הוד השרון

היא לא האמינה שזה קורה לה שוב

הילה לבון (47) תושבת הוד השרון עברה 4 תאונות דרכים בחייה. לאחר התאונה הרביעית היא החליטה לבנות הרצאה שנקראת "אני לא מאמינה שזה קורה לי שוב", שבה היא מספרת על התאונות שעברה ואיך הן השפיעו על חייה

קרן שלהבת 07/11/2019
הילה לבון. אני מנסה להגיע ללב האנשים, צילום: פרטי

הילה לבון, תושבת הוד השרון, חוותה על בשרה 4 תאונות דרכים שלא באשמתה. כיום, שנה לאחר התאונה הרביעית, היא החליטה להילחם בתופעה ולהזהיר אנשים דרך סיפורה האישי בהרצאה מרגשת. "כל התאונות שעברתי קרו שלא באשמתי ובשל קלות הדעת של הנהגים בכבישים. כיום, כשאני מחוזקת מעט, אני עורכת הרצאות בנושא זהירות בדרכים בפני בני נוער ואנשים בוגרים כדי למנוע את התאונה הבאה".

לבון 47, מורה ותושבת הוד השרון, הצטרפה בשבוע שעבר למיזם של העירייה בשם 'מידע בסלון' – פרויקט שבו בכל פעם תושב אחר מספר את סיפורו בהתנדבות. הילה שבנתה הרצאה – "אני לא מאמינה שזה קורה לי שוב" אירחה את תושבי העיר בלובי של הבניין שבו היא מתגוררת.

"בהרצאות שלי אני מספרת על התאונות שעברתי ואיך הן השפיעו על חיי. אני מסבירה לנשים על הסכנות שכרוכות בדיבור בנייד בעת חציית כביש, וגם על הסכנה שכרוכה בנהיגה לאחר שתייה".  

את הכללים והשמירה על החוקים בזמן הנהיגה או בחציית הכביש כולנו כבר שמענו אלפי פעמים. כששומעים את סיפורה של הילה אותם כללים מקבלים משמעות אחרת.

הילה: "לאחר התאונה הרביעית שלי חליתי בפיברומילגיה טראומטית. אחרי שנה קשה שבה כמעט והרמתי ידיים וויתרתי על עצמי, החלטתי לצאת לאור ולשתף בסיפור האישי שלי, להפסיק להתבייש במה שקרה לי, וכל זאת על מנת לקדם סולידריות חברתית בכביש. המלחמה בתאונות הדרכים היא המלחמה של כולנו". 

בגיל 13 עברה הילה את התאונה הראשונה שלה בתור הולכת רגל. מי שדרסה אותה הייתה אמה שנכנסה לחנייה ברוורס. התאונה השנייה התרחשה כשהייתה בגיל 16 בעת שבילתה עם החברים שלה. הנהג ששתה 'רק' 3 בירות נכנס בעמוד חשמל ברעננה. מתאונה זו היא נפגעה מברזל שחדר ליד עינה ושברה את אפה. הילה שהייתה אז נערה התגברה על הפציעות, התגייסה לצבא ואף זכתה לאות הצטיינות בחיל קשר. התאונה השלישית התרחשה לאחר השירות יחד עם החבר שלה שהפך לימים לבעלה ולגרוש שלה. השניים נסעו על אופנוע כשלפתע הגיח מולם אוטובוס שלא עצר ברמזור אדום. מהתאונה הזו היא יצאה עם שברים בפיקה, קרעים במיניסקוס ונאלצה לעבור שיקום ממושך. חלומה להיות מורה נדחה בשנה ולאחר שהחלימה למדה, התחתנה והפכה לאם.

התאונה הרביעית התרחשה לפני כשנה ביום הולדתה כשנסעה להחזיר את בנה שלמד בווינגיט ונהג שעבר באור אדום נכנס ברכבה.

איך את מסבירה את העובדה שעברת ארבע תאונות דרכים?

"אני לא תולה את העניין בחוסר מזל אלא בחוסר תשומת לב לכביש. אנשים נוהגים עם הנייד ביד, מסמסים בעת נהיגה או עונים לטלפון. אימהות עסוקות בטלפון במקום בילדים שלהם. אנשים עוברים את הכביש עם הראש תקוע בנייד, נערים שמקבלים רישיון נוהגים בשוכרה, גם מבוגרים, והרשימה עוד ארוכה. בארץ המשפט 'לי זה לא יקרה' עובד שעות נוספות. אם זה קרה לי, שאני מאוד אחראית, זה יכול לקרות לכל אחד".

כיצד את מצליחה לשכנע אנשים בהרצאותייך ולהקשיב לסיפורך?

"אני חושבת שהסיפור שלי מדבר בפני עצמו. אני מספרת על כל מה שקרה לי, על התמודדות עם בן הזוג, הילדים והרצון לחזור להיות מי שהייתי בעבר. למדתי הוראה והגעתי לדרגים גבוהים בבית הספר. לאחר התאונה האחרונה הרגשתי שהכל נשמט מידיי. אני מספרת על כל החששות שלי וגם על התקוות ומנסה להגיע ללב האנשים. אם אצליח למנוע ולו תאונה אחת עשיתי את שלי. אני מזמינה את כל מי שרוצה לשמוע את סיפורי להצטרף לערבים שאני עושה בעיר בהתנדבות".

מה המסר שלך?

 "אני מבקשת מכולם להיות זהירים ומההורים להיות ערניים בכל הנוגע לילדים שלהם ובהתנהלות שלהם בכבישים בין אם הם נוהגים או רוכבים על אופניים חשמליים".

עוד בהוד השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
בחולון מצילים חיים
הסרט מסע בארץ הדובים פסטיבל ימים של קולנוע
פסטיבל "ימים של קולנוע"
תחרות "Green Ten" תתקיים לראשונה בכ"ס
נתפסו על חם גונבים מצברים
מה קורה בגן?
הולכת רגל נפגעה מרכב בתל אביב
הולכת רגל נפגעה מרכב בתל אביב
הרוג בתאונה מזרחית לכפ"ס
עוגת ספוג עם תפוחים ושקדים