הוד השרון

עתיד ירוק יותר

נופר פלד לוי, רויטל טבע ואפרת גוטליב שמיר מהוד השרון מספרות על הפרויקט שסוחף בימים אלה הורים רבים: שימוש בערכת אירוח רב פעמית במטרה להפסיק את השימוש בכלים חד־פעמיים על מנת לצמצם את היקף הפגיעה בכדור הארץ

קרן שלהבת 07/11/2019
נופר פלד לוי, רויטל טבע ואפרת גוטליב שמיר. זוכות לשיתוף פעולה, צילום: פרטי

היקף השימוש בכלים חד פעמיים במסיבות כיתה ואירועים בית ספריים גרם לשלוש נשים מהוד השרון: נופר פלד לוי, רויטל טבע ואפרת גוטליב שמיר לנסות ולשנות את הגישה של ההורים והמורים על ידי קנייתה של ערכת אירוח רב פעמית.

אפרת: "אנחנו שלוש אימהות שאכפת לנו מהעתיד של ילדנו. לשלושתנו יש ילדים בגנים ובבתי הספר שחוגגים ימי הולדת ומסיבות בגן ובכיתה. כמות הכלים החד פעמיים שנרכשים במהלך השנה הינה עצומה. רוב הכלים לא מתכלים ומזהמים את כדור הארץ. בבתי הספר ובגנים מנסים לחנך את ילדינו לשמור על כדור הארץ, ומנגד מקבלים את פני הילדים עם בלונים. בנוסף, המורות שותות בכוסות חד פעמיות בחדר המורים. כשראינו את היקף התופעה, החלטנו לעשות מעשה. אני ונופר פתחנו דף פייסבוק בשם 'כיתה רב־פעמית – יחד למען עתיד ירוק יותר' במטרה להפסיק את השימוש בכלים חד־פעמיים המזהמים בכל אירועי הכיתה". 

שלוש האימהות שילדיהן לומדים במסגרות שונות ברחבי העיר, יזמו את קנייתה של ערכת אירוח שכוללת כוסות, צלחות, מזלגות ועוד כשהכל מיוצר מחומרים כגוןפלסטיק ונירוסטה. הערכה משמשת את ילדי הכיתה לאורך כל השנה, חוסכת הוצאה על כלים חד פעמיים ומצמצמת את היקף הפגיעה בכדור הארץ.

גוטליב: "הצלחנו לסחוף אחרינו עשרות הורים לילדים בגנים ובכיתות נוספות בעיר. התחלנו בשיחה על קיימות ומחזור. במסגרת זו ערכנו בבית הספר יגאל אלון 'חודש למען מודעות כדור הארץ'. דיברנו עם הילדים על חשיבות המחזור והפחתת השימוש בחומרים שמזהמים את הסביבה. אנשים שהתוודעו למיזם שלנו העתיקו אותו וכיום יש עשרות בתי ספר וגנים ברחבי הארץ שרכשו את אותה ערכה".

האם ההורים, המורים והגננות שיתפו אתכן פעולה?

"ברוב המקרים כן. היו כאלו ששאלו שאלות, שהביעו הסתייגות מזה שצריך לשטוף את הכלים לאחר המסיבה. הסברנו שניתן לערוך סבב של תורניות וזה לא כזה נורא להכניס פעם בשנה את הערכה למדיח. כרגע המטרה שלנו היא להעלות את המודעות בנושא ולפי מה שאנחנו רואות, הרבה עיריות מגששות ורוצות לממן ערכות כאלו כדי לאפשר לכל כיתה לשמור על כדור הארץ".

היכן ניתן לרכוש את הערכות?

"יצרנו קשר עם ספקים שמספקים מגוון רחב של ערכות שמתאימות גם לילדים וגם ערכות שמתאימות לאירוח יותר מפואר לחברות וכנסים. מדובר במחיר של 200-900 ש"ח. מי שמעוניין בערכה רב פעמית יכול להיכנס לדף שלנו 'כיתה רב־פעמית – יחד למען עתיד ירוק יותר' ולרכוש אחת מהערכות".

גם ורד רגב, תושבת כפר סבא, קוראת לכל ההורים לחדול מלשתף פעולה עם הגננות שמבקשות מההורים להביא לגן כלים חד פעמיים. ורד: "בני הגיע הביתה ועמו גם רשימת הדברים שהוא אמור להביא לגן. בין המצרכים השונים שהתבקשתי להביא היה גם שרוול של כוסות יין חד פעמיות. בחישוב מהיר הבנתי שמדובר בכ- 1,400 כוסות חד פעמיות בשנה לגן אחד שזה המון. הפנייה של צוות הגן גרמה לי 'להתעורר'. אחרי בירור קצר, הבנתי שניתן לרכוש כוסיות קטנות ליין מנירוסטה שעלותן 160 שקל בלבד. החלטתי לנקוט ביוזמה, פניתי לגננת ושיתפתי אותה ברצון שלי לרכוש את הכוסות. הגננת שמחה על היוזמה, שיתפתי את ההורים של ילדי הגן וביחד רכשנו את הכוסיות".

ניסית לשתף הורים לילדים בגנים אחרים?

"העלתי את היוזמה שלקחתי בקבוצות פייסבוק של העיר כדי ליצור מודעות ויוזמה של אמהות נוספות. היוזמה שלי יצרה הד מטורף ובעקבותיה העירייה אישרה תקציב לרכוש ערכות כאלו לכל הגנים בעיר. כשזה נודע לי הייתי בעננים. כרגע אני מנסה להעלות את המודעות לקנייה של ערכה שלמה לכלים חד פעמיים לכל אירועי הגן".

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
גבר נדקר בחולון
תאונה קשה בכביש 77
תאונת דרכים בין מספר כלי רכב בכביש 77
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
רווח קל
חמש ילדות אושפזו לאחר שאכלו צמח בר
פגיית "כרמל" ממשיכה להצטיין
ממפים את איכות הכבישים
ממפים את איכות הכבישים
כלבים פונו מכלבייה באום אל פאחם