הוד השרון

"מקוואות העיר הפכו לעלייה לרגל"

מי שתקפוץ לבקר במקוואות הנשים בהוד השרון תופתע לגלות מקומות שנראים כמו ספא מפנק. "המטרה שלנו היא לקרב את כולן אל המקוואות, ללא הבדל בין חילוניות לדתיות", אומר אבי בלושטיין, ראש המועצה הדתית בהוד השרון

קרן שלהבת 22/08/2019
צילום באדיבות המועצה הדתית הוד השרון

תשכחו את כל מה שאתם חושבים על מקוואות. מי שיבקר במקוואות הנשים בהוד השרון יופתע לגלות מקומות שנראים יותר כמו ספא, פחות מקווה, לכן אין זה מפתיע ששתי מקוואות בהוד השרון, נווה נאמן ורמתיים, זכו בתואר 'מקווה נאה בישראל היפה' ו-5 דגלי יופי.

רחל זבטני, אחראית על כל המקוואות בהוד השרון, מספרת שאכן המקוואות בעיר כבר מזמן הפכו לסוג של ספא והן פתוחים לדתיות, חילוניות, ולכל

מי שחפצה נפשה להיטהר.

מקום עלייה לרגל

"מקוואות העיר הפכו לעליה לרגל של מרבית תושבי העיר", אומרת זבטני שמלווה כלות בדרך לחופה ולאחריה. "אצלנו בעיר הכניסה במאור פנים וללא שאלות מיותרות".

 לא מעט נשים נרתעו בעבר מהמילה 'טומאה וטבילה לשם היטהרות'.

"בעבר נהגו הבלניות לתחקר את הנשים על מעשיהן ואי מעשיהן. ההליכה למקווה בכל הנוגע לנשים חילוניות הייתה טרחה והן נרתעו מחוסר ידע על היתרונות שטמונות בטבילה ובשמירת הנידה. חלקן חששו מהיגיינה של המקוואות וויתרו על הפעולה".

 זבטני שעובדת במקוואות כבר 25 שנה ומלווה כלות ב-17 השנים האחרונות, מספרת שהביקור במקווה מרגיש כמו בילוי בספא.

  6 מקוואות לנשים

בעיר הוד השרון 6 מקוואות שהבולט והמפואר ביניהם הוא המקווה ברחוב שמעון הצדיק 18 בנווה נאמן. מקווה זה נבנה לאחרונה בפיקוחו של אבי בלושטיין ראש המועצה הדתית בהוד השרון. לאחרונה נערכה תחרות יופי -"מקווה נאה בישראל יפה". התחרות נערכת על ידי המועצה לישראל יפה, זאת השנה ה-7, בחסות המשרד לשירותי דת. מטרת התחרות: הגברת המודעות לערכי טיפוח, אסתטיקה סביבתית, שיפור התנאים הפיסיים ואיכות הסביבה - התנהלות מקיימת במקוואות במגמה ליצור בהם סביבה ידידותית לקהל הטובלות ולקהילה.

בלושטיין: "בעיר הוד השרון ישנם 6 מקוואות של נשים ו-2 של גברים. מדובר בעיר שמרבית תושביה חילוניים והמטרה שלנו היא לקרב את כולן אל המקוואות, ללא הבדל בין חילונייות לדתיות. כיום מתבצעות במקוואות בעיר 7,500 טבילות בשנה שזה המון. נשים דתיות יגיעו למקווה בכל מקרה ואילו נשים חילוניות, שהמקווה לא יראה להן אסתטי יצביעו ברגליים. אני סבור שהמקוואות יותר חשובים מבתי כנסת היות והטבילה בהם שומרת מפני טומאה. לכן החלטנו לשפץ ולהפוך את המקוואות לאטרקטיביים".

במה מיוחד המקווה בנווה נאמן משאר המקוואות?

"מקווה זה הוא היחיד מבחינת הפאר שלו בארץ. הוא בנוי בצורת וילה ויש לו לובי שבו הכלות מקבלות את החברות ובנות משפחתן וחוגגות עמן. המקום נראה כמו ספא מפנק. נושא הייחודיות של המקווה הגיע למנהל הגיור הארצי במשרד ראש הממשלה שהחליט שטבילת כל מי שמתגייר תתבצע בו. מגיעות לכאן נשים לפני חתונה מכל רחבי הארץ, דבר שמאוד מייחד את המקום. מבחינת המועצה הדתית זה כבוד גדול ששני מקוואות שלנו זכו בדגל היופי".

מה אתה חושב על מוסד הרבנות שרבים מתנערים ממנו ובוחרים להתחתן בדרך אחרת?

"חשוב לנו לשנות את התדמית שנוצרה למועצה הדתית ולכל מוסד הרבנות. במועצות הדתיות יושבים אנשים דתיים ומאמינים, אוהבי אדם שמאפשרים לכל אדם לחיות כרצונו. ככה זה גם אצלנו כאן במועצה בהוד השרון,זוגות רבים שמגיעים נדהמים עד לא מאמינים שזו התנהלות הרבנות,מהשלט שמופיע :בירוקרטיה לא אצלי במשרד,זוגות ששלא מצליחים להשיג טפסים או שצריכים להיות מטורטרים, כגון תעודות נישואין של ההורים ועוד,המועצה משתדלת להשיג בעבורם,המועצה התעיילה  ועברה גם לאוטומטזיה ולהתנהלות דיגטלית ".

כ-250 תיקי נישואין

 בשנה האחרונה נפתחו במועצה הדתית בהוד השרון כ-250

 תיקים של זוגות שנרשמו לנישואין.

זבטני: "כל כלה מקבלת מאתנו שי בעת הרישום לנישואין. תיק תמרוקים יוקרתי של חברת ללין שמיועדים לשימוש במקווה".

רחל, האם נתקלת גם ברווקות שמגיעות למקווה שלאו דווקא עומדות להתחתן?

"אני לא שואלת שאלות. מי שמספרת שהיא עומדת להתחתן מקבלת ממני הדרכה. מי שלא, נכנסת טובלת ויוצאת. אני מלווה נשים במשך שנים. בעבר היחס לנשים היה שהן צריכות לרצות את הגבר. היום אני מדריכה את הנשים ומסבירה להן שהן צריכות להיות קשובות לגופן ולא רק לדרישות הגבר. שמירה על נידה וטבילה במקווה חשובה לא רק לטהרה אלא גם לחיי זוגיות תקינים עם תשוקה. כשהכל פרוץ הטעם הולך לאיבוד. הרבה נשים חילוניות שניסו את הטבילה במקווה, החליטו להמשיך להגיע לכאן, כאן אנחנו מכבדים את כולן".

ומה אם הגבר לא מוכן לאמץ את אורח החיים החדש?

"התקשורת בין בני זוג היא המתכון להצלחת חיי הנישואים או הקשר. כשבני זוג מדברים אחד עם השני בגובה העיניים ומשתפים ומסבירים על הרצונות שלהם-הקשר יצליח. הגיעה אליי בעבר אישה שהיא פסיכולוגית במקצועה. היא חילונית שהגיעה לנסות את חווית הטבילה. אותה אישה החליטה לשמור נידה ובעלה לא נעתר לבקשתה. הסברתי לה שתדבר ותסביר לו למה היא עושה את זה, מהן הסיבות ואיך זה יתרום לקשר שלהם והוא השתכנע".

מכבדות כל אחת

בעבר לוויתי את אחת מחברותי למקווה לפני שהיא התחתנה, זה היה כאן באחד מהמקוואות בעיר. הבלנית תדרכה אותה כיצד להכין את עצמה לליל כלולותיה כשסברה מבלי לשאול שהיא שמרה על בתוליה עד גיל 28. זה היה קצת מביך וכמובן שהסתיים בקריצות וחיוכים בירידה לטבילה.

 "היום זה כבר לא יקרה. ידוע לי וגם לשאר הבלניות שישנן כלות שלא ממתינות לנישואין בכל הקשור לקיום יחסי מין. מגיעות אליי נשים שעומדות להתחתן שחלקן בהריון. אני מדברת איתן בגובה העיניים ואפילו על אמצעי מניעה. אני מכבדת כל אחת ואחת ואפילו מדריכה אותן איך לשמור על עצמן. חשוב לי בגדול שכל אישה תשמור ותכבד את עצמה. אישה צריכה להקשיב לגופה ולגרום לגבר שלה לכבד אותה. אני מדריכה את כל מי שחפצה לשמוע ולהדריך אותה שהיא לא חפץ לסיפוק צרכים. כולנו טרודות לפעמים, כועסות או עצובות. השתתפתי בעבר בקורס לתקשורת בין בני זוג ועם כל הניסיון שצברתי אני עוזרת לא פעם לנשים לשמור על שלום בית ויחסים תקינים עם האיש שלהן"

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
שוחרר מהכלא והסתבך שוב
הרוג מפגיעת רקטה באשקלון
"חודש תשרי הוא חודש של מחילה לצד שמחת החגים"
ארוחת בוקר ביער
טקס חילפי נשיאים ליונס הוד השרון
חילופי נשיאים בליונס הוד"ש
בוטל פרויקט פינוי בינוי ברחוב יצחק אלחנן
הוגשה תביעת רשלנות נגד בי"ח מאיר
אינדיפארק
הפנינג לסיום החופש הגדול ב"אינדי פארק"