הרצליה

למה מישל מורג?

המועמד החדש לראשות עיריית הרצליה, מישל מורג. בראיון בלעדי ל"לוקאל", על החזון שלו להוביל מצוינות בהרצליה

כתבה ממומנת אביבית פרקש 24/06/2018
  למה מישל מורג?
מישל מורג. מובילים מצוינות (צילום: מרב רביץ מושל)

השנה החליט מישל מורג שהוא מפסיק לעמוד מהצד ולראות את הנסיגה של העיר הרצליה ומתחיל לפעול והציג את מועמדותו לתפקיד ראש העיר. אין ספק כי מדובר באדם עם רזומה מרשים. הוא השתחרר מהצבא בדרגת סא"ל, אחרי שרות של כ- 12 שנים  כקצין בצוללות ומפקד בית הספר להכשרת והסמכת צוללנים. בהמשך שרת במפקדת חיל הים כרע"ן קצינים וכמבקר בכיר במשרד הביטחון. בגיל 42 , פרש לגמלאות וכיהן כמנכ"ל חברת ביו-טק עד שנקרא לעבוד בעירייה. במסגרת עיסוקיו, כיהן מורג כמנהל מטה הבחירות של ראשי העירייה בעיר. למישל יש, תואר שני במנהל עסקים ותואר שני במשפטים. לאחר פרישתו מהעירייה ועד היום, עוסק מישל בעריכת דין והוא בעל משרד עו"ד עצמאי. גם מחוץ לעירייה, מישל מעורה ושולט בנעשה בעיר החל מתכנית האב לבנייה, החינוך והדיור, ויש לו לא רק ביקורת בונה, למישל יש ניסיון בניהול מערכות והוא בעל חזון, ותוכנית לשיפור פני העיר במישורים רבים ושונים המתאימים לראשות העיר הרצליה.

זה חמש שנים שמישל מורג (59) רואה בעיניים כלות כיצד תכניות ופרויקטים שבבנייתם השתתף בתקופה שבה עבד בעיריית הרצליה דועכים לאיטם. בין השנים 2003-2011 ובמסגרת תפקידו היה מעורב בפעילות בתחומים רבים שכיום, לדעתו, מוזנחים.

"בשנים האלה שפעלתי בעירייה, הייתי שותף לניהול מערכות ותהליכים רבים בעיר כיום העירייה זנחה לטובת פרויקטים שאינם מתוכננים ואינם מבוססים תשתיות", הוא אומר. היום לא ניתן לנסוע באופניים ממזרח העיר למערבה או אפילו לים, או בבטחה לביה"ס "בשנת 2010 בנינו תכנית אב לשבילי אופניים שאושרה והוגשה לוועדה המחוזית, אבל בהמשך לא קרה אתה כלום בחירות דמוקרטיות בשכונות, על חשבון העירייה, כשלכל שכונה או אזור  יהיה גוף מייצג שיביא את צורכי התושבים לשולחן הדיונים, מול ראש העירייה על מנת למצוא את הפתרון היעיל והטוב ביותר לבעיות הקולות הרבים העולים מקרב התושבים טוענים שהנציגים אינם מייצגים אותם בתחומים הכי חשובים, עפ"י סקרים אובייקטיביים העיר הולכת אחורה -במדדי החינוך, תשתיות, נושאי תחבורה וחניה והכל נובע מחוסר תכנון לטווח ארוך".

את תכנית המתאר הנוכחית, שכבר הופקדה בוועדה המחוזית יש לעצור לאלתר. היא גוררת אותנו לבנייה רוויה, לא מבוקרת ותגרום לכך שהרצליה תהיה פקוקה לחלוטין. אין לנו תשתיות מים, חשמל ביוב, כבישים ואפילו חינוך מספקות על מנת לתת מענה לבנייה המואצת. בחזון שלי, על העיר הרצליה במתכונתה הנוכחית. מאופיינת בייעודי קרקע ובבניינים לא מפלצתיים ועל צביון זה יש לשמור בתכנית מתאר שתיתן מענה של תשתיות  בניית בנייני מגורים נוספים".

ומה לגבי הכבישים שבסמכות משרד התחבורה?

"אין שום סיבה שלא נקבל עדיפות ותשתיות ראויות כדי שנוכל להתפתח נכון מבלי לפגוע במרקם החיים של תושבי הרצליה. נילחם יחד עם התושבים מול, לא נגד, משרד התחבורה.

המילה "יחד" מופיעה לא מעט בשיח עם מורג. הוא נותן משקל רב לשיקול הדעת ולעצמאות של התושבים. עוד בהיותו חבר בוועד הורים מרכזי ויו"ר וועד ההורים של שלושה בתי ספר פעל להחדרת שיטת ניהול עצמי בבתי הספר.

"אני מאמין בשיטת ניהול של קהילות", הוא מסביר. "של שיתוף הציבור על ידי כך שיבחר את נציגיו ברמת השכונה והם יציפו למעלה את הנושאים הבוערים. לא כל החוכמה נמצאת אצל פרנסי העיר אלא גם אצל התושבים ואנחנו צריכים לשבת ולפעול יחד. התושבים, באמצעות הנציגים האזוריים שלהם, יהיו שותפים לכל תהליך, מרגע האפיון שלו. הרעיון הוא ליצור קהילה מאוחדת ופעילה, שמאופיינת בשאיפה למצוינות בכל התחומים העירוניים.

 מהן תכניותיך לגבי החינוך?

"כיום יש ירידה באחוזי הזכאים לבגרות בעיר ובמדד מדלן, הרצליה במקום 11 מתוך 20 ערים בסביבה ואחרי ערים שכנות בשרון בכל מדד אחר. תפקידנו לאפיין את הבוגרים העתידיים של מערכת החינוך בהרצליה. אני רוצה בוגרים שאנו מקנים להם את כל הכלים להתמודד עם העתיד הלא ידוע, כמו יכולת חקר עצמאי, יכולת קריאה וניתוח ולספק להם את הכלים להצטיין במה שהם טובים בו. כמובן שאנחנו לא מוותרים על מקצועות הליבה אבל צריך ליצור רצף חינוכי גם במקצועות אחרים. לדוגמא, כיום לא בכל חטיבה יש לימודי מוזיקה, אמנות ותאטרון. מי שרוצה ללמוד את התחומים האלה בתיכון הולך לתיכון "אלון" ברמת השרון ואני לא רוצה שהנוער שלנו יצא מהעיר. אנחנו נפתח תכנית כלל עירונית שתאפשרנה לכל התלמידים. לקבל מענה לצרכיהם בתוך העיר הרצליה.

והבוגרים?

"הצעירים שלנו צריכים להישאר חלק מהעיר. יש לנו מרכז אקדמי נהדר שיושב על אדמה יקרה שניתנה למרכז ע"י העירייה לבניית המרכז והמעונות. נשב איתם ונבנה תכנית סיוע לבוגרי העיר. הנחה משמעותית בשכר הלימוד מתן מלגות לסטודנטים השונים בתמורה לכך שיגורו בעיר וייקחו חלק בפעילות למען הקהילה. אני מאמין שגם לאחר הלימודים הם יישארו לגור בעיר. בנוסף, יש לדאוג להם למקומות בילוי. יש בהרצליה מעט מאוד כאלה וכולם נוסעים לתל אביב או רעננה. בנוסף צריך להוסיף בתי קפה ופאבים שכונתיים כי גם זה חלק מתהליך גיבוש של הקהילה".

מה לגבי דיור בר השגה בעיר?

"אני אב ל-4 ילדים, שאינם מתגוררים בהרצליה, בשל עלות הדיור בהרצליה, לכן מדובר בנושא שקרוב לליבי ושכואב לי אישית. אני רואה דרכים להתמודדות עם הבעיה הזו, וקודם כל, הכי חשוב בעיניי זה לתת עדיפות לתושבי העיר ב"תכנית למשתכן". נלחץ על מנהל הדיור ומשרד האוצר שגם לא יבנו בצפיפות דירות "כלואות" עם כיוון אוויר אחד. בתפיסת עולמי יש לתת  עדיפות לתמ"א 38 – 2 על פני בניה חדשה ופרועה,וכך נזכה את התושבים בתגמול כפול מחד התחדשות עירונית ומאידך בנייה מבוקרת, אני גם מתכוון להתעקש על חניונים תת קרקעיים. אני מאמין בהתחדשות עירונית, שיפור הקיים, טיפול במבנים ובחזות שלהם והכי חשוב – כל בנייה, חדשה או תמ"א, חייבת להיות מתוכננת ומושתתת על תשתית קיימת או בבנייה".

נושאים נוספים?

"יש לנו עיר אטרקטיבית עם משאבים, חוף ים, מרכז אקדמי ומרכז רפואי ואין סיבה מדוע לא נפתח תרבות חזקה של כנסים אקדמיים ורפואיים ופעילויות ספורט וים שימשכו לכאן קהל רב של תיירות פנים וחוץ. פעילויות שיהפכו את הרצליה לעיר שכולם רוצים לגור בה. פעילויות שיתגמלו את התושבים והעסקים בעיר". פעילויות הספורט והתרבות לטובת תושבי הרצליה יבואו לידי ביטוי בשדרוג משמעותי של המתקנים ובהוספת פעילויות תוכן משמעותיות, תוך מתן עדיפות לתושבי הרצליה.

מדוע כל כך חשוב לך הנושא של שיתוף התושבים?

אני רואה חשיבות עליונה ביצירת קהילה מעורבת תומכת, שתוביל מצוינות והישגיות, תוך שילוב פעילויות של בוגרים וצעירים ביחד מיום שאבחר לראשות העיר ולא רק לקראת מערכות בחירות אטפח ואפתח שיתוף זה..

מורג הוא אדם של תהליכים גדולים וארוכים המבוססים על תכנון קפדני, ולא רק בחיים הציבוריים. את זאת רכשתי" מהשרות הצבאי ומניסיון חיי, הבאתי את היכולת לתכנן, לאפיין ולהוציא לפועל תכניות ארוכות טווח. ראש עיר לא צריך בשביל הניהול השוטף אלא בשביל החזון, שממנו ייגזרו התכניות עד לרמה היומיומית. הרצליה צריכה רוח של מנהיגות, מצוינות והובלה. כיום התחושה היא שהיא לא מנוהלת אלא מתנהלת".

מורג משרת עדיין בשרות מילואים פעיל ומסייע לרשויות מקומיות להיערך ולשפר את מוכנותם למצב חירום גם במצב חירום הרצליה תחת הנהגתו תוכל להמשיך לתפקד.

 כעורך דין הוא מתמחה בייצוג לקוחות במשפט המנהלי מול רשויות מקומיות. "אינני מייצג חברות, תאגידים או רשויות מקומיות", הוא מבהיר. "אין לי מחויבות לאף יזם או קבלן והמחויבות שלי היא אך ורק לתושבי העיר ואני רואה בה מחויבות ראשונה במעלה, חשובה ומקודשת.

לפרטים והתגייסות 052-3252729


עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
ריבוע כחול נדלן לא תשלם היטל השבחה על נכס באזהת ברעננה
ריבוע כחול נדל"ן לא תשלם היטל השבחה על נכס באזה"ת ברעננה
מגלים מעורבות
ה- GPS של הניתוח האורתופדי
מאות יח"ד צמודות קרקע במגדל העמק
ערן סיב, יור התאחדות קבלני השיפוצים
עונת השיפוצים בפתח
אישום: ביצעו מאות הונאות בכרטיסי חיוב
 אליפות כדורסל בתי ספר יסודיים בכפר סבא
אליפות כדורסל בתי ספר יסודיים בכפר סבא
בחירות בכפ"ס: הוגשה תלונה במשטרה