הוד השרון

"אני רק שנער שאוהב ללמוד"

לאחר שזכה במדליית זהב באולימפיאדה הבינלאומית בפיזיקה, אייל וולך בן ה-17 מהוד השרון בדרך לכבוש יעד נוסף: סיום לימודי תואר שני במתמטיקה ופיזיקה. "אני לומד לא בגלל שאני צריך אלא בגלל שאני רוצה"

קרן שלהבת 08/08/2019
אייל וולך. להתקדם בקצב שלך
צילום: ניצן ארצי

בזמן שחבריו נהנים מהחופש הגדול, אייל וולך, 17,  בוגר תיכון מוסינזון, שוקד על סיום המטלות של לימודי התואר השני במתמטיקה ופיזיקה. לאחרונה גם זכה במדליית זהב באולימפיאדה הבינלאומית לפיזיקה. כל מי שמכיר את אייל מילדות לא מופתע מההישג של הנער המחונן. כשכולם שיחקו בגן בארגז החול, הוא כבר ידע לקרוא. הגננת שלו, שהבחינה בכך, המליצה להוריו להעלות אותו לכיתה א'. הוא הוקפץ לבית הספר היסודי לפיד, שגם שם מורתו הבחינה במחוננות שלו.

אייל: "כבר אז המורה שלי הבינה שמשעמם לי. זה היה בולט בעיקר בשיעורי חשבון. סיימתי מהר את התרגילים והמורה שלי, ליאורה פעיל, שלחה אותי, כמובן באישור ההורים, ללמוד עם תלמידים בכיתה ה'. הייתי מפזז מדי יום בין בית הספר שלי לחטיבת השחר. יצא שבכיתה ז' ניגשתי לבגרות במתמטיקה. בהמשך, למדתי בחטיבת השחר בכיתת נחשון-כיתה למצוינות חברתית. משם נשלחתי ללמוד באוניברסיטת בר אילן, שלוחה לילדים ובני נוער מחוננים. כיום אני מסיים תואר שני במתמטיקה ומשם ממשיך לדוקטורט".

ספר לי, למישהי שבקושי עברה את הבגרות במתמטיקה, איך זה בכלל אפשרי להגיע לסיום של תואר שני במתמטיקה ופיזיקה בגיל שלך?

"בגלל שהוקפצתי שנה אז הספקתי. תמיד הייתי סקרן וההורים שלי תמכו בי לאורך כל הדרך. המורים שלי זיהו את הרצון שלי ללמוד ולהתקדם ולא עצרו אותי, להיפך הם תמכו ועודדו. התקדמתי מהבגרות לעשיית תואר ראשון ולאחריו תואר שני שאותו אני מסיים בקרוב".

איך הגעת לאולימפיאדה לפיזיקה והאם בכלל נשאר לך זמן לחברים?

"אני חייב לציין את המורה שלי אבי רהב לפיזיקה בבית הספר מוסינזון שדחף אותי להירשם למבחנים לאולימפיאדה במאי. האולימפיאדה מורכבת משני מבחנים שאותם צריך לעבור. מי שעובר מוזמן למחנה קיץ בבאר שבע שנמשך שבועיים. בשבועיים האלו אנחנו לומדים, עוברים מבחנים ועורכים כל מיני ניסויים. בסוף בוחרים מאתנו 8 תלמידים שטסו לאוסטרליה, בניהם אני. בחודש האחרון השתתפתי שוב באולימפיאדה שהתארחה בארץ וזכיתי במדליית זהב. אני חושב שהגעתי למקומות הראשונים בגלל שאני אוהב את זה. אני לומד לא בגלל שאני צריך אלא בגלל שאני רוצה. לגבי חברים, הלימודים אף פעם לא הפריעו לי. גם כשהעבירו אותי ללמוד בכיתות גבוהות, דאגתי לשחק ולהמשיך להיפגש עם בני כיתתי. אני לא 'חנון' או משהו כזה אלא רק נער שאוהב ללמוד.  "הקפדתי לצאת מהסטיגמה שבה מתייגים ילד כמוני. אני יודע שאני חריג מהבחינה הזו לבני גילי, אבל אין לי שליטה על זה, פשוט נולדתי ככה. אני מנגן בפסנתר, קורא ספרי פנטזיה ומתח ומבלה עם החברים שלי. היה חשוב לי ללמוד בכיתה רגילה. אני יודע שאי אפשר לדבר רק על נוסחאות ושאני חייב לאמץ כישורים חברתיים כדי להצליח וליהנות מהחיים".

מה אתה רוצה ללמוד כשתהיה גדול?

"יש לי עוד זמן לחשוב על זה. כרגע אני ממשיך ללמוד ומתכוון לעשות דוקטורט. אני משער שהלימודים שלי יהיו קשורים לפיזיקה".

איזה מסר יש לך להעביר לתלמידים ובני נוער אחרים שניחנו בכישורים כמו שלך?

"חשוב מאוד ללמוד, להתקדם ולרכוש ידע. יחד עם זאת חשוב גם לחוות את הילדות ולהישאר מעורב גם בפן החברתי. זו לא חוכמה רק לשבת ולחרוש על הספרים אלא גם ליהנות ולא לאבד את הילדות. מה שיותר חשוב לי להעביר הוא המסר להורים. גם אם יש ילד שהציונים שלו גבוהים ועולים על שאר בני כיתתו חשוב לתת לו להתקדם בקצב שלו ולא לדחוף אותו למצוינות. ההורים שלי, למשל, התקדמו איתי בקצב שלי. הם לא הכריחו אותי ללמוד בכוח וגם אפשרו לי לבחור את המקצועות שאני יותר מחובר אליהם. ככה יכולתי להתקדם ולאהוב את מה שאני עושה בלי תסכולים ותסביכים".

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
בנות מצווה בסימן נתינה
האם יבנו 12 אלף יח"ד בצפון העיר?
המשרד להגנת הסביבה יבדוק את מפעל בר און
המשרד להגנ"ס יבדוק את מפעל בר און
הצלחה לאירוע הספורט לילדים וצעירים בעלי צרכים מיוחדים
תחלואת חצבת בערי השרון
האופטימיות הפכה לאכזבה
מי מקבל ההחלטות הרלבנטי?
מי מקבל ההחלטות הרלבנטי?
דוד שלנו יהיה אבא מדהים
'דוד שלנו יהיה אבא מדהים'