהנה מנתחת מוח, התוודעה לקנדו במסגרת לימודיה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, שם התבקשה לקחת קורס חובה בתחום הספורט. רות התאהבה בקנדו, שהפך לתחביב גם בתום קורס החובה. היא סחפה אחריה את בעלה וילדיה ולפני 8 שנים הקימה את המועדון בהוד השרון שכיום מונה 30 תלמידים שמתחרים בתחרויות ארציות ובינלאומיות. המועדון עבר בהמשך לחסות העירייה שכיום אחראית לפעילותו וטיפוחו.

גור: "בעבר נהגתי להתאמן ולהילחם בכל הארץ. כיום אין לי זמן לזה בשל עבודתי. הקמתי את המועדון לפני 8 שנים ובקשתי מפשה וולדורסקי להיות המאמן של המועדון. פשה משמש כיום ראש תחום הקנדו בישראל ומאמן נבחרת ישראל. פשה מונה גם כשופט בין לאומי נושא בדאן 6 באייקיג'יטסו, דאן 5 בקנדו (סייף יפני) ודאן 4 באיאיידו (אמנות שליפת החרב היפנית). מבחינתי הוא היה הבחירה הנכונה".

פשה: "לקחתי על עצמי כפרויקט את פיתוח הקנדו בהוד השרון לפני הרבה שנים. כיום המועדון הפך להיות הכי חזק בארץ וגם בולט ומבטיח בזירה הבינלאומית.

 "התחלנו מ-9 לוחמים והגענו ל- 30 לוחמים שחלקם ילדים בנים, בנות, נשים, וגברים. כולם מתאמנים ביחד, פעמיים בשבוע, באולם הספורט של ביה"ס הירוק בהוד השרון. חלק מחברי המועדון שייכים גם לנבחרת ישראל בקנדו – שהשתתפה באליפות אירופה שנערכה במאי בסרביה בהשתתפות 36 מדינות ובמסגרת זו רועי אידלמן, אחד הלוחמים שלנו, התחרה באליפות והגיע לטופ 8 הנערים".

חלמת שתצליח להביא את הלוחמים שלך לכאלה הישגים?

"לו מישהו היה מספר לי לפני 8 שנים שאצא עם נבחרת של נערים לייצג את ישראל באליפויות אירופה ונביא מדליות הביתה – לא הייתי מאמין לו. אין ספק שהפרויקט שלקחתי לפני הרבה שנים הוא בין המוצלחים והבולטים בחיי. אני חייב לציין לטובה שהעיר הוד השרון היא העיר הראשונה בארץ שלקחה על עצמה להקים מועדון כזה – ואני מאד שמח על שיתוף הפעולה עם העירייה – מחלקת הספורט לאורך כל השנים בפיתוח וקיום המועדון ומתן בית חם למתאמניו".

מה מיוחד בקנדו והאם היא יכולה לחנך למניעת מקרי אלימות?

"לפני כל קרב, הלוחמים קדים זה לזה בטקס רב רושם בתחילת הקרב, שולפים את החרבות, הולכים אחורה כמו בדו קרב ותוקפים זה את זה בצעקות קרב כמיטב המסורת היפנית. לאחר תום הקרב הם קדים זה לזה שוב באותו טקס. הכל מבוסס על כבוד. כשהלוחמים מבינים איזה כאב הם יכולים לגרום, הם נמנעים מלעשות את זה ברחוב. ההורים חייבים לחנך את הילדים שלהם ולהיות אסרטיביים, לא לאפשר להם לעשות כל מה שהם רוצים".

ביום שבת 20/7/19 נערכה אליפות ישראל הפתוחה בקנדו. באליפות התחרו מתחרים מישראל ומיפן ממועדונים שונים, בקטגוריות גיל שונות:

בקטגוריית ילדים עד גיל 13 זכו:

במקום הראשון: אלוף ישראל עילאי וולודרסקי ממועדון פודושינקאן הוד השרון. 

במקום השני יונתן מינסטרסקי ממועדון פודושינקאן הוד השרון

במקום השלישי טנמה קוסואי מיפן.

בקטגוריית נערים בגילאי 13-18 זכו:

במקום הראשון: אלוף ישראל אשל יולזרי ממועדון פודשינקן הוד השרון.

במקום השני: רום תבור ממועדון פודושינקן הוד השרון.

במקום השלישי חולקים שניים - אופק גורדון ממועדון פודושינקן הוד השרון ויואב מרקס ממועדון פודושינקאן ביישוב עומר שבדרום.

בקטגוריית הבוגרים זכו:

במקום הראשון: אלוף ישראל קובי לוי ממועדון קוסונונה,

במקום השני: יבגניה לבנטו ממועדון פודושינקאן הוד השרון,

במקום השלישי חולקים שניים: שינסוקה מיפן ורועי אידלמן ממועדון פודושינקאן הוד השרון.

עוד בהוד השרון
קרן שלהבת 10/12/2019
זאב גולדשמיט 05/12/2019
זאב גולדשמיט 26/11/2019
זאב גולדשמיט 19/11/2019
זאב גולדשמיט 14/11/2019
זאב גולדשמיט 13/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נעצר חשוד בביצוע שוד אלים
נעצר חשוד בביצוע שוד אלים
גוטמן. ממלא מצברים
הבוגר האחראי
אישה טבעה בחוף בבת ים - מצבה קשה
אישה טבעה בחוף בבת ים - מצבה קשה
אופנוען נפצע בתאונה בהוד השרון
החובשת הראשונה במדא על אופנוע כבד
הצלת חיים
עולים לרשת
אושרה תכנית פינוי-בינוי בשכונת קריית שרת ברעננה
גילו הצטיינות