הוד השרון

הזמן הולך ואוזל

פעילי מטה המאבק בהקמת תחנת הכח מזרחית לכפר סבא נפגשו השבוע והחליטו להחריף את המאבק לפני שיהיה מאוחר מדי

קרן שלהבת 15/08/2019
צילום: קרן שלהבת

"לא נאפשר את הפיכת אזור השרון מירוק לשחור", כך אומרים פעילים במטה המאבק נגד הקמת תחנת הכוח מזרחית לכפר סבא במפגש הפעילים של המטה למאבק בהקמת התחנה.

המאבק נגד הקמת תחנת כוח מזרחית לכפר סבא מתרחב. תושבים מהוד השרון, כפר סבא והישובים בגוש יישובי חורשים, החליטו להחריף את המאבק נגד הקמת תחנת כוח בשטחים החקלאיים של מושב ירחיב, כשני קילומטר דרום מזרחית לכפר סבא. התחנה שהקמתה מקודמת בוועדה לתשתיות לאומיות תחת השם "תת"ל 91", אמורה לקום על ידי היזמים – חברת ריינדיר וחברת סימנס ששותפה בה.

נירית סוקול מסיקה מנהלת מטה המאבק של הוד השרון: "אנחנו מתכוונים להחריף את המאבק, לצאת להפגנות מול הבתים של כל השותפים להקמת התחנה האימתנית הזו. אנחנו קוראים לכולם להתעורר ולהצטרף למאבק לפני שיהיה מאוחר מידיי"

החשש הגדול ביותר של התושבים הוא מזיהום אוויר, חדירת חומרים מסוכנים למי התהום מסביב. בנוסף, הם מתריעים על כך שהתחנה תהיה חשופה לפיגועי טרור ולהתקפת טילים. היות והיא אמורה לקום סמוך ל'מפגש השלום' במזרח השרון, בין כפר סבא, ג'לג'וליה ומושבי האזור. 200 מטר מגדר ההפרדה.

"אני לא רוצה לתאר מה יקרה כאן אם ישוגר לתחנה טיל", אומר ערן אביטל תושב אלפי מנשה. "המיקום שנבחר יסכן את כולנו. אם המקום יופצץ כולנו נהיה בסכנת חיים".

ביום 2.4.2017 הסמיכה הממשלה את חברת ריינדיר אנרגיה בע"מ לתכנן את הקמתה של תחנת כוח מבוססת גז טבעי בהיקף של 1,300 מ"ו באתר 'מפגש השלום".

"כרגע הנוף שנשקף מפה הוא של שדות ירוקים וחורשה על גבעה. אם לא נתעורר בעוד כמה חודשים נשאף אוויר מזוהם שיסכן אותנו ואת ילדינו. מדובר במפגע תברואתי שיסכן את כל יושבי האיזור".

יעל בנט מאיר מובילת המאבק מהישוב מתן: "מדובר בתחנת כוח  של 1300 מגה בייט. התחנה מהווה סיכון בריאותי, ביטחוני ובטיחותי, והיא תסכן מאות אלפי תושבים בשרון. אני נאבקת בהקמתה של התחנה במשך שנתיים ולא מתכוונת לעצור. התחלנו כקומץ של אנשים והתרחבנו. כרגע אנחנו מתכוונים להחריף את המאבק מול כל הגורמים האפשריים".

מהי עמדתן של הרשויות העירוניות?

בנט מאיר: "כל ראשי הרשויות שותפים למאבק. גם הם לא מעוניינים בהקמת התחנה. בימים אלו אנחנו עורכים מפגשים שבהם ישתתפו כל ראשי העיריות והמועצות באזור. כולם הצטרפו למאבק שלנו חוץ מראש העיר של הוד השרון. נשמח אם גם הוא יקח חלק מאבק".

סוקול מסיקה: "אנחנו קוראים לכולם: בואו לקחת במאבק הכי חשוב כיום. צאו מהמקלדות ובואו להפגין יחד איתנו, להשתתף בפעילויות שלנו למנוע את הקמת התחנה המרעילה שתזהם את חיינו".

 עיריית כפר סבא החליטה על הגשת התנגדות

 מעיריית כפר סבא נמסר:  "בישיבת ועדת המשנה המקומית של כפר סבא שהתקיימה ביום שני האחרון, החליטה הועדה על הגשת התנגדות לתת"ל /91, תכנית התשתית הלאומית להקמת תחנת כוח מוסקת בגז טבעי על ידי חברת ריינדיר בע"מ, אשר תמוקם בתחום המועצה האזורית דרום השרון, סמוך לתחנת הדלק "מפגש השלום". בהתנגדות אשר הוגשה מצוין כי מדובר בתכנית בעלת השלכות ניכרות על הסביבה, לרבות כאלה המשפיעות על ביתם, חייהם, ואיכות חייהם של התושבים הרבים המתגוררים בסמוך לתחנה המיועדת.

 

למימוש התכנית עשויות להיות השלכות קשות בהן פגיעה באיכות הסביבה ובבריאות התושבים, כתוצאה מזיהום אוויר, זיהום הקרקע, זיהום מי התהום, מפגעי רעש, קרינה ועוד, אשר עלולים לגרום למחלות קשות לאוכלוסיית התושבים הנמצאים בסמיכות לתחנת הכח. עוד נמצא כי תסקירי ההשפעה על הסביבה כפי שנערכו במסגרת התכנית אינם מתייחסים באופן ישיר להשפעות הבריאותיות של התכנית על כלל היישובים המצויים סביב, זאת למרות שידוע שפליטת מזהמי אוויר ממתקני שריפת גז טבעי פוגעים בבריאות האדם.

"המשמעות היא שניתנת אפשרות ליזם פרטי, המונע מאינטרסים כלכליים בעיקר, לקדם תכנית עם פוטנציאל זיהום משמעותי שתוצאותיה ברורות לכל. סביר להניח כי לא מובאות בחשבון ההוצאות העתידיות העצומות הצפויות אשר יידרשו לטיפול במפגעים הבריאותיים הללו, בגין נזקים בריאותיים כאלה ואחרים לאוכלוסייה הרחבה, וביניהם, אוכלוסיות רגישות כגון תינוקות, ילדים, זקנים חולים ונשים בהריון", נכתב בהתנגדות.

"להשלכות הבריאותיות החמורות מצטרפות עובדות חשובות נוספות, כדוגמת סמיכות תחנת הכח, כמתקן תשתית אסטרטגי במדינה לשטחי הרשות הפלסטינית בכלל ולעיר קלקיליה בפרט (כ- 700 מטרים בלבד), מה שמעלה חשש למפגעים ביטחוניים שונים. כמו כן, העדר זיקה קניינית לכלל המקרקעין להקמת תחנת הכח, שמשמעותו היא שאין רצף טריטוריאלי להקמת תחנת הכח, מעלה חשש חמור שהתכנית הופקדה שלא כדין.

על סמך כל אלה החליטה הועדה המקומית פה אחד, להתנגד להקמת תחנת הכח.

ראש העיר רפי סער: "אנו פועלים בנחרצות ומובילים את מדיניות העירייה נגד הקמת תחנת כוח באזור, זהו מאבק משותף של הרשויות בשרון ובשומרון. אנו נעשה כל שביכולתינו כדי למנוע את הקמת תחנת הכוח וההחלטה של הועדה לתכנון ובניה היא הסנונית הראשונה למאבק. נילחם בכל האמצעים העומדים לרשותינו למען בריאות ובטחון תושבינו, תושבי האזור והדורות הבאים."

תגובת ריינדיר אנרגיה בע": תחנת הכוח ״התחנה המזרחית״ הינה תחנת כוח המופעלת באמצעות גז טבעי, אשר עתידה לקום בתחום שיפוטה של המועצה האזורית דרום השרון, על שטח הכלוא בין הכבישים הראשיים 6, 444, ו- 55. על פי הסמכת הממשלה, הגישה החברה לוועדה לתשתיות לאומיות תכנית להקמת תחנת הכח כפרויקט תשתית לאומי, בהספק מותקן של עד 1,300 מגוואט. תחנה זו תשרת לקוחות באזור המרכז וברחבי המדינה, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת וידידותית לסביבה המשתמשת בגז טבעי כדלק  לייצור האנרגיה, ותתחבר לקווי ההולכה של חברת החשמל. מדינת ישראל חותרת למעבר לייצור חשמל מגז טבעי, בין השאר בשל הייצור היעיל והנקי של חשמל הנוצר מגז טבעי. תחנות כוח המייצרות חשמל מגז טבעי נפוצות במדינות רבות בעולם, וגם כאן בישראל, כבר קמו תחנות רבות המונעות בגז טבעי ותחנות רבות נוספות עתידות לקום בשנים הקרובות. הגז הטבעי נחשב מקור אנרגיה נקי, ובכך תורם השימוש בגז טבעי להפחתה משמעותית בזיהום האוויר הנגרם כתוצאה משימוש בדלקים נוזליים (כדוגמת סולר, מזוט וכד') ובפחם. האתר המיועד להקמת התחנה המזרחית עומד בקריטריונים שקבעה המדינה וממוקם בקרבה גבוהה לתשתיות חשמל וגז טבעי, דבר שיקטין את הצורך בהובלת קווים ארוכים ופתיחת רצועות תשתית קיימות וחדשות בקטעים ארוכים. תכנונה הויזואלי של התחנה נעשה מתוך כוונה להפחית ככל הניתן השפעות ויזואליות-סביבתיות, לשלבה באופן מרבי בנוף הטבעי שסביבה.

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
סיירת חסד ייחודית
מי קרא לך סח"י ?
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
הרוג כתוצאה מפגיעת רכבת
עמית יברבאום. הוכיח את עצמו
הכל (לא) נשאר במשפחה
נבחרה הנהלה חדשה להנהגת ההורים
תמ"א 38/1 ברחוב אחוזה ברעננה
"היו חיים לפני ויהיו חיים אחרי"
הולכים ושותים