הרצליה

טובות לעסקים

חב' דן אנד ברדסטריט ישראל דירגה את הרשויות המקומיות שהכי טובות לעסקים. בדירוג הערים הבינונית הוד השרון במקום הרביעי ואחריה כפר סבא, הרצליה ורעננה

תמי מאור 26/06/2018
 טובות לעסקים
צחי ברקי. תפקיד הרשות המקומית מכריע (צילום: קובי קנטור)

ירושלים היא העיר הטובה ביותר לעסקים לשנת 2018 - כך עולה מסקירה שפרסמה חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט, לקראת שנת הבחירות הקרובה. במסגרת הסקירה, שמיפתה את מצב העסקים בישראל, נבדק אחוז הגידול בפתיחת עסקים בערים השונות במהלך שנת 2018. שיטת הדירוג מתייחסת לשקלול בין אחוז הגידול נטו ובין אחוז הפתיחות באותה עיר, ובכך מבטאת את ההתפתחות העסקית באותה עיר.

הסקירה מציגה את התפתחות העסקים לפי ערים מתחילת השנה. בהשוואה בין הערים הגדולות, דורגה ירושלים כעיר הטובה ביותר לעסקים, ובכך עקפה את פתח תקוה, שדורגה במקום הראשון בשנת 2017 ואת תל אביב שירדה מהמקום השני לשלישי. ניתן לראות, כי שלוש הערים המובילות בדירוג- ירושלים, פתח תקוה ותל אביב- מובילות באופן משמעותי על יתר הערים בדירוג, הודות לקצב גידול נטו גבוה משמעותי ביחס לאחרות. העיר הגדולה היחידה שחוותה השנה ירידה במספר העסקים היא באר שבע.

עוד עולה מהממצאים, כי בקרב הערים הבינוניות, מודיעין מובילה את הדירוג בפער ניכר, כאשר גבעתיים ורחובות נמצאות מיד אחריה. העיר הבינונית שירדה הכי הרבה במספר העסקים היא אילת. בסך הכול, 20 ערים הציגו תוספת חיובית של עסקים לעומת 9 ערים שהציגו תוספת שלילית.

בהוד השרון טוב לעשות עסקים

בבדיקה של ערי השרון, בקטגוריה של הערים הבינוניות עולה כי: הוד השרון מדורגת במקום הרביעי הארצי (מקום ראשון בשרון) עם 3% תוספת עסקים, 6.6% פתיחות מסך העסקים ו-3.6% סגירות מסך העסקים. במקום השישי בדירוג הארצי (שני בשרון) ממוקמת כפר סבא עם 2.8% תוספת עסקים, 6.4% פתיחות מסך העסקים ו-3.6% סגירות מסך העסקים. במקום השביעי (ארצי) ושלישי בשרון ממוקמת הרצליה עם 3% תוספת עסקים, 6.1% פתיחות מסך עסקים ו-3.1% סגירות מסך עסקים. סוגרת את הרשימה באזור השרון רעננה, במקום השמיני (ארצי)  עם 2.9% תוספת עסקים, 5.6% פתיחת מסך עסקים ו-2.7% סגירות מסך עסקים.

 עוד ניתן לראות, כי מרבית הערים הבינוניות בראש הרשימה, הן ערים באזור המרכז, בעוד שמרבית הערים באזור הצפון והדרום נמצאות בתחתית הדירוג. אחת המגמות המדאיגות בטבלה היא שבמרבית ערי הפריפריה, יש גידול נטו שלילי, ולכך השפעה על מספר מקומות העבודה באותן ערים.

בהסתכלות על התפתחות העסקים לפי אזור גיאוגרפי (החישוב כולל את כל הערים באותם אזורים גיאוגרפים), ניתן לראות בבירור כי באזור הצפון והדרום, התפתחות העסקים נמוכה או שלילית. לעומת זאת, באזור ירושלים והסביבה התפתחות העסקים חיובית מאוד ואף עולה על אזור המרכז.

צח ברקי, מנהל אגף כלכלה, מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט: "ניתן לאמוד את תפקודם של ראשי הרשויות המקומיות לפי התפתחות העסקים בעיר, כמו למשל אחוז הגידול נטו בכמות העסקים. תפקידה של הרשות המקומית בהקשר הזה הוא מכריע, היות והיא זו שיכולה להשפיע על התפתחות העיר, על מיתוגה, על משיכת אוכלוסייה חזקה, על רמת השירותים העירוניים, על תמהיל בניה נכון ועל הגדלת מקומות תעסוקה בעיר.

"ככל שמספר פתיחות העסקים עלה ומספר סגירות העסקים פחת, ניתן לומר שהסביבה המקומית שבה אותם עסקים פועלים, היא סביבה טובה לפעילותם העסקית. כמו כן, למצב העסקים באזור גיאוגרפי יש השפעה מהותית על המעמד הסוציו אקונומי של תושבי אותו אזור. מעבר לכך שהם מהווים מקור חשוב למקומות תעסוקה, מיקוד במשיכת עסקים קטנים לאותו אזור גיאוגרפי, מייצר פוטנציאל תעסוקתי גדול, בזכות קצב הצמיחה הגבוה של עסקים קטנים, בהשוואה לעסקים גדולים".

 


עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
תערוכה אחרת
רשימת תפוח: 50% נשים בשמינייה הראשונה
רשימת תפו"ח: 50% נשים בשמינייה הראשונה
תועד גורר חמור ונעצר
'תעשו חיל בלימודיכם'
מחירי השכירות ממשיכים לעלות
11 שנים למותו של עוזי כהן
מרוץ הוד השרון ה-10
 תמיכה ירוקה
תמיכה ירוקה