הוד השרון

לא עוד ילדים שקופים

לרגל תחילת השנה ערכנו ראיון עם נציגי עמותת רקפת, עמותה שפועלת כבר מספר שנים ומסייעת לילדים בעלי חרדות וקשיים חברתיים. העמותה שפתחה סניף בעיר הוד השרון, קוראת להורים להפסיק להעלים עין ולטפל בילדים שלהם

קרן שלהבת 12/09/2019
צילום באדיבות עמותת רקפת

"חרדה ופחדים מקשרים חברתיים לא יעלמו. הם ילוו את הילד גם בבגרותו ויצרו אצלו קשיים חברתיים גם בגיל מאוחר יותר. אל תתנו לילדים שלכם להיות שקופים" כך אומרת ענת הלדשטיין בן עמי מנהלת מחוז מרכז.

רק לפני מספר ימים קראנו על מותו הטראגי של איתם תמיר שהתאבד בשל מצוקה חברתית. בימים שהמילים והמצלמות יכולות להרוג יותר מרובים, קיים צורך בהתערבות של גופים ועמותות שיכולות לתת מענה להורים, לתת להם כלים כדי שיוכלו לזהות שבנם או בתם מתמודדים עם קשיים חברתיים לפני שיהיה מאוחר מידי".

בן עמי: "כמעט בכל כיתה לומד ילד אשר סובל מחרדה חברתית. זו יכולה להיות הנערה השקטה שמעולם לא פוצה פה. זה יכול להיות הנער הביישן שמתבודד בהפסקות ולא הולך למסיבות כיתה. בעוד כשליש עד מחצית מבני האדם מוגדרים כמופנמים, כ-7% מפתחים חרדה חברתית של ממש המפריעה להם בתפקוד היומיומי. בפועל זה אומר שבממוצע, בכיתה של 30 תלמידים, לפחות כ-10 ילדים יוגדרו כמופנמים, ו-2 מתוכם ניתן יהיה לאבחן כסובלים מחרדה חברתית.

איזה מענה אתם מספקים?

הקבוצות החברתיות של עמותת "רקפת" מיועדות לבני נוער (12-18) ממסגרת החינוך הרגיל, המתמודדים עם חרדה חברתית וביישנות ומעוניינים להרחיב את המעגל החברתי ולתרגל חשיפה חברתית על מנת לשפר את היכולות החברתיות. המושג חרדה חברתית מתאר מצב בו אדם סובל מאי-נוחות משמעותית ומפחד מוגזם להיות מובך, מושפל או דחוי על ידי אנשים אחרים. הסיבה היא לרוב בשתיקה וההתעלמות מהבעיה- הנערה המקסימה, אינה מפריעה בשתיקתה המתמשכת למהלך הלימודים בכיתה. הנער הנבון שנשאר לבד בהפסקה לא מעז להביע את מצוקתו בפני אף אחד, וההורים לא תמיד מודעים לחומרת הבעיה. כך, ללא טיפול מתאים, הבעיה רק הולכת ומתגברת.

עמותת רקפת כקבוצת העצמה

במפגשים של רקפת, בני הנוער המופנמים והביישנים זוכים למרחב ומסגרת חברתית מעצימה, ולקרקע ליצירת חברויות חדשות. הם מקבלים כלים לתרגול יכולות חברתיות, מתמודדים עם הימנעויות והתנהגויות מעכבות ופועלים למגר אותן. ילדים שלא היו יוצאים מהבית מתחילים להופיע לאירועים חברתיים ולהיפגש עם חברים אחר הצהריים, תלמידים שקטים נפתחים ולוקחים חלק בשיח הכיתתי ועוד שלל דוגמאות מרגשות.

בעמותה מספרים על מקרי הצלחות כשמנגד ישנם הרבה בני נוער שההורים לא מודעים לבעיות שחווה הילד וגם אם כבר שמו את האצבע על הבעיה הילד לא משתף פעולה

"זה נכון, ילד מופנם לא יפנה לעזרה. לכן, חשוב שההורים ישימו לב להתנהגות של ילדיהם. ילד שסובל מחרדה חברתית יסגר במקומות ציבוריים. הוא יתבייש לבקש מהמוכר גלידה, יצמד להורים ולא יעזוב אותם. ילדים מופנמים לא ישתתפו בשעורי הכיתה, והמורים בדרך כלל ידווחו על כך. אותם ילדים לא יזמינו חברים הבייתה ולא ילכו למסיבות כיתה. חשוב לשים לסימני האלו ולא להמתין לגיל מאוחר. כשכבר שמים לב לבעיה ומוכנים לטפל, ניתן להגיע אלינו למפגש אינטימי ולדבר על הבעיה. אנחנו מסבירים להורים והילדים שכולם כאן עם אותה הבעיה ושניתן לפתור אותה על ידי התחברות לילדים אחרים. אנחנו עורכים תרגולי סימולציה של הכרות עם ילדים אחרים, סמול טוק ומתמודדים על כל מה שמקשה עליהם בחיי היום יום בתוך הקבוצה. מעבר לטיפול, נוצרים הרבה קשרים וחברויות".

מה את יכולה לומר להורים ששוללים התערבות חיצונית ופוטרים את הבעיה באמרה 'שהוא ילך לצבא זה יעבור'?

"חרדה חברתית לא עוברת בדרך כלל. מי שהיה מופנם בילדותו ישאר כזה גם בבגרותו. הצבא מביא עמו סיטואציות חדשות ומורכבות יותר. הרבה הורים חושבים שאם הילד חרוץ ומתפקד מבחינה לימודית זה לא כזה נורא אם הוא שקט, מופנם וללא חברים. כאן הם טועים. הילד מפספס את הילדות שלו בקשיים ובדידות נוראית וזה נורא חבל בייחוד שיש פיתרון".

לעמותת רקפת 15 סניפים ברחבי הארץ. הסניף של הוד השרון נמצא בחממת הברנש בהוד השרון.

סניף נוסף בכפר סבא פועל בכפר הנוער עלומים.

מידע נוסף עלינו ניתן למצוא באתר: www.rakefet-group.org.il ובפייסבוק של עמותת רקפת.


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
צעיר מהרצליה נהרג בתאונת אופנוע
"אנחנו מבינים שעשינו משהו גדול"
נתפסו חשודים בגניבות בקניון מלחה בירושלים
"היטלר מדבר כמוך, אתה היטלר"
פצוע קשה בתאונת עבודה בהוד השרון
בחירת מחשב לבית/לעסק
התאושש משבץ מוחי והגיע לחתונת בתו
התאושש משבץ מוחי והגיע לחתונת בתו
אירועי חודש הענווה מעוררים סערה ציבורית