הרצליה

"אני אנצח בגדול"

ראש עיריית הרצליה משה פדלון בטוח בניצחונו בסיבוב הראשון. בראיון ל"לוקאל" הוא מסכם את רשימת הישגיו בקדנציה הנוכחית, פורש את תוכניותיו לעתיד ומתחייב כי תחת כהונתו לא תהיה בנייה של בניינים מעל 15 קומות

שרון יונתן 12/07/2018
משה פדלון. "אנשים מביעים אמון בעשייה שלי" (צילום: רמי גרידיש)

"אני אהיה גם ראש העירייה הבא של הרצליה. אנצח בסיבוב הראשון, בגדול", כך הצהיר משה פדלון, ראש עיריית הרצליה, בראיון שהעניק בתחילת השבוע ל"לוקאל" במטה הבחירות החדש שלו ברחוב סוקולוב.       

פדלון (בספטמבר הקרוב יהיה בן 66), משלים קדנציה ראשונה והוא מלא מרץ לקדנציה נוספת וחשוב לא פחות, מלא סיפוק מהעשייה, החל מרגע כניסתו לתפקיד, אי שם בשלהי 2013. "התחלנו עם חמישה יעדים ברורים מאוד", הוא משיב לשאלה כיצד הוא מסכם את הקדנציה, וממשיך: "בתחומי החינוך, הכלכלה, הרווחה, הבנייה והתחבורה. אחרי ארבע שנים ושמונה חודשים אני יכול לבשר שהגענו להישגים יפים מאוד ואני מרוצה מאוד מההישגים שלנו והכל למען איכות החיים של התושבים. רואים זאת בכל תחומי העשייה".

 ספר לנו מהם הדברים העיקריים שקידמת בקדנציה הזאת

 "בתחום החינוך שדרגנו ומינפנו את מערכת החינוך. אני קורא לזה היום מערכת החינוך והערכים של הרצליה. החינוך הלך לכיוון המדע והטכנולוגיה, השקענו בלימודי מתמטיקה וראינו את ההישגים מהר מאוד. בימים אלו אנו יוצאים בתוכנית חדשה של פורצי דרך שתאפשר לתלמידי התיכונים ללמוד מקצועות נוספים בבתי ספר אחרים. הגדלנו את מספר הלומדים במרכזי למידה ל- 1,500 תלמידים ובניין העירייה הישן ישמש מתחילת שנת הלימודים הקרובה כמרכז למידה עם עשרות עמדות לימוד. מתחילת הקדנציה בנינו ושדרגנו 50 גני ילדים חדשים. יש לנו בעיר 17 גני חינוך מיוחד, כאשר החלטתי שגנים אלו יהיו ליד גני ילדים רגילים כדי שיהיה שיתוף פעולה בין הגנים. תושבים עוברים לגור בהרצליה בגלל החינוך המיוחד שיש בעיר".    

פדלון ממשיך למנות הישגים בתחומים נוספים: "בתחום הכלכלה, אזור התעשייה מלא בחברות. הרצתי את הבנייה של מלונות על חוף הים ובאזור התעשייה, חברת מייקרוסופט מיקמה את עצמה בהרצליה עם 3,500 עובדים. בתחום הבנייה אנו עוסקים בשני מישורים עיקריים, התחדשות עירונית ותמ"א 38, כאשר 150 בניינים נבנו או נמצאים בהליכי בניה. בתחום פינוי בינוי יש לנו 30 מתחמים, כאשר 4 מהם יוצאים לפועל בחודשים הקרובים".                                                     

אחד ההישגים שפדלון מתגאה בהם הוא תוכנית הבנייה בגליל ים: "אני יזמתי את המחיר להשכרה בגליל ים. 272 יח"ד להשכרה לטווח ארוך, כאשר 25% מתוכם שוריינו לתושבי העיר בהנחה של 20%, כך שהדיירים גרים בשכירות של 3,200 שקלים לחודש למשך 10 שנים. אני גם יזמתי את המחיר למשתכן בגליל ים, בשלב הראשוני 1,700 יח"ד, מתוכם 650 זכאי משרד השיכון תושבי הרצליה והמחירים אטרקטיביים, בין 1.5 מיליון ל- 1.9 מיליון. בהמשך, נבנה קמפוס של בתי ספר יסודי, חט"ב ומתנ"ס. מי שיגיע לשטח יראה כבר היום את הקמת הפארק בשטח של 200 דונם בהשקעה של 80 מיליון שקל שקיבלנו מהמדינה. בנוסף, קידמנו את בניית מעונות הסטודנטים בסמוך למרכז הבינתחומי ובימים אלו נצא למכרז על מבנה "הפיל הלבן" בשיכון ויצמן לאכלוס 120 יח"ד לסטודנטים או יוצאי צבא לתושבי הרצליה במחיר מסובסד. אני מקווה שתוך שנה וחצי המקום הזה יקום ויעמוד לרשות הצעירים".

במה שונה הרצליה שאתה קיבלת בסוף 2013 לזו של אמצע 2018?

"נתחיל עם זה שיש בניין עירייה חדש שמאגד בתוכו את כל השירותים העירוניים והיום התושבים יכולים למצוא הכל במקום אחד. יש יותר אירועי תרבות, כאשר רק בקיץ יהיו למעלה מ-140 אירועי תרבות. העיר שונה בזה שיש לנו עדלאידע שלא הייתה בעבר. פורים כאן היה ט' באב. התחלנו ב-2014, מספר חודשים לאחר שנכנסתי לתפקיד, עם 20 אלף צופים ו- 1,500 משתתפים ובשנה האחרונה היו כבר 40 אלף צופים ו-2,500 משתתפים וזאת חגיגה אמיתית. עוד שינוי זה הטמעת הערכים בעיר. בכניסתי לתפקיד היו 1,590 חניכים בצופים והיום יש 3,200 חניכים. אני נותן רוח גבית ועוד מתקנים, בנית גינות חקלאיות בבתי ספר והקמת 12 קהילות ברחבי העיר".

 'טעינו בהגשת תכנית המתאר'

 משה, אחד הנושאים המרכזיים במהלך הקדנציה היה תוכנית המתאר. יש הטוענים כי משכת את התוכנית רק בשל מחאת התושבים.

 "זה בסדר גמור. אנחנו מדינה דמוקרטית. תוכנית המתאר יצאה לדרך בדצמבר 2009 בקדנציה הקודמת. התוכנית שלנו הושלמה במרס 2017. לאחר הפקדת התוכנית זיהינו שלא היה שיתוף ציבור מלא".

 אבל התוכנית הופקדה יותר משלוש שנים לאחר כניסתך לתפקיד. אם כך, מדוע לא ערכתם שיתופי ציבור?

 "שיתופי הציבור נעשו בקדנציה הקודמת. כשאני קיבלתי את התוכנית היא הייתה אחרי שיתופי ציבור. ברגע שזיהינו שהתושבים לא היו שותפים להכנת תוכנית המתאר בקדנציה הקודמת החלטנו למשוך את התוכנית".

  גם בעקבות המחאה וההפגנה הגדולה שהייתה מול בנין העירייה?

 "שמענו את רחשי הציבור וזה בסדר גמור. כראש עירייה, אתה מקבל הרבה החלטות אמיצות. עצרנו וביקשנו להחזיר את התוכנית מהוועדה המחוזית. קיימנו שיתוף ציבור של 19 מפגשים והציבור אמר את דברו. לפני כחודש ימים, אחרי שהסתיים שיתוף הציבור, העברתי הנחות יסוד איך ממשיכים בתוכנית".

 מדוע לא להגיש את תוכנית המתאר לפני הבחירות כדי שהציבור יוכל לתת את דעתו על כך בקלפי?

 "זה לא משנה מי יהיה ראש העירייה, התוכנית בכל מקרה תחזור לציבור. המחוז נתן לוח זמנים ומידתי של 18 חודשים, עד מרס 2019. הצוותים המקצועיים מעבדים וגיבשנו הנחות יסוד".

 נראה שנוח לך עם ההחלטה של 18 החודשים, כך שאתה לא צריך לסיים את זה לפני הבחירות.

 "אין קשר לבחירות. אם רוצים לעשות תוכנית מתאר איכותית ומקצועית אז צריך לעשות את זה נכון, עובדה שהמחוז קבע לשם כך 18 חודשים".

 בדיעבד, זאת הייתה טעות להגיש במרס 2017 את תוכנית המתאר?

 "כן, כן, זאת הייתה טעות. זכותנו לטעות. יכולנו להיכשל גם בהשלמת בניין העירייה. במקרה של תוכנית המתאר שמעתי את רחשי הציבור ולא הדפנו את הציבור".

 תוכנית המתאר החדשה תהיה שונה באופן מהותי מהתכנית ההיא?

 "בוודאי. היא תהיה שונה. אני מתנגד לתוכנית הבנייה בתע"ש השרון ורוצה להשאיר אותה כריאה הירוקה. תהיה בה פחות בנייה לגובה והיא תהיה מידתית. אחרי שנעבד נתונים נחזור עם זה פעם נוספת לתושבים".

 מתנגד לבנייה גבוהה

 מהי העמדה שלך לגבי הבנייה לגובה?

 "תהיה בעיר בנייה מידתית. הצפיפות בהרצליה סבירה. אני מתנגד לבנייה לגובה. קבלן ביקש במתחם חנה רובינא עוד 3 קומות ולא אישרתי את זה כי אנחנו מדברים על 10- 11 קומות".

 אתה יכול להתחייב לתושבי העיר שלא יהיו פה מגדלים של 25 קומות?

 "אני מתחייב לשמור על הצביון של העיר ואני מתחייב שבהרצליה לא יבנו בניינים של למעלה מ-15 קומות. אני מבטיח ולא אתן לזה לקרות. אם יש יזמים שיש להם בעיה עם זה אז שיתמודדו".

 זה עומד בסתירה למדיניות של מהנדס העיר שתומך בבנייה גבוהה.

 "מבחינת קבלת ההחלטות, מהנדס העיר הוא זה שממליץ אבל מי שקובע אלא חברי הוועדה המקומית שאני עומד בראשה. הוא ממליץ, הוא לא קובע. אני זה שקובע ואפעיל שיקול דעת ואלך עם התושבים".

 יש לך בעיה עם המדיניות שלו?

 

"לכל מהנדס יש חלומות, אבל מי שעושה את הבאלאנס ומי שקובע מדיניות זה אני כראש עירייה. זה שהוא בא עם חלומות זה בסדר".

נטען שההחלטה לעצור את תמ"א 38 במרכז העיר זה ספין בחירות.

"זה ממש לא נכון ואין לזה קשר לבחירות. אישרנו 200 בניינים לתמ"א 38 ועל פי מומחים זה היה צריך להתפרש על פני 12 שנים. לשמחתי לקחו את כל הבתים תוך 4 וחצי שנים. צריך להיות מספיק אחראיים כדי להמשיך הלאה. צריך להתארגן על תשתיות מים וחשמל. אני מעריך שתוך שלושה עד ארבע חודשים נשחרר את העיכוב הזה".

תוכניות פינוי בינוי יתממשו בעתיד

ישבתי אצלך בתחילת הקדנציה בלשכה והראית לי מפה יפה של 18 מתחמי פינוי בינוי ברחבי העיר. בפועל עוד לא עלה טרקטור אחד על הקרקע. מדוע?

"היום כבר יש 30 מתחמים. צריך להבין שזה תהליך ארוך שכולל מו"מ עם תושבים, שיתופי ציבור ועוד. אנחנו מתקדמים בכל המתחמים ובשכונת יד התשעה הקמנו מנהלת. הכי קל היה לקחת את כל התוכניות ולשים במגירה. לקחנו משימה שידענו שהיא מורכבת וקשה ותגזול מאיתנו הרבה שעות עבודה. צריך סבלנות. קם מנהיג בעיר שלוקח על עצמו משימה מורכבת שגוזלת מאיתנו המון שעות וממנף אותה קדימה כדי לשדרג את איכות הסביבה".

 אתה באמת מאמין שתוכנית פינוי בינוי בהיקפים עצומים כמו בשכונת יד התשעה יכולה לקרום עור וגידים?

"בהחלט. יש לי הצעה נוספת שהיא קרקע משלימה. לבנות במקום אחר ולהעביר לשם את תושבי יד התשעה. יש לי תוכנית לפנות את מכון טיהור השפכים ובמקומו להקים שכונה עם 850 יח"ד למען תושבי יד התשעה. זאת גם אפשרות ואני מתכוון להציע אותה לשר האוצר. זה נושא מורכב אבל אני מתמודד עם זה. אני הראשון שהקים ברשות מקומית מחלקה להתחדשות עירונית. רשויות מעתיקות את הדגם הזה ממני. אין לי ספק ששלוש תכניות הפינוי בינוי הגדולות: יד התשעה, שיכון ויצמן ושיכון דרום, יצאו לפועל בקדנציה הבאה".

 יש לך בשורה לתושבים בעניין עומסי התנועה ביציאה מהעיר לכיוון מחלף הסירה, לאור התקדמות הבנייה בהרצליה הילס, מתחם זרובבל וגליל ים?

"תוכנית הרצליה הילס היא החטא הקדמון. לא הייתי מאשר פרויקט כזה מגלומני כמו הרצליה הילס עם 600 יחידות דיור ומרכז מסחרי. יש לנו בעיה ואני אבקש משר התחבורה לא לפתוח את היציאה מכביש איילון דרום העתידי להרצליה באזור המשטרה. אני לא אתן לזה יד כי זה יפקוק לנו את כל העיר. אני רוצה להגיע למצב שתושב יצא מהעיר תוך 10 דקות. הבשורה הטובה לתושבים היא שבחודשים הקרובים יפתח מרכז בקרה והשליטה על הרמזורים והגל ירוק תהיה בידינו ולא על ידי המדינה. בקדנציה הבאה אני מתכוון להחזיק בידי את תיק התחבורה שהוא נושא מרכזי. עסקנו בו אבל לא מספיק ואני מתכוון למנף אותו. אני מתכוון לפעול להקמת שבילי אופניים, נתיבי תחבורה ציבוריים, פתיחת מחלפים נוספים".

 מה אתה עונה לתושבים שטוענים שאתה נותן עדיפות יתר לתקציבים למוסדות דת, שיש כפייה דתית בעיר והדתה במוסדות החינוך בהרצליה?

 "אני ראש עירייה של כולם וחשוב לי שנכבד אחד את השני. אני משדר סובלנות וסבלנות. להזכיר לך, אני זה שהחלטתי שיהיה אוטובוס בשבת, הראשון במדינה, קפה לנדוור נפתח במרכז העיר ופועל בשבת, הפעלתי את הרכבת בפארק בשבת, פתחתי בית קפה בפארק שפועל בשבת, אז על מה מדברים? עשרות עסקים פתוחים בשבת. יש הרמונה בין המגזר הדתי והחילוני בהרצליה וזה עובד יפה מאוד".

  "אנצח בבחירות בסיבוב הראשון"

 המהלך שהעיר את מערכת הבחירות בהרצליה היה הכרזתה של מאיה כץ, סגנית ומ"מ ראש העירייה, להתמודד ב-30 באוקטובר מול האיש שמינה אותה לתפקיד. כמו כץ, שלא הרחיבה במילים על פדלון בראיון הבלעדי ל"לוקאל" בו הכריזה על התמודדותה, כך גם פדלון ממעט במילים על כץ ושומר על כבודה. "ההכרזה שלה הפתיעה אותי", מודה פדלון, "כשהיא באה להודיע לי הסתכלתי לה בעיניים, אמרתי לה בהצלחה והמשכנו הלאה. אני מאחל הצלחה לכל המועמדים".

הרגשת שהיא בגדה בך?

"ממש לא. אני לא רואה זאת כבגידה. אנחנו במדינה דמוקרטית, זאת זכותה המלאה להתמודד והתושבים יגידו את שלהם בקלפי".

ציפית ממנה להתפטר?

"העבודה צריכה להמשיך ואנחנו משרתי ציבור עד סוף אוקטובר ויש לה משימות לעשות".

זאת הסיבה שלא פיטרת אותה?

"זה לא עמד על הפרק. אני איש עבודה שלא נכנס לספינים פוליטיים. צריך להמשיך לתת שירות בתקופה של פתיחת בתי ספר בתחילת ספטמבר. מה שעומד לנגד עיני זה טובת התושבים ולא רציתי לעשות זעזועים באמצע הקדנציה".

איך היו יחסי העבודה ביניכם?

"היו מצוינים, אבל כמובן שלאחרונה הם יחסי עבודה קורקטיים. נתתי לה את הכבוד הראוי והיא קיבלה תפקידים. הייתה אחראית על התחבורה, על אזור התעשייה ועל המרינה וכל אחד עשה את תפקידו".

היא הייתה סגנית ומ"מ טובה?

"אני לא מחלק ציונים. אני רק אומר שהתבונה היא בעשייה. אני מכבד אותה ותמיד כיבדתי, וכיום יש לנו יחסי עבודה קורקטיים. אנו משרתי הציבור עד סוף אוקטובר ואז יבוא הבוחר ויגיד את דברו".

תהיה מערכת בחירות טעונה ביניכם?

"אני לא חושב. יש לי תפקיד כפול כי אני גם ראש רשות וגם מתמודד. אני פונה לכולם לנהוג בזהירות כדי שיהיו בחירות נקיות. זה מאוד חשוב. נתתי הנחייה לאנשים שלי לכבד אחד את השני ולספור עד עשר. אני רואה את זה כחגיגת בחירות ולא התלהמות. כראש רשות ומנהיג העיר אני צריך לשמור שהבחירות יעברו בצורה החלקה ביותר".

תנצח את הבחירות בקלות?

"אני אהיה ראש העירייה הבא. אנצח בסיבוב ראשון ובגדול. אני חש את השטח. לפני שנתיים עשינו סקר שביעות רצון של העירייה ועלה שם ש- 75% מהתושבים שבעי רצון. אני חש את ההיסטריה של התושבים לשלטים ומודעות שלי. אנשים מביעים בי אמון על העשייה שלי. אני מנהיג שמדבר מעט ועושה הרבה. אנחנו נצליח בגדול כי יש לי קבלות של עשיה".

 

sharony@local.co.il

 

 

 

 


עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
לא רושמים הכנסות
איך למצוא מתנות לאירועים מיוחדים?
איך למצוא מתנות לאירועים מיוחדים?
גבר נפצע קשה בשריפה ברמת גן
משפחת לוחמי האש
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
קציצות בקר ברוטב עגבניות
קציצות בקר ברוטב עגבניות
"אנו באנו..." – אירוע שיחזור ההעפלה
ניצחון להורי ביהס האנתרופוסופי תמר
ניצחון להורי ביה"ס האנתרופוסופי תמר