הוד השרון

מתלמידים למורים

לרגל פתיחת שנת הלימודים נפגשנו עם אורי אפרת, רכז מגמת המוזיקה של תיכון הדרים, ושני תלמידים בוגרי בית הספר: ניצן צפרוני ושירה סברוב, שבחרו לחזור לבית הספר, הפעם בתור מורים

קרן שלהבת 29/08/2019
רכז המגמה אורי אפרת עם המורים ניצן צפרוני ושירה סברוב, צילום: קרן שלהבת

אלפי תלמידים טיפח אורי אפרת, רכז מגמת המוזיקה של תיכון הדרים מאז הקמתה בשנת 1992, בינהם אולי הבוגרת הכי מפורסמת, זוכת האירוויזיון, נטע ברזילי.

 אפרת, שדוגל בחיזוק העוצמות של תלמידיו עלה על השיטה למצליחנות. "המטרה שלי בתור מורה היא לשמור על התשוקה של התלמידים שלי. לחזק אותם בדברים שהם טובים בהם ולא להחליש אותם" מסביר אפרת. "מלבד התלמידים שהפכו למפורסמים, ישנם לא מעט בוגרים שלנו שהפכו למוזיקאים מצליחים שחלקם מלמדים איתנו".

לא רק מוזיקאים מצליחים, בוגר המגמה ניצן צפרוני הפך למורה מן המניין. הוא החל ללמד במגמה לפני 7 שנים ומשמש רכז בתחום המוזיקה בפרוייקט לבעלי צרכים מיוחדים והוראת פיתוח שמיעה מוזיקלית. "אני מנגן בגיטרה מגיל צעיר. למדתי כאן בתיכון שהיה הבית שלי למשך שלוש שנים. הפכתי בזכות המגמה הזו למעבד ומפיק מוזיקלי, אני יוצר מוזיקה לטלוויזיה, לסרטים ולאמנים. לפני 7 שנים קבלתי טלפון מאורי שביקש ממני ללמד בתיכון, וכמובן, שלא יכולתי לסרב".

מה הכי חשוב לך להעביר לתלמידים שלך?

"הכי חשוב לי שהם לא יאבדו את התשוקה ליצירת מוזיקה. המגמה אפשרה לי ללמוד את כל מה שאני יודע כיום בתחום המוזיקה. מעבר לכך אורי תמיד לימד אותנו להיות מעורבים חברתית באמצעות המוזיקה".

עוד בוגרת של תיכון הדרים שחזרה לבית  הספר בתור מורה היא שירה סברוב, שהחלה ללמד בתיכון לפני שנתיים. היא בכלל למדה במגמת תיאטרון וספרות בהדרים וכיום היא מורה במגמת המוזיקה. "התשוקה ליצור מוזיקה הייתה חבויה בי הרבה שנים. ניגנתי על פסנתר מגיל מאוד צעיר, אבל המוזיקה נדחקה הצידה. בתיכון בחרתי ללמוד במגמת תיאטרון. אני זוכרת שביימנו הצגות ואורי עזר לנו להפיק מוזיקה לקטעים שלנו על הבמה. כבר אז בערה בי התשוקה ליצור מוזיקה. נפתחתי לעולם הזה רק כשנסעתי לטיול אחרי צבא. פגשתי מוזיקאים והבנתי שזה התחום שבו אני רוצה לעסוק. למדתי חינוך מוזיקלי עם התמחות בניצוח מקהלות. האהבה הכי גדולה שלי היא לווקלס – הרמוניה אנושית. התחלתי ללמד כאן במגמת המוזיקה כמנצחת על ההרכב הקולי. מעבר לכך, אני גם מנצחת על מקהלת הילדים העירונית ומקהלת הנוער היצוגית של הקונסרבטוריון. כמורה אני רוצה ללמד את תלמידיי להקשיב ולחיות בהרמוניה, מבחינתי הרמוניה היא הרבה יותר ממונח מוזיקלי".

אורי, הצלחת לטפח אלפי תלמידים מאז שהתחלת ללמד. חלמת שאחת מהן תביא לנו את הזכייה באיורוויזיון?

"כשנטע זכתה מאוד התרגשתי. כבר בבית הספר בלטו הייחודיות והבגרות המוזיקלית שלה. התגאיתי בה ושמחתי שיש לצוות של המגמה חלק בהצלחה שלה. מלבד נטע ישנם עוד אומנים מצליחים שלמדו כאן. חלק מבוגרי המגמה מוכרים וחלק פחות. אני מרגיש נחת כשאני רואה את הגוזלים של בית הספר פורשים כנפיים".

מה הייחוד של המגמה?

"יש לי ולצוות המורים האחרים במגמה קשר בלתי אמצעי עם התלמידים שלנו. אנחנו מאפשרים לתלמידים שלנו להתפתח, מחזקים את הדברים שהם טובים בהם ולא מנסים לשנות אותם. מלבד המוזיקה אנחנו מכוונים אותם למצוינות ערכית באמצעות המוזיקה. אחד הפרויקטים שלנו הוא לשלב את חניכי עמותת 'עמיחי' במגמה שלנו באמצעות המוזיקה. מי שאחראי על הפרויקט הזה הוא ניצן".

לרגל תחילת שנת הלימודים מאחלים השלושה לתלמידים שלהם: "לפני הכל- תהנו מהעשייה. אנחנו מאחלים לכם שנה של עשייה מוזיקלית, יצירה ומימוש עצמי".

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מגדלי אילה בבאר יעקב
השכונות הכי הכדאיות להשקעה בישראל
מזוודה שמתאימה לצרכיכם
הזדמנות שניה לתואר ראשון
שאקיל השאקל?
עיריית הרצליה נערכת לחורף
שכונת גליל ים, הבניה תימשך
מה יעלה בגורל הפרויקט בגליל ים?
חוויה משפחתית של קטיף חקלאי למען נזקקים
חוויה משפחתית של קטיף חקלאי למען נזקקים
תושב כפ"ס ירה בחשודים שניסו לפרוץ לביתו