הרצליה

בדרך שלה

בגיל 22 נבחרה מאיה כץ למועצת העיר הרצליה. לפני 5 שנים, כיו”ר סיעת "צעירים וסביבה נטו", גרפה 3 מנדטים, דבר שהקנה לה את תפקיד מ"מ וסגנית ראש העירייה. בגיל 32 היא חשה בשלה לשלב הבא בקריירה הפוליטית שלה: תפקיד ראשת עיריית הרצליה. בראיון בלעדי מסבירה כץ מדוע החליטה להתמודד על התפקיד והאם היא לא חוששת שהיא לוקחת סיכון גדול מדי

שרון יונתן 24/05/2018
מאיה כץ. לא חוששת (צילום: אלן שיבר)

בגיל 32, אותו חגגה לפני שבועיים, מקבלת מאיה כץ את אחת ההחלטות החשובות בחייה ומכריזה כאן לראשונה שהיא מתמודדת על ראשות עיריית הרצליה בבחירות שיתקיימו ב-30 באוקטובר. השמועות שהיו בחודשים האחרונים על התמודדותה האפשרית הפכו השבוע לעובדה מוגמרת וכץ תתמודד על ראשות העירייה מול משה פדלון, ראש העירייה, האיש שבמשך ארבע שנים וחצי כיהנה כסגניתו ומ"מ.                                                 

כץ נחשבת להבטחה פוליטית כבר מגיל צעיר ולפני כעשור, בגיל 22, נבחרה למועצת העיר כנציגת סיעת "צעירים נטו" ובמקביל שימשה כיועצת של שר החינוך לשעבר, גדעון סער. בבחירות האחרונות, לפני 5 שנים, כיו”ר סיעת "צעירים וסביבה נטו" גרפה כץ 3 מנדטים, דבר שהקנה לה את קבלת התפקיד בו היא מכהנת עד היום.                                          

"צברתי הרבה מאוד ניסיון בעשור האחרון ואני מגיעה היום לסיטואציה מבחינת השכלה וניסיון שאני מאוד בשלה לתפקיד ראש העירייה", הסבירה השבוע כץ בראיון בלעדי ל"לוקאל" מדוע החליטה להתמודד על התפקיד בנקודת הזמן הזאת, "צמחתי מלמטה ועברתי את כל התפקידים. אני לא מוצנחת מבחוץ. לא קמתי בוקר אחד ואמרתי שאני רוצה להתמודד על התפקיד. למדתי את המערכת עשר שנים. אני מכירה את התקציב העירוני, את העיר והאתגרים שיש בה, הייתי חברת מועצה בתקופתם של שלושה ראשי עירייה ותמיד הייתי חברה בקואליציה כי אני מאמינה ששינוי מגיע מבפנים. אני מאמינה שמחלוקות פותרים במסגרת כלים עירוניים כמו ועדות, דיונים ושיחות מקצועיות ובסופו של דבר מביאים אותם לבחירות".                                                                   

 במשך ראיון שנמשך כשעה שמרה כץ על כבודו של ראש העירייה ונמנעה להכפיש אותו ולא אחת התחמקה מתשובות לשאלות הקשות אודות היחסים עם פדלון. כץ מספרת שעיקר המחלוקת שלה מול פדלון נסוב סביב התנהלותו של מהנדס העיר, מייק סקה.                                     

כץ: "יש ביני לבין מהנדס העיר מחלוקות עמוקות זאת תקופה ארוכה, בעיקר סביב תוכנית המתאר, אבל אף פעם לא השתמשתי במחלוקות כאיום לפרישה לאופוזיציה או לצאת בכותרות בעיתונים".

תוכנית המתאר שהוגשה ונמשכה הייתה גרועה להרצליה?

 "אני חושבת שתושבי העיר מעדיפים את הרצליה כפי שהיא היום עם קצב גידול טבעי והתחדשות עירונית במידתיות מתוך הסתכלות כוללת. היה שיח מאוד ערני לתוכנית המתאר ואני בעצמי הגשתי התנגדות לתוכנית המתאר כפי שעדכנתי מבעוד מועד את משה בנושא. הייתה חסרה שלביות בתוכנית והתייחסויות לאופי והמרקם של כל שכונה. אני מאמינה שהמחלוקות צריכות להיאמר במסגרת הכלים שיש בתפקיד ובמסגרות העירוניות כמו ועדת המשנה לתכנון ובנייה בה אני חברה".

מהנדס העיר מכתיב דברים לראש העירייה ולא ההפך?

"אני לא נכנסת להתנהלות בין מהנדס העיר לראש העירייה. דרך ההתנהלות מול מהנדס העיר הייתה צריכה, לדעתי, להיות אחרת. הדרך שאני מוצאת אותה לנכון היא בנייה תוך כדי יצירת שלביות מסוימת והצרכים בנושא תשתיות ואני אומרת את זה מתוקף תפקידי כמחזיקת תיק התחבורה, אחד התיקים המורכבים והמאתגרים שיש ברשות מקומית כמעט כמו להחזיק את תיק האוצר בממשלה”.

 על אלו עוד דברים היית חלוקה עם מהנדס העיר?

 "רוב המחלוקות שלי נסובו סביב פרויקטים ייחודיים של דיור בר השגה לצעירים, תחום תשתיות התחבורה והחניות הפרטיות ובעיקר, הליכי הרישוי של תושבים בחיי היום יום שלהם, לפעמים אפילו ברמה של בניית גדר. המהנדס מקדם מספר תוכניות, לדוגמה תכנית האיים המלכותיים מול חופי הרצליה שלדעתי היא אסון. יש בעיה בנושא הפחתת תקן החניה והסתמכות על תחבורה ציבורית כאשר אנחנו מטפלים בנושא תחבורה ציבורית ולא רואים אותה ממומשת נכון להיום למרות כל הרפורמות והתוספות התקציביות שקיבלנו ממשרד התחבורה לממש אותן".

 אני מתאימה וראויה לתפקיד

ההכרזה של מאיה כץ על התמודדות מול פדלון תפתיע תושבים רבים, בעיקר בשל העובדה שהמחלוקות בין השניים לא יצאו החוצה.

 מאיה, מדוע את סבורה שאת יותר מתאימה מפדלון לתפקיד ראש העירייה?

 "אני לא מדברת נגד מישהו אחר אלא על עצמי. יהיו עוד כמה מועמדים אז ההתמודדות היא לא רק מולו. הניסיון שלי בעשר השנים האחרונות הביא אותי למסקנה שאני מסוגלת לבצע את התפקיד על הצד הטוב ביותר. ביצעתי מהלכים מורכבים מאוד במשרדי ממשלה ותהליכים תקציביים עירוניים. אני לא מתמודדת בגלל חוסר יכולת של מועמד כזה או אחר. אני רצה כדי לעשות את הדברים בדרך שאני מאמינה שהיא נכונה יותר".

 איך תסבירי את העובדה שאת, כסגניתו ומ"מ, יוצאת להתמודד מולו?

 "אני מתמודדת למען הציבור ולא מול מועמד כזה או אחר. הציבור נתן בי אמון לפני חמש שנים עם שלושה מנדטים ולכן אני כאן בזכות ולא בחסד של אף אחד ואלמלא שלושת המנדטים לא הייתי סגנית ומ"מ וזה דבר שחשוב להבין אותו. אני מובילה דרך שבניתי לפני עשר שנים, אם זה דרך של קשר ישיר מול התושב, חוסר פחד מלהוביל תהליכים גם אם הם מורכבים. אני כאן כדי לייצג את התושבים שבחרו בי ולכן ההחלטה האם להתמודד היא בזכות הדרך העצמאית שאני מובילה אותה".

 זאת הבעת אי אמון שלך בפדלון?

 "אני מאמינה שמחלוקות פותרים בבחירות ואנשים יכולים לחשוב מה שהם רוצים וזה בסדר וביקורת זה דבר לגיטימי.

הבעת אי אמון או הבעת אמון זאת החלטת התושב בפתק שהוא שם בקלפי. אני לא רואה יריבים או אויבים בזמן בחירות אלא אנשים שמציגים דרך והתנהלות וסדרי עדיפויות ובסופו של דבר הציבור הוא שיחליט".

 איך היו יחסי העבודה שלכם בארבע שנים וחצי האחרונות?

 "מכיוון שעבדתי גם בממשלה וגם במגזר הציבורי פה בעיר מחלוקות הן חלק מיום העבודה שלי. אני מגיעה לראש העירייה עם נושאים שרציתי לקדם. אם היו דברים שלא הסכים לגביהם או שהיו צריכים תקצוב היינו מתווכחים ועושים עוד ישיבות עד שהיינו מקבלים את ההחלטה. בתקופות מסוימות ההליכים של שיתוף פעולה עבדו בצורה טובה ובתקופות מסוימות פחות. גם משה הבין שאם אני לוקחת משימה אני מביאה את הקבלות הנדרשות".

 איך את חושבת שפדלון יגיב להחלטתך להתמודד מולו?

 "אני לא יכולה לצפות איך יגיב. מקווה שהוא יבין שאנחנו חיים במדינה דמוקרטית ואני לא מספר 2 בסיעתו".

 את מתכוונת לצאת לאופוזיציה בעקבות ההכרזה שלך?

 "לא. אם הייתי חושבת הייתי עושה את זה בכל פעם שהייתה לי מחלוקת. יכולתי להשתמש בכלים של הצעות לסדר ושאילתות אבל אני פה בזכות האמון של התושבים ואמשיך לשרת אותם עד שיגידו לי ללכת".

 מדוע את לא חושבת שעלייך להתפטר ברגע שאת כסגנית ומ"מ מכריזה על התמודדות מול ראש עירייה?

 "כי אני מייצגת את התושבים ומחלוקות פותרים מבפנים. עדיין יש פרויקטים שלא סיימנו אותם. אני לא מפסיקה לעבוד בגלל שיש בחירות".

 חושבת שהוא יפטר אותך?

 "אני לא רוצה לקבל החלטות בשמו. אני לא חוששת משום דבר. כל דרך שהוא יבחר אני אקבל זאת. אני לא רואה בבחירות משהו אישי. אם הוא חושב שמבחינה אסטרטגית או פוליטית יותר נכון לו לפטר אותי שיעשה זאת. זאת זכותו".

 ממה שידוע לי את די ממודרת בעירייה בזמן האחרון ולא מוזמנת לאירועים שבעבר הוזמנת אליהם. זה נכון?

 "אני מעדיפה לא להתייחס לסוגיה הזאת. לא רואה בה טעם".

 לא חוששת מסיכונים

 פדלון הוא ראש עירייה טוב?

 "אני חושבת שהוא איש טוב ושיש לו כוונות טובות".

 ואני חושב שאת מתחמקת מהשאלה.

 "זה מה שאני חושבת עליו. שאלת מה אני חושבת וזאת התשובה שלי".

 במה הוא הצליח ובמה נכשל?

 "אני לא מדרגת אף אדם ואף נבחר ציבור. אני יכולה לדרג רק את עצמי".

 מה ראש העירייה חושב עליך?

 "אני מקווה שהוא חושב שאני פועלת לטובת הציבור ומביאה תוצאות".

 חושבת שפדלון יראה בך אויבת שלו?

 "אני יודעת לדבר על עצמי. מערכת בחירות יכולה להיעשות בצורה שכל אחד ידבר בעד עצמו. מה הוא מביא לתפקיד ומהי הדרך שלו. יש לי הרבה מה להגיד על עצמי וישמעו את זה במערכת הבחירות. לצערי, אנחנו יודעים שבמערכות בחירות יש המון ספינים וסקרים פיקטיביים ושקריים ואני חושבת שהציבור צריך להיות פיקח להבחין בין ספינים, רכילות מרושעת ושמועות לבין העיקר, מה יש למועמדים להציע".

 לא חוששת שאת לוקחת סיכון גדול?

 "בגיל 22, כשהחלטתי להקים את המפלגה אמרו לי את אותו דבר והאמנתי בדרך שלי ובמי שאני. מימנתי את הקמפיין מהחסכונות שלי, כך שגם בגיל 22 היה לי מה להפסיד. בגיל 27 שהחלטתי לא לעבוד חצי שנה ולא לעבור לתפקיד במשרד הפנים ולהתמקד פה כדי להגדיל את הסיעה גם לקחתי סיכון. בגיל 30, כשמגזין פורבס בחר בי להיות בין 30 המשפיעים עד גיל 30 הוא לא בחר בי בגלל שאני פחדנית אלא בגלל שיש לי את האומץ והיכולת לשנות ולהוביל תהליכים מורכבים שאני לא חוששת מהם. שאתה מאמין בעצמך הפחד הופך לשולי. אני לא רואה כיסא, מקום עבודה ומשכורת. אף פעם כסף לא הניע אותי. תמיד הייתי במקום שהלב הניע אותי להיות בו והיום אני מעדיפה לעשות מה שאני מאמינה ולא לחיות בתחושה של מה היה קורה אם. כשיגיעו התוצאות נתמודד איתן ואני בטוחה התוצאות יפתיעו המון אנשים".

 יעל גרמן נבחרה לראשות העירייה בגיל 51 ופדלון בגיל 61. גילך הצעיר יהווה לך למכשול?

 "אני בטוחה שלא היית שואל את השאלה הזאת את רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, אם היית מראיין אותו לפני עשר שנים. מכל ראשי הערים בהרצליה שהתמודדו בפעם הראשונה, אני מגיעה למערכת הבחירות עם הכי הרבה ניסיון מוניציפאלי וזו עובדה. אני לא מתעסקת בסטריאוטיפים אלא בעובדות. יש לי את הניסיון וההשכלה המתאימים להיבחר. בקיצור, אם לא הייתי אישה לא היית שואל את השאלה הזאת".

 איך את מעריכה את סיכוייך להיבחר?

 "אם לא הייתי חושבת שיש לי סיכויים טובים להיבחר לא הייתי מתמודדת לראשות העיר".

 איזו מערכת בחירות תהיה בהרצליה?

 "אני יודעת איזו מערכת בחירות אני מתכוונת לעשות. היא תהיה מכבדת, הוגנת וראויה. אני לא רואה במערכת בחירות אויבים. אני לא נגד ראש העירייה. אני בעד עצמי והדרך שאני מובילה".

 את רואה את זה כמאבק בינך לפדלון או שיהיו עוד מועמדים שיתנו פייט?

 "אני צופה שהמערכת תתייצב על 5 או 6 מועמדים. מערכת בחירות היא יצרית ומונעת מרגש. זה הזמן של הציבור לשפוט אותנו ולבקר אותנו, לחשוב על עשייה שנעשתה ולהביא את עמדותיו בקלפי".

 לקחת בחשבון שקשה מאוד לנצח ראש עירייה מכהן?

 "אני לא אוהבת להסתכל על ההיסטוריה אלא על העתיד. אם הייתי מסתכלת על ההיסטוריה לא הייתי נבחרת לחברת מועצה הכי צעירה שנבחרה אי פעם בארץ. יש לי דרך וניסיון".

 'באה עם האמת שלי'

  מהם הדברים העיקריים שקידמת בקדנציה האחרונה?

 "קידמתי מספר פרויקטים עיקריים: חניה בכחול לבן לתושבי הרצליה, דיור להשכרה לטווח רחוק בפרויקט גליל ים, קו הקיץ בשבת, תכנית אסטרטגית לעירוב שימושים באזור התעשייה שמייצרת חוסן כלכלי ויציבות, הקמת מגרש הדרכה לאופניים חשמליים הראשון מסוגו בארץ, הרפורמה בתחבורה ציבורית וקווי הסעות תלמידים, פרויקט המעונות לסטודנטים, יצירת קריטריונים מיוחדים לבני המקום בדיור בר השגה ועוד".

 במידה ותיבחרי, מה תביאי אתך לתפקיד?

 "אני אומרת את האמת בפנים גם שהיא לא נעימה. אני חושב שכנות בלהגיד אפשר או אי אפשר זה דבר מאוד חשוב. יש אנשים שקשה להם להסתדר עם זה אבל בטווח הארוך אנשים לומדים להעריך את התכונה הזאת. מאמינה בקשר ישיר עם התושבים. מספר הטלפון הנייד שלי מפורסם בכל מקום ומשתדלת לענות ככל שיכולה. אין לי גבולות גזרה בשעות העבודה שלי ואולי בגלל זה אני עדיין רווקה. אני מגיעה עם המון מרץ ואנרגיה".

מהם הנושאים שתרצי לשנות?

 "כמובן שלא אחשוף את כל הקמפיין שלנו בראיון הזה, אבל מן הסתם אתמקד בתחומים בהם הניסיון שלי בא לידי ביטוי, בחינוך, בתשתיות והתחבורה, צעירים, בינוי לצד שימור הסביבה, טכנולוגיה ועיר חכמה. בכל נושא יש לי מה להציע ובעיקר בשינוי סדרי העדיפויות בתקציב, תפיסת הבינוי בעיר שצריכה להשתנות באופן משמעותי ומהותי, הסטת המשאבים העירוניים לנושא תשתיות שלא קיבל מספיק מקום וכמובן המשך קידום של פתרונות דיור לזוגות צעירים ואפשר לעשות את זה".

 עם מי התייעצת בקבלת ההחלטה?

"קיבלתי את ההחלטה לבד. שמעתי הרבה תושבים אבל הרגשתי שאת ההחלטה אני צריכה לקבל לבד. אדם צריך להיות כנה עם עצמו. האם אתה מסוגל לעשות את זה האם יש לך ניסיון להוביל את המערכת הזאת, האם אתה אמיץ לקבל החלטות קשות. מנהיג צריך לשאת בעול האחריות ואני מודעת לכל ההחלטות שאני מקבלת".

 כאישה בתפקיד ציבורי בכיר, האם נתקלת בהטרדות מיניות וביחס שוביניסטי?

 "גם את השאלה הזאת לא היית שואל נבחר ציבור שהוא גבר. לצערי, אני נתקלת ביחס שוביניסטי מאז היותי בת 22. נשים לא צריכות לפחד להיכנס למערכת המוניציפלית. תמיד יהיו אמירות שוביניסטיות ולכן אני מגיעה הכי מוכנה לישיבות גם אם המשמעות היא שאני מגיעה הביתה עם קלסרים של חומרים וקוראת אותם לתוך הלילה כי זה תמיד מתחיל באמירות כמו מאמילה, וחמודה שלי ומתוקה שלי וקושקוש שלי ואני לא קושקוש של אף אחד. אני מאיה כץ, סגנית ומ"מ ראש העירייה, ומתמודדת לראשות העירייה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
נהגת מכפ"ס נפצעה בתאונה ברעננה
ראש העיר משה פדלון ומנהל מחלקת צעירים בעירייה אהרון גורל עם חיילי הנחל
הרצליה מצדיעה לנח"ל
שני הרוגים בתאונה קשה בחיפה
רצו בצבע
הסליקו קוקאין בציורי שמן
"אני רוצה להיות כמו כולם"
ניצחון להפועל רעננה על בית"ר י-ם
אישום: קטינים יצאו למסע התפרצויות