הרצליה

נדחו התנגדויות תושבי הרצליה לפרויקט דיור להשכרה ארוכת טווח

ועדת הערר דחתה את ההתנגדויות של תושבי הרצליה להקמת בניין בן שמונה קומות ו-30 יח''ד להשכרה ארוכת טווח. הוועדה ציינה בהחלטתה כי, לאור התרומה הציבורית החשובה שבתוכנית, אין מקום להתערב בהחלטת הוועדה המקומית

תמי מאור 26/03/2018
נדחו התנגדויות תושבי הרצליה לפרויקט דיור להשכרה ארוכת טווח
עוה''ד בירן. התושבים פועלים בדרך הפוכה צילום: בני אדם

תושבי הרצליה ניסו לבטל תוכנית להקמה של פרויקט מגורים לדיור בר השגה לטווח ארוך בסמוך אליהם ברח׳ דן שומרון, אולם ועדת הערר שדנה במקרה החליטה לדחות את הטענות, והתוכנית שאישרה העירייה תישאר בתוקף. את היזם ייצגו עוה''ד ענת בירן ואור מור.

הוועדה דנה בערר שהגישו התושבים נגד אישור תוכנית הר/מק/2367 בוועדה המקומית, לבניית מבנה לדיור בר השגה בן 8 קומות מעל עמודים ובו 30 יח״ד להשכרה ארוכת טווח של 15 שנה לבני המקום. 

הוועדה המקומית טענה כי התוכנית מגדירה שימוש למגורים להשכרה ארוכת טווח של 15 שנה לזוגות ומשפחות צעירות בני הרצליה, במחירים מוזלים ומפוקחים. על סמך המדיניות לעודד יחידות דיור להשכרה נחקקה התוספת הששית לחוק והוראות שונות בתיקון 101, המסמיכות את הוועדה המקומית לאשר תוכניות המגדילות משמעותית את זכויות הבנייה למגורים.

היזם שמקדם את התוכנית טען כי מדובר במקרה קלאסי של Nimby – Not in my back yard, בו העוררים אינם מוכנים כי יבנו לידם פרויקט שמטרתו לשמש את כלל הציבור. 

בנוגע לטענות של העוררים בנוגע לחריגה של התוכנית משלבי הביצוע שנקבעו בתוכנית הקודמת (הר/160), טענה עו״ד בירן כי בהחלטת הוועדה המחוזית משנת 2012 אושר שינוי השלביות וכי יש לדחות את הטענות בנושא. 

העוררים טענו כי ישנה אי חוקיות בהתקשרות של היזם עם העירייה. לדברי עו״ד ענת בירן,  ״המחוקק אישר את התוספת הששית לחוק במטרה לתמרץ בעלי קרקע פרטיים להקים דיור בהישג יד. אין כל הנחיה או הוראה המונעת את ההתקשרות של היזם עם העירייה. התוספת הששית לחוק לא מחייבת עריכת הסכם בין הרשות ליזם. עצם ההסכם רק מכפיף את היזם למגבלות נוספות שהתוספת השישית אינה מחייבת אותן.  מדובר בשכונה מבוססת הנלחמת על מנת להשאיר את המצב הקיים ולהדיר אוכלוסיות חלשות מסביבתה. מדובר בתופעה שאין לתת לה יד. במקום שתושבי המקום יחבקו ויאמצו את הפרויקט המבורך, הם פועלים בדיוק באופן ההפוך''.

כמו כן ביקש היזם לדחות את טענות העוררים לפיהן על הוועדה המקומית לסרב לתוכנית משום שהיא חושפת אותה לתביעות פיצויים בהתאם לסעיף 197 לחוק, שכן ״קבלת טיעון זה ימנע כל קידום תוכנית בכל חלקי הארץ, שכן בכל תוכנית עלולה הוועדה המקומית להיחשף לתביעות״. 

ועדת הערר ציינה בהחלטתה כי אין מקום להתערב בהחלטת הוועדה המקומית, זאת לאור התרומה הציבורית החשובה שבתוכנית.


עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
 אין דבר שיעצור אותי
"אין דבר שיעצור אותי"
פינוי בינוי ראשון בקדימה-צורן
פרויקט ההתחדשות העירונית הראשון בקדימה צורן
פשוט סחיטה ואיומים
"פשוט סחיטה ואיומים"
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
אנשי החינוך המצטיינים לשנת 2018
שבץ מוחי- הפער בין מרכז לפריפריה
מאפה קנלוני עומד במילוי גבינות ורוטב עגבניות
מעצבים עתיד