הוד השרון

לפתוח את הלב

כפר הנוער מוסינזון מחפש משפחות מארחות לחניכי הפנימייה, שמגיעים אליהם מחו"ל. משפחת אטקינסון מהוד השרון שבחרה 'לאמץ' למשפחתם את לאה חרמיג'ו בת ה- 15 ממקסיקו מספרים כיצד הקשר עם אלה תרם לשני הצדדים

קרן שלהבת 26/09/2019
משפחת אטקינסון. הבעל ליאון, האם נוית, עדי הקטנה, מאור הבכור, לאה התוספת המקסיקנית, ואלין-אילה האמצעית צילום: פרטי

רוצים לקחת חלק בפרויקט ייחודי והזדמנות אמיתית לנתינה? כפר הנוער מוסינזון, מחפש משפחות מארחות לחניכי הפנימייה, שמגיעים אליהם מחו"ל במסגרת פרויקט נעל"ה.

לרגל חג ראש השנה ראיינו את משפחת אטקינסון מהוד השרון שבחרה 'לאמץ' למשפחתם את לאה חרמיג'ו בת ה- 15 שתחגוג איתם את החג. "אלה הפכה לחלק מהמשפחה שלנו. הילדים מצפים לה בקוצר רוח ומאוד אוהבים לבלות במחיצתה. בחרנו להשתתף בפרויקט כדי לתמוך בבני הנוער וגם לגדל את ילדנו על ערך הנתינה", אומרת האם נוית, שהיא ומשפחתה החליטו לפני שנה לפתוח את ביתם ולארח את אלה בחגים ובשבתות.

האהבה גברה על המכשולים

ילדיהם של נוית וליאון מספרים שהקשר התחיל בקשיים בשל השפה אך האהבה שבלב והרצון לעזור לאחרים גבר על המכשולים. הבן מאור: "בהתחלה התביישנו, זה לא קל להכיר אדם חדש ועוד כשהוא ואתה לא מבינים אחד את השני. עם הזמן אלה למדה את השפה והצלחנו לדבר, לצחוק ואפילו לריב איתה (הוא אומר בחיוך). אני מחשיב את אלה לאחותי הגדולה".

 עדי ואלין אחיותיו מצטרפות ואומרות: "זה כיף להכיר אדם מארץ אחרת, שמדבר שפה אחרת. אלה הפכה לחלק מאיתנו, היא יוצאת איתה לטיולים משפחתיים ואנחנו עושים המון כיף".

איך שמעתם על הפרויקט?

נוית: "צוות בית הספר מוסינזון שאחראי על ילדי הפנימיות, פרסם שהם זקוקים למשפחות מארחות. כשראיתי את זה ישר נזכרתי באימא שלי שאירחה המון בני נוער בבית שלנו. זה היה לפני שנה. יצרתי קשר עם המארגנים והם הכירו בין משפחתנו לאלה. החיבור היה מיידי. כיום אנחנו מארחים את אלה בסופי שבוע ובחגים. הכרנו את ההורים שלה ואת אח שלה שגם עשה עלייה ויש לו משפחה מארחת בצורן. אני ממליצה לכל משפחה 'לאמץ' נער או נערה ששוהים כאן ללא הורים. זה גורם לילדי המשפחה להתפתח כאדם טוב ובעל נתינה. אני רציתי שילדיי יגדלו לאנשים טובים בדיוק כמו שאימא שלי לימדה אותי".

אלה שהגיעה ממקסיקו פגשה את בני המשפחה והתאהבה בהם. "משפחת אטקינסון, הפכה למשפחה שלי. הגעתי לארץ כי רציתי ללמוד במקום אחר, להכיר ולחוות תרבויות אחרות. כיהודייה בחרתי בישראל ועליתי לכאן לפני שנה במסגרת פרויקט נעל"ה. זה היה קשה בהתחלה כי לא הכרתי כאן אף אחד וגם לא ידעתי את השפה. עם הזמן למדתי לדבר עברית וזה שהכרתי את משפחת אטקינסון, מאוד עזר לי להשתלב כאן. ישנם ילדים שלומדים איתי שלא זוכים להתארח במשפחות, וחבל".

את מתכוונת להישאר כאן כשתסיימי ללמוד?

"בהתחלה לא הייתי בטוחה, אבל כיום אני יודעת שאשאר. במקסיקו אין מצב שאלך ברחוב בשעה 12 בלילה. כאן הילדים מסתובבים בגינות ללא חשש. במקסיקו זה יכול להיגמר ברצח. אני מרגישה פה בטוחה וכנראה שגם ההורים שלי יעשו עלייה".

פרויקט משפחות מארחות

משפחה מארחת היא משפחה המוכנה ללוות ולארח ברציפות ולאורך זמן נער המתחנך בפנימייה. הנערים מגיעים לישראל במסגרת תוכנית נעל"ה (נוער עולה לפני ההורים), ועל כן, פעמים רבות, נמצאים במדינה ללא משפחה ואין להם היכן לשהות במשך סופי השבוע (מעבר לפנימייה). האירוח מתקיים בימי שישי-שבת אחת לשבועיים, וכן בחגים ובחופשות ארוכות. הנערים עבורם מחפשים משפחות מארחות הינם בטווח הגילאים 15-18, בנים ובנות.

אלו משפחות יכולות להצטרף למעגל המשפחות?

צוות המארגנים של הפרוייקט: "הקריטריונים הנדרשים לשמש כמשפחה מארחת הם מעל הכל – לב גדול ורצון לתת".

המאפיינים משפחתיים: ניסיון בגידול ילדים, רצון ונכונות של כל בני המשפחה לקחת חלק בתהליך, ומקום פיזי בבית (חדר פנוי או חדר עם אחד הילדים) לשם הענקת פרטיות. מאפיינים אישיותיים: פניות רגשית של בני המשפחה להכיל קשר ולהתמיד בו, מסוגלות הורית להציב גבולות לצד גמישות ופתיחות, ויכולת נתינה.

 אנו מאמינים שלכל נער/ה מגיעה משפחה, ואנו פועלים על מנת למצוא את המשפחה המתאימה לכל נער/ה, וללוות אותה לאורך התהליך. לכל אורך התהליך מלווה המשפחה על ידי צוות הפנימייה אשר מכיר את הנער/ה. המשפחה אינה לבד, ויש למי לפנות בכל התייעצות ושאלה.

לפרטים נוספים והצטרפות לפרוייקט:

זוהר קישון - 052-4874078

zoharkk@gmail.com

 

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מחאת הארנונה עולה מדרגה
מחאת הארנונה ברעננה עולה מדרגה
תמיר גילת ואתי קוברובסקי. תערוכה חדשה
תערוכת יצירות של האמנית אתי קוברובסקי ברמת השרון
פתיחת בית הקפה החדש בפארק רעננה
נפתח בית הקפה החדש בפארק רעננה
העפילה לרבע
חשוד בגניבת רכב נורה במהלך מרדף משטרתי
יו"ר חדש למועצת ארגוני המתנדבים
יובל לוי עתר נגד העירייה
יובל לוי עתר נגד העירייה
שביל החושים
מחזירים את הטבע לעיר