הרצליה

נפרדים מהלאומית

אחרי 27 שנים בשתי הליגות הבכירות תשחק מכבי הרצליה בעונה הבאה בליגה א'. אוהדי הקבוצה מסבירים מדוע זה קרה, מי האשמים בכך, ומה צריך לקרות כדי שהקהל ישוב והקבוצה תחזור לימיה היפים

שרון יונתן 10/05/2018
נפרדים מהלאומית
אוהדי מכבי הרצליה. הירידה הייתה ידועה מראש (צילום: באדיבות אתר הקבוצה)

 הכתובת הייתה על הקיר כבר תקופה ארוכה, אבל עכשיו זה סופי וגמור, מכבי הרצליה נפרדת מהליגה הלאומית לאחר 27 עונות בשתי הליגות הבכירות ותשחק בעונה הבאה בליגה א', ככל הנראה במחוז דרום.                                            

הרצליה הייתה לאורך כל העונה אחת משתי הקבוצות החלשות בליגה (השנייה היא נשר שירדה מזמן) ולא הצליחה לעלות באף שלב מעל המקום ה-15. נס לא היה פה למרות שהרצליה עשתה קולות של חזרה לחיים בפלייאוף התחתון, אבל זה היה מאוחר מדי ושלושה מחזורים לסיום נקבעה ירידתה הסופית, לאחר ההפסד בשישי שעבר להפועל ר"ג (0 :2).                                                                              למכבי הרצליה היה בעבר קהל של מספר אלפים, אבל אלו נטשו אותה מזמן ובעונות האחרונות היציעים ריקים ומאחורי הקבוצה נותר גרעין אוהדים מצומצם ביותר שכואב את הירידה לליגה א'. עיקר טענותיהם של האוהדים מופנות כלפי היו"ר אריאל שיימן, אותו הם רואים אחראי לכך שקבוצתם האהובה תיסע מעתה בימי שישי למשחקים מול יריבות מהליגה השלישית.                                                  

דיברנו השבוע עם מספר אוהדים כדי ללמוד על רגשותיהם והסיבות לירידה הליגה ומהם למדנו שהיה להם המון זמן להתכונן לירידת ליגה. "הירידה הזאת כואבת לי מאוד ולצערי היא הייתה ידועה מתחילת העונה", אמר השבוע צלי אלפי, אוהד של הקבוצה מגיל 10 שבשלב מסוים נחשב גם למקורבו של שיימן. אלפי סיפר על תחושתו הקשה: "כל השנה ההרגשה בכל מה שקשור לקבוצה הייתה נוראית. זה הוציא לי את החשק מכל דבר ואפילו אשתי אמרה לי שזה מטורף כמה שאני מדבר על מכבי הרצליה".                                   

אלפי גורס כי הירידה הייתה ידועה מזמן: "סגל השחקנים שנבנה היה חלש מאוד ולא התאים ללאומית. אריאל שיימן חסך על שחקנים ראויים והביא שחקנים שלא מתאימים לליגה ומכאן הכעס שלי עליו. שיימן אחראי לכל מה שקרה למועדון הזה. הבנייה של הקבוצה נעשתה בצורה לא מקצועית וחובבנית, בצורה של החתמת שחקנים במבצע, שחקנים שלא מתאימים לליגה הלאומית. לקחו אותם כי זה מה שנשאר והאשם המרכזי הוא אריאל שיימן. התראתי בפניו שהקבוצה עומדת לרדת ליגה וזה לצערי מה שקרה".

 אתה מנקה מאשמה את אייל לחמן שבנה את הקבוצה?

 "נכון שאי אפשר לנקות את לחמן לגמרי ממה שקרה, אבל  אריאל שיימן אחראי על סגירת החוזים מול שחקנים. אני יודע על שחקנים שלחמן רצה ובסוף חתמו בקבוצות צמרת. שיימן אשם ב-80 אחוז מהירידה. הוא זלזל בבנייה של הקבוצה ובמועדון. זה נראה ככה כבר 3-4 שנים, אבל היה לנו של ג'ורדן פושה שהיום בדיעבד מתברר שהוא היה 'הקללה' שלנו. הייתה לנו קבוצה גרועה והוא החזיק אותה עם השערים שלו. ברגע שהוא הלך, במקום להביא כמה שחקנים ראויים במקומו הביאו שחקנים שלא מתאימים".                                            

אלפי סבור שעל שיימן לפנות את מקומו כבעל הבית ולתת לאנשים אחרים לנהל את הקבוצה: "שיימן עשה את שלו פה. לקבוצה לא היו שאיפות לעלות ליגה אלא רק לקיים פעילות בכסף ציבורי גדול שרק גדל עם השנים. אריאל נכשל מקצועית חמש שנים כי כל שנה אמר שהוא רוצה לעלות ליגה למרות שאני ואחרים לא מאמינים לו שהוא באמת רצה לעלות. הוא רצה לקיים פעילות בלבד. אין לי שום דבר רע נגד אריאל ואני מודה לו על השנים שלו במועדון והוא יודע את זה. הוא עשה עונות טובות ופחות טובות.                            

"אריאל יודע שיש פה אנשים שרוצים לשקם את המועדון הזה בכספם ולהביא את מועדון מכבי הרצליה למקומות שהוא היה רגיל להיות ב-27 השנים האחרונות. יש בעלי עסקים שרוצים לקנות את הקבוצה והוצעו לו הצעות, אבל משום מה ואני לא מבין למה, הוא לא מעוניין לעזוב את הקבוצה. במצב כיום, הקבוצה לא מעניינת אף אחד ואין כמעט אוהדים וזה חבל שבעיר עם מאה אלף תושבים לא תהיה קבוצה בליגה הלאומית. אנחנו רוצים לשקם בלעדיו את המועדון שאנחנו כל כך אוהבים. הוא צריך להסיק מסקנות ולעזוב את המועדון. אם אריאל שיימן לא ילך אין עתיד לקבוצה הזאת".

 הקבוצה יכולה לעלות תוך עונה?

"לאריאל שיימן נשאר עודף תקציבי לבנות קבוצה חזקה בליגה א'. אם הקבוצה לא תעלה ליגה בעונה הבאה היא לעולם לא תעלה יותר אלא אם יבואו אנשים חדשים שישקיעו כסף. אני לא מאמין שהקבוצה בראשותו של שיימן תוכל לעלות בעונה הבאה ללאומית".

 הסכסוך בין שיימן לאוהדים

עומר ארביב, שאוהד את הקבוצה מגיל 4, סיפר השבוע על הירידה של קבוצתו האהובה: "מכבי הרצליה זאת האהבה הכי ארוכה בחיים שלי. זה משהו שהיה בא במקום דברים אחרים. היום אני כבר לוקח הכל יותר בפרופורציות ולא מתאבד על הגעה למשחקים בגלל שהבנתי שהקבוצה לא שאפתית ותחרותית ושיימן לא רוצה לעשות כלום אז הורדתי הילוך".

 עומר, מתי הרגשת שהקבוצה תרד ליגה?

 "האמת שזה משהו שהרגשתי שיקרה כבר בקיץ שעבר. היה לנו את ג'רודן פושה, החלוץ הכי טוב בליגה בשלוש השנים האחרונות וגם איתו הגענו לפלייאוף עליון רק פעם אחת. הוא הציל אותנו מירידת ליגה. השנה כל חלקי הקבוצה היו גרועים. הקבוצה ירדה ליגה כבר בהכנה לליגה".

 מי אשם בזה?

 "אני מאשים את אריאל שיימן ושלומי קניאס המנכ"ל. כבר 10 שנים שהמטרה של הקבוצה זה לסיים במקום השמיני בליגה. שיימן אף פעם לא רצה לעלות ליגה כי היה לו טוב בלאומית".

 המאמן שבנה את הקבוצה לא אשם?

 "כמו שאני מכיר את שיימן, מי שלא בא לו טוב הוא לא יחתים אותו. זה לא חדש אצל שיימן, הוא קובע הכל. כנראה שהיו שחקנים שלחמן רצה להביא ואריאל לא החתים כי הם היו יקרים לו מדי. לפני העונה שעברה הוא אמר שזה הסגל הכי טוב של הקבוצה בעשר השנים האחרונות ונשארנו ליגה כמה מחזורים לסיום".

 מדוע גרעין האוהדים הסתכסך איתו?

 "שיימן אף פעם לא אהב קהל ולא רצה שיהיה קהל. לא סתם בעשרים השנים האחרונות כמות הקהל ירדה מאלפי אוהדים למאה אוהדים. גם שניסינו לדבר איתו לא היה אכפת לו. לפני כמה שנים ביקשנו ממנו שיתן לנו כרטיסים לחלק בבתי ספר והוא סירב בטענה שילדים ימכרו את הכרטיסים. לא באמת אכפת לו מקהל. בשידור רדיו הוא אמר שיש 20 אוהדים והם מזיקים לקבוצה. השנה הוא לא מכר לנו מנויים וזרק אותנו ליציע המזרחי. למשחקי החוץ נסענו בקושי 15 אוהדים. שיימן צריך ללכת כי הוא נכשל והמועדון לא מעניין אותו".

 תמשיך ללוות את הקבוצה בליגה א'?

 "כבר בנובמבר, כשהבנתי ששיימן לא רוצה להשקיע ולשאוף לשום דבר, אמרתי לחברים שלי שלא משנה אם נישאר או נרד, כל עוד שיימן נשאר אני לא אגיע למשחקים. השקעתי את הנשמה שלי בקבוצה ואני לא רואה סיבה להשקיע יותר".

אלכס גולדבלט אוהד את מכבי הרצליה משנת 1987, כאשר הקבוצה שיחקה במגרש הישן בשער העיר. השבוע אמר: "הירידה ללאומית היא עבורי יום קשה ועצוב מאוד כי אני אוהד את הקבוצה והלב שלי זה מכבי הרצליה. אני בקשר עם שחקנים ואוהדים נפלאים שעושים הכל למען הקבוצה. נשבר הלב כי התגבשה קבוצה קטנה ואיכותית של אוהדים וכולנו שבורים. זה יום עצוב לכל אוהדי מכבי הרצליה באשר הם".

 אלכס, מדוע זה קרה?

 "הסיבה העיקרית לירידה שלנו היא לדעתי הבחירה של שיימן באייל לחמן שנכשל באופן עקבי בקבוצות אחרות והיה ברור שהוא לא היה מביא לנו את הישועה. הוא בנה קבוצה כושלת מההתחלה. הביא שחקנים הזויים מליגות נמוכות שאף אחד לא שמע עליהם. הגיעו זרים גרועים מאוד. כל ההתנהלות הייתה לקויה. אחר כך ניסו לתקן את בחירת השחקנים והוחלף מאמן וזה היה מאולץ ומאוחר מדי. ראינו מההתחלה שהקבוצה לא טובה ולא בנויה. היה הישג אם היינו מוציאים תיקו. לא חיברו ניצחונות רצופים, הכל מקרי. התדרדרנו מאוד ולצערי כבר מההתחלה ראינו את זה והכתובת הייתה על הקיר. הרבה שחקנים היו עם יכולת ירודה מאוד ולכן ירדנו. היו בודדים שניתן לציין לטובה".

 
אריאל שיימן. לא מתכוון לעזוב (צילום: שרון יונתן)

אריאל שיימן. לא מתכוון לעזוב (צילום: שרון יונתן)


אריאל שיימן : "לוקח אחריות על הירידה"

בתגובה לטענות שהועלו בכתבה אמר השבוע שיימן: "האנשים שראיינת לא מייצגים אוהדים אמיתיים. בן אדם לא נשאר במקום 20 שנים אם לא אכפת לו מהקבוצה. לי אכפת ממכבי הרצליה יותר מכל אחד. השקעתי בקבוצה מכיסי מיליוני שקלים. אני מזכיר לכל החוכמולוגים שקיבלתי את הקבוצה הזאת עם גירעון של 12 מיליון שקלים והיום אני לא חייב שקל לאף אחד".                                                                          

על הכישלון המקצועי העונה אמר: "יש עונות רעות כמו זאת, שב-13 מחזורים ראשונים הצלחנו להשיג רק 6 נקודות. תקציב השחקנים היה הגבוה ביותר בעשר השנים האחרונות, אבל טעינו בבחירת השחקנים והצוות ואני לוקח את האחריות עלי בגלל שאני הבעלים של הקבוצה".                                           

על הטענה כי לא באמת רצה לעלות לליגת העל אמר: "בעונה שעברה יכולנו למכור את ג'ורדן פושה בשני מיליון שקלים לקריית שמונה ולא מכרנו אותו כי רצינו לעלות ליגה. אז אתה מבין שכל מה שמדברים זה הכל קשקוש".                                      

על הדרישה שיעזוב את הבעלות על הקבוצה הגיב שיימן: "הקבוצה הזאת היא פרטית שלי ולא מקבלת כסף מעבר למה שמגיע לה על פי חוק. קבוצה שפועלת לטובת הציבור ומשקיעה במחלקת הנוער שלה ולא מרוויחה כסף. מי שלא רוצה להיות אוהד של מכבי הרצליה לא חייב להיות אוהד שלה. אף אחד לא יגיד לי מתי לעזוב את המועדון. זה יקרה מתי שאני אחליט ולא לפי דרישה של שלושה אינטרסנטים".       

למרות הירידה מבקש שיימן לציין דברים טובים שקרו העונה במועדון: "צריך לזכור שיש לנו פריחה במחלקת הנוער עם עליית קבוצות נערים א' ונערים ב' לליגת העל וקבוצת הנוער הייתה קרובה מאוד למשחקי מבחן לעליה לליגת העל".

  

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
נעצר חשוד בגניבת עשרות אלפי שקלים
כתב אישום בגין אירוע דקירה בנתניה
ממשיכים להיאבק
כשסטרטאפ וסטנדאפ נפגשים
חשד: הוגש היתר בנייה מזויף
ממשיכים להציל את העולם
חשד: תקף את אשתו ונופף לעברה בסכין
חשד: התעללה באמה הקשישה