הרצליה

80% מהקבלנים לא צופים גידול בפעילות

כך עולה מסקירה של חברת המידע CofaceBdi. עוד עולה מהסקירה כי רק 36% מהקבלנים מעריכים שמחירי הדירות יעלו בשנה הקרובה

תמי מאור 15/05/2018
80% מהקבלנים אינם צופים גידול בפעילות ענף הבנייה
אייל ינאי. צמצום בפעילות בענף (צילום: עודד קרני)

סקירה של חברת המידע העסקי CofaceBdi מעלה פסימיות בקרב הקבלנים לגבי צמיחת ענף הנדל"ן בשנה הקרובה.

מהסקירה, שהוצגה במפגש השנתי המקצועי של ענף הבנייה והתשתיות, שערכה התאחדות בוני הארץ בשיתוף עם הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל בסוף השבוע, עולה כי 80% מהקבלנים אינם צופים גידול בפעילות ענף הנדל"ן במחצית הראשונה של 2018 לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

עוד עולה מהסקירה, שכללה סקר ציפיות שנערך בקרב מנהלים של עשרות חברות בנייה, כי 36% מהקבלנים מעריכים שמחירי הדירות יעלו בשנה הקרובה. מדובר בנתון נמוך מבשנים קודמות שכן בשנת 2017 העריכו 47% מהקבלנים שהמחירים ימשיכו לעלות ובשנת 2016 68% העריכו שהמחירים ימשיכו לעלות.

עוד עולה מהסקר כי היכולת להשיג מימון אינה מהווה יותר חסם בשוק. 34% מהקבלנים אמרו כי היכולת להשיג אשראי עלתה בשנת 2017 ו-54% אמרו כי לא השתנתה. בתחום המימון, 66% טוענים כי עלויות המימון לא השתנו. ב-2018 רק 27% טענו כי עלויות המימון עלו לעומת 40% בשנת 2017 ו-60% בשנת 2016.

לדברי אייל ינאי, מנכ"ל משותף בחברת CofaceBdi, "מדיניות הממשלה הכוללת הוצאת מכרזים ב'מחיר למשתכן' בלבד ויצירת קיפאון מכוון בשוק גרמו לצמצום הפעילות בענף. צמצום הפעילות אינו נובע מסיבות כמו מחסור באשראי אלא מהאווירה שנוצרה בשוק כתוצאה ממדיניות הממשלה שמעודדת ישיבה של הרוכשים על הגדר מתוך ניסיון ליצור לחץ על הקבלנים להורדת מחירים. מנגד, הקבלנים החוששים מהמשך הקיפאון ורובם כבר אינם מעריכים שהמחירים ימשיכו לעלות, מצמצמים את פעילותם בענף על מנת להפחית סיכונים ובתוצאה מכך אנו רואים ירידה בהתחלות הבנייה. חששות הקבלנים מוצדקים שכן על פי נתוני החברה אנו רואים שחלה עלייה במספר החברות בסכנת סגירה גם בענף קבלני הבנייה ובעיקר בקרב קבלני התשתיות והביצוע".

עוד עולה מנתוניCofaceBdi  כי בשנה האחרונה חל שיפור במוסר התשלומים במשק בכלל ובענף הבנייה בפרט. בסוף 2017 ימי האשראי בענף הבנייה עמד על 104 ימים לעומת 100 ימים בסוף הרבעון הראשון. עם זאת, מספר ימי האשראי בענף הבנייה גבוה עדיין מהממוצע במשק שעומד על 95 יום.

עם זאת הסיכון הענפי בחלק מתתי הענפים הענף עולה, ברבעון הראשון של השנה רמת הסיכון אצל קבלני הבנייה עלתה מ-7.17 ל-7.19, רמת הסיכון בקרב קבלני התשתיות עלתה מ- 7.35 ל – 7.43 זאת בהשוואה לסיכון ממוצע של 6.72 בכלל המשק.

 


עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
צעיר נדקר למוות בבאר יעקב
הפוליטיקה של כפר סבא
הפוליטיקה של כפר סבא
מוכנים לשנת הלימודים?
מוכנים לשנת הלימודים?
חשד לחיסול בחולון
סוף סוף ניצחון
לראשונה: השתלת מח עצם לאחרת השתלת כליה
השתלת מח עצם לאחר השתלת כליה
סיכול פיגוע בציר המתפללים בירושלים
30 למותו של שמואל שדמי, ז"ל