הרצליה

כתב אישום בגין הונאה והברחת רכבים

סוחר ויבואן של כלי רכב הואשם כי הנמיך מחירים של כלי רכב שהביא מחו"ל עבור עשרות לקוחות, בהם בעלי מקצועות חופשיים מאזור השרון, תוך ביצוע עבירות כלכליות בהיקף של מיליוני שקלים

מיכאל פרוסמושקין 31/07/2018
מואשם בהונאה והברחת רכבים (תמונה להמחשה iclipart)

סוחר ויבואן כלי רכב יוקרתיים, בן 50, הואשם לפני ימים אחדים בהברחת עשרות כלי רכב מחו"ל, במסלול "יבוא אישי", לשורה של תושבי הרצליה ורעננה, תוך הנמכת מחירים על מנת להקטין את תשלום המסים. בין תושבי השרון שהשתמשו בשירותיו עורך דין, רופא, בעלי עסק ואשת עסקים מפורסמת.   

 על פי כתב האישום, בשנים 2009 ו–2011 עד 2016 עסק הנאשם בסחר ברכבים והציע ללקוחותיו שירותים שכללו רכישת רכבים בחו"ל והבאתם ארצה בדרך של "יבוא אישי". בבעלותו של הנאשם חברה באיי הבתולה אשר פעלה לאיתור רכבים בחו"ל לייבוא עבור הנאשם. במהלך התקופה טיפל הנאשם בייבוא של עשרות כלי רכב עבור לקוחות שונים.

מכתב האישום עולה כי עסקאות הייבוא עבדו כך: לקוח היה פונה לנאשם לאחר ששמע כי ניתן להזמין דרכו רכב במחיר נמוך יותר מאשר מהיבואן הרשמי. הנאשם והחברות שבבעלותו היו מתקשרים בהסכם לייבוא אישי של רכב לפי דרישת הלקוח, כאשר הנאשם הגדיר עצמו כיועץ ואת הלקוח כיבואן.

לטענת הפרקליטות, הנאשם קבע את המחיר הכולל לעסקה, לרבות הרווח, והתחייב לטפל עבור הלקוח בכל שלבי התהליך מאיתור רכב בחו"ל, רכישתו, שילוח וביטוח, רישוי בישראל, שחרור מהמכס באמצעות עמיל מכס ותשלום מסים. הלקוח מצדו התחייב לשתף פעולה עם הנאשם ובין היתר למלא את הפרטים ולחתום על טפסים שונים אשר הוגשו לרשויות המכס ומשרד התחבורה. התשלום עבור העסקה ניתן בכסף או שווה כסף בדמות רכבים משומשים שהועברו לנאשם ולחברות בבעלותו ונכמרו על ידם. 

יש לציין כי כפי שמקובל בעת יבוא טובין, על היבואן לקבל חשבון מכר ולהגיש רשימון ייבוא. על רקע זה, הנאשם פעל להנמיך את מחיר הרכב שהוצהר ברשימון היבוא בלא פחות מ–27 מקרים ועבר עבירות הברחה בנסיבות מחמירות, עבירות מכס ועבירות על חוק המע"מ. השווי שדווח עבור  כלי הרכב שייבא הנאשם והחברות בבעלותו היה כ–3.8 מיליון שקלים כאשר שוויים האמיתי היה למעלה מ–6.4 מיליון שקלים.

בפרקליטות ציינו כי הנאשם והחברות שבבעלותו עסקו בייבוא עשרות כלי רכב לאורך שבע שנים, תוך הנמכת מחיר והצגת תיעוד חלקי או מזויף בכוונה להונות את האוצר, להקטין את תשלום המסים ולהגדיל את הרווח שלהם. האיש הואשם גם כי הדיח וניסה להדיח כמה מלקוחותיו למסור עדות שקר במשטרה.

בסופו של דבר, לאחר חקירה ארוכה, הוא הואשם, יחד עם חברות בבעלותו, בעבירות של הברחה בנסיבות מחמירות, עבירות לפקודת מכס, התחמקות מתשלום מס בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, הדחה בחקירה באמצעי פסול וניסיון להדחה בחקירה.

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרוחות סערו בישיבת המועצה
יום הדין
תערוכה ביקור הצעצועים 3 בגלריית החווה
הצעצועים באים לביקור בחולון
משנה מאמן משנה מזל
פורום ועדי ההורים הישוביים התכנס ברמת השרון
שכונת מגורים חדשה בראשון לציון
שכונת מגורים חדשה בראשון לציון
מה קורה עם חקירת הנחת ראש החזיר בשער בית הכנסת?
"הכרתי את החברים הראשונים שלי בגיל 18. לא האמנתי שיהיו לי חברים" (א. בוגר 'רקפת')