הוד השרון

מה פשר הריחות הרעים ברחבי הוד השרון?

האם מקור הריחות הוא מכון הטיהור כפי שטוענים מספר תושבים או זיבול ודישון לא תקני שפוזר בשדות, פעילות לולים ורפתות ושריפות פיראטיות של פסולת וצמיגים, כפי שטוענים במכון הטיהור. את תושבי הוד השרון זה פחות מעניין, הם רוצים פתרון לבעיה

קרן שלהבת 31/10/2019
מכון הטיהור. שוקלים אופציה להעברתו, צילום: קרן שלהבת

במהלך החודש האחרון התחדשו ברחבי הוד השרון דיווחי התושבים אודות ריחות רעים הנישאים באוויר בעיקר בשעות הערב והלילה, ריחות ביוב ולעתים ריח שריפה, וצחנה שנישאת באוויר. מרבית הדיווחים מגיעים ממזרח העיר, באזור גיל עמל, מגדיאל ואף במתחמים החדשים, 200 ו- 1200. נציין כי לפני מספר שנים סבלו תושבי מזרח הוד השרון מריחות רעים שנבעו ממכון הטיהור העירוני. במקום הושקעו תקציבים לשדרוג המתקן והתופעה הופסקה לזמן מה.

ריח של צחנה וביוב

יצחק הילמן תושב העיר בטוח שמקור הריח הוא מכון הטיהור: "הסיפור הזה נמשך 20 שנה. בעבר הייתי אחד מראשי וועדי הפעולה שטיפל בנושא. אומנם המכון שודרג ולתקופה מסוימת הייתה הקלה בנוגע לריחות. בשבועות האחרונים, הצחנה התגברה וממש קשה לנו לנשום. ממכון הטיהור תולים את הדבר בזיבול שדות. כמי שמכיר את התופעה לעומק וחווה אותה כבר 20 שנה, אני טוען שפשוט מבלבלים לנו את השכל. המכון נבנה כשכמות התושבים בעיר הייתה קטנה יותר. מאז, מספר התושבים עלה וגם צרפו אליו את תושבי כפר סבא. לאחרונה פנינו לראש העיר, הוא מגלה אמפתיה לבעיה, אך כרגע אין לו פיתרון ממשי".

נירית סוקול מסיקה מנהלת פורום תושבי גיל עמל -מגדיאל ופעילה חברתית: "אני מתגוררת סמוך למכון הטיהור ובתקופה האחרונה הריחות הפכו להיות בלתי נסבלים. אני ותושבים נוספים הגשנו מאות תלונות בנושא. לאחרונה הבעיה החריפה. הריחות מעולם לא היו חזקים ונוראיים, ריח של צואה וביוב. מה עם הבריאות שלנו? מה עם חולי אסטמה וריאות? כבר שנים שהמצב הולך ומדרדר. מישהו חייב לקחת אחריות על כל הנושא הזה".

רוברטו צימרמן תושב העיר, מהנדס להנדסה סביבתית ומתמחה בשפכים: "אני מתגורר בגיל עמל 'וזוכה' להריח את ריחות הצחנה בכל ערב. אנחנו מרגישים את הגזים והריחות בשכונה בעיקר במקומות הנמוכים בשל ההבדל בטמפרטורה ושינוי מזג האוויר".

מהמכון נמסר כי הם מיקמו בשכונות מכשירי ניטור לריחות והמכשירים מראים שאין פליטה של גזים וריחות.

"אני לא יודע היכן מיקמו את מכשירי הניטור. כדי שהם יזהו את הגזים צריך למקם אותם במקומות נמוכים בתוואי הריחות אחרת המכשיר לא יזהה אותם. שום מכשיר לא יכול לזהות ריחות יותר מהאף האנושי שהוא המכשיר ניטור הכי אמין".

במכון טוענים שהריחות מגיעים משריפת פסולת בכפרים הערביים הסמוכים.

"הריחות כאן הם כמו של ביצים סרוחות, כל הטענות למקורות אחרים הן הטעייה או חוסר ידע. אנחנו חיים כאן כבר המון שנים ובלי כל הידע המקצועי שלי אני יכול להעיד שהמקור של הריח במכון השפכים".

הוועד: "התאגיד אינו מספק פתרונות"

הוועד למען אוויר נקי בהוד השרון: "במשך שנים רבות אנו סובלים מצחנת המט"ש. בעקבות  הפעילות שלנו היה שיפור יחסי במצב, אך בשנים האחרונות המשרד להגנת הסביבה מתעלם מתלונותינו. לצערנו, לאחרונה אנו עדים להחמרה משמעותית מאוד במצב. הצחנה מגיעה בתכיפות גבוהה יותר ולפרק זמן ממושך יותר. התושבים התעייפו מלדווח למוקד העירוני מאחר והמוקד מעביר את התלונות לתאגיד, אך אין כל שיפור בעקבות הדיווח.

 "התאגיד אינו  מספק פתרונות לבעיה. מאז כניסתו של ראש העיר, אמיר כוכבי לתפקידו, קיימנו עימו שתי פגישות בנושא. בפגישה השנייה נכח גם  רן יקיר האמון על נושא איכות הסביבה בעירייה. בפגישות ביקשנו, ראשית כל, לקדם את האופציה להעברת המט"ש/ סגירתו בכל דרך אפשרית. נמסר לנו כי עקרונית קיימת היתכנות לאופציה זו כחלק מתוכנית מינהל התכנון הארצי וכי העירייה שוקלת אופציות שונות. אנו מחכים לעדכון האם קיימת התקדמות בנושא זה. בינתיים בטווח המיידי ביקשנו שוב מחוייבות של ראש העירייה לטיפול דחוף במפגעים הנגרמים מהמט"ש בתעדוף הגבוה ביותר.

 חשוב לזכור כי העירייה חולקת בבעלות על המט"ש עם עיריית כפ"ס והיא אחד הגורמים האחראיים למפגע. דיווחנו לראש העיר על ההחמרה משמעותית במצב בשנה האחרונה. בנוסף,  ביקשנו לשכור מומחה בתחום, שיידעו לזהות את מקורות הריח ולהציע דרכי טיפול מיידיות. נדרשת פעולה מיידית ומקבילה של כח האחראיים לנושא בעיריות כפר סבא והוד השרון, בתאגיד ובמט"ש. הצחנה נגרמת מגזים שונים שעלולים לגרום לפגיעה בבריאותנו ופוגמת מדי יום באיכות חיינו".

מכון הטיהור: לא אנחנו אשמים בריחות

ממכון טיהור השפכים נמסר בתגובה: "במכון הושקעו משאבים בהיקפים הגדולים בארץ על מנת לצמצם ואף למנוע בעיות ריח הנובעות מפעולת טיהור השפכים. גורמי הפיקוח עלינו אוכפים באופן רציף אחר פעילות המכון. בתקופה האחרונה לא היה כל שינוי בפרמטרים השונים שקשורים לפעילות מכון טיהור השפכים ובאנדיקציות השונות למטרדי הריח. בהתאם לכך לא נראה שהבעיה שהוצפה לאחרונה מקורה בטיפול השפכים במכון".

א.         באזור  המט"ש ישנם  מפגעי ריחות פוטנציאליים רבים אשר עשויים לגרום למטרדי ריחות שאינם נוגעים למט"ש, בהם:  זרימות ביוב  בנחל קנה מישובים סמוכים, זיבול ודישון לא תקני שפוזר בשדות בדרום השרון, פעילות לולים ורפתות ושריפות פיראטיות של פסולת וצמיגים. מפגעי ריח אלו ידועים לרשויות השונות. טענות רבות של תושבים בזמן האחרון ששויכו בטעות למט"ש התבררו כטענות הנוגעות למפגעי ריח ממקור אחר.

ב.         יחד עם זאת מי הוד השרון מחויב למלחמה מתמדת ולמניעת כל מפגע ריח היוצא מתחומו.  עם הקמתו בשנת 2010 שם הוא לעצמו מטרה למנוע מטרדי ריחות ורעש מהמט"ש והשקיע בכך רבות וכיום המט"ש הינו מהמובילים בישראל בנושאים אלו. במסגרת זו הושקעו השקעות עתק, בוצע באורח ייחודי קירוי של כל המתקנים במט"ש, הוקמו  מתקני ניטרול ריחות, הוחלף לפיד לשריפת גז המתאן והותקן מתקן מבוסס אנרגיה ירוקה המייצר חשמל מגז ובכך מנטרל הוא את ריחו באורח מיטבי.

ג.          ההשקעות הרבות במט"ש השתקפו בירידה דרמטית בכמות התלונות ומספר התקלות אשר גרמו למטרדי הריחות. עם זאת, לאחר מס' שנים בהם לא התקבלו תלונות התקבלו בחודשים האחרונים מספר תלונות על מטרדי ריח ונוכח זאת מקיים התאגיד בדיקה קפדנית. דירקטוריון התאגיד אימץ את המלצות הגורמים המקצועיים וננקטים הצעדים הדרושים. חלקם ליישום מידי וחלקם ליישום בטווח הבינוני והארוך".


עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
המכרז הוא תוצאה של חלמאות
"המכרז הוא תוצאה של חלמאות"
חדרה מצדיעה לאזרחים ותיקים
חיים ברוידא ויקי ודמני אתמול בישיבת מועצת העיר
אושרו המינויים של ודמני ורייזמן
קמחא דפסחא במגדל העמק
מכרו "סליים" כדי לרכוש סלי מזון לחג
קפה קפה , שיתוף פעולה מבורך
תרומה שתחמם לכם את הלב
עיריית מגדל העמק חנכה את מתחם "ילדודס"
חשד: נהג שיכור וביצע תאונה
וכולנו אור איתן...