הרצליה

אמא גאה

שרית בן שימול מהרצליה, אם לארבעה ילדים, מתוכם בן טרנסג'נדר, מספרת על התהליך המורכב שעברה עד לקבלה המוחלטת של הבן. ויש לה גם מסר חשוב להעביר להורים אחרים: "המסר שלי הוא לתמוך בילדים שלנו בכל מצב, זה הבסיס של הורות"

בילי בסרגליק 01/08/2018
שרית בן שימול. "הילדים שלנו הם לא תוכנית כבקשתך" (צילום: אלן שיבר)

16 שנים וחצי גידלה שרית בן שימול מהרצליה את בתה ואז, ברגע מחולל אחד הודיעה בתה שהיא הופכת לבן. "מדובר במשהו מאוד מטלטל, שאף אחד לא מצפה לו", נזכרת בן שימול, 50, מנחת קבוצות ומרצה, אם לארבעה, תושבת הרצליה, שאחד מילדיה, דין בן ה 18, הפך לפני שנה וחצי לגבר טראנסג'נדר. "ברגע שהוא בא לדבר איתי, לפני שנה וחצי, ואמר לי אני מרגיש בן בגוף של בת, התחושה הראשונית הייתה של חוסר ודאות. מצד אחד כל מה שרציתי היה לחבק אותו ולומר לו שאני אוהבת אותו, ושאני רק רוצה שיהיה מאושר, ומצד שני, התחילו לרוץ לי סרטים בראש על מה זה אומר, מה ההשלכות שיש לאמירה הזו, גם מנקודת המבט שלו וגם בהסתכלות על יתר בני המשפחה והסובבים.

"החששות היו גם מבחינתו, משמעויות פיזיות, השלכות להמשך חייו, וגם כלפי הסביבה, בעיקר המשפחה הגרעינית, שבעצם נאלצת בעל כורחה, להישאב לתוך תהליך שהוא תהליך חשוף לכולם".

 שרית, שעבדה כמנחת קבוצות בחברת תקשורת מהגדולות בישראל, עזבה את עיסוקה הישן והתחברה לעיסוק חדש: להפיץ כמרצה את החוויה הכוללת של אם ומשפחה, למי שבנו או בתו הפכו לטרנסג'נדרים ובכלל להנגיש מידע על עולמם של הטרנסים. להסביר מידע אישי איך זה מרגיש, מה קורה למשפחה, מה קורה למי שמחליף מגדר על מנת לייצר קבלה, סובלנות ושוויון חברתי.

אז איך זה מרגיש באמת?

"ככל שעבר זמן וככל שלמדתי יותר את העולם הזה, הבנתי כמה חסר ידע על עולם הטרנסג'נדרים. במהלך כל השינוי שהמשפחה עברה, התחלתי להבין את המשמעות של ההסברה, מכיוון שאנשים מאוד מפחדים מדברים שאינם מכירים ונרתעים מכל דבר שהוא שונה מהם. לכן החלטתי לעזוב עבודה ובחרתי לקחת את הכלים שיש לי כמנחת קבוצות. היום אני מרצה את ההרצאה שלי שנקראת "אמא גאה", מול מגוון קהלים. גם בבתים וגם בארגונים וגם מול צוותי מורים בבתי ספר, כשהמטרה היא לחשוף את האינפורמציה על העולם הזה."

תחומי עניין גבריים

דין, שבעבר היה בת, נקרא אז בשם אחר, אותו ביקש לא להזכיר היה לדברי אמו בילדותו "מאוד מופנם, מאוד קנאי לפרטיות שלו". "מעולם לא הלך לים או התלבש בבגדים חשופים. כל תחומי העניין שלו היו מאוד גבריים, למשל במשחקים ששיחק היה בוחר להיות דמות גברית. הוא מעולם לא לבש בגד שהתאים להגדרה של בנות. הוא היה בת גברית".

ההתנהגות הזו של דין, כמובן, גררה תגובות מהסביבה, וגם משרית אמו שניסתה לקדם אותו לעבר הנשיות. "אתה צריך להשקיע יותר בנשיות", נהגו לומר לו. "תדאג יותר לטיפוח". "גם אני ניסיתי כל הזמן להסביר שניתן ללבוש טי שרט יותר נשי, אין בעיה לא להתאפר, אך ניתן לשים קצת גלוס. הציפייה שלי ושל הסביבה הייתה שהוא יתאים לתדמית של בת. בגיל 14 הוא יצא מהארון כלסבית, ברמה של נטיות מיניות, שהוא מעדיף בעצם בנות ולא בנים. החלק של הלסבית לא הפתיע ולי היה קל להבין שבת נמשכת לבנות. זה לא הפתיע אף אחד. חשבתי על זה כבר קודם. גם הסביבה שלו קיבלה את זה בצורה טבעית יחסית. הוא למד בתיכון חדש וזה התקבל בהבנה. זהו דור שיותר קל לו לקבל זאת, להכיל את העובדה של העדפה מינית".

לשנות את הזהות המגדרית

אבל מה שהיה  קשה יותר לסביבה הייתה ההחלטה של דין לשנות את הזהות המגדרית. "המשמעות היא שהגוף שלי לא תואם את הזהות שלי, את איך שאני רואה את עצמי, וזה לחלוטין מולד, זו אפילו לא בחירה. זו בדיוק הנקודה. שצריך להבין שאנשים לא בוחרים להיות טרנסג'נדר, זו עובדה קיימת שהם נולדים איתה, וברגע שמבינים שהדבר היחיד שניתן לעשות זה לאפשר לילדים שלנו לממש את הזהות המגדרית שלהם, הרבה יותר קל לקבל."

אחרי שדין הודיע שהוא הופך לגבר טרנסג'נדר נכנסה המשפחה ודין לתהליך טיפולי. "אחרי תקופה של ליווי אישי ומשפחתי, וכמובן הכרות מעמיקה יותר עם העולם הזה, הבנו שלא מדובר בגחמה או שיגעון של גיל הבגרות אלא במשהו מאוד מהותי ועמוק בתחושה שלו, והתחלנו בהמשך לבדוק את האופציות איך ניתן לבצע את השינוי."

מה הייתה ההשפעה על היחסים ביניכם, אמא בת שהפכו ליחסים של אמא בן?

"היחסים בינינו רק התחזקו. זאת אחרי המשבר ההתחלתי שהיה אחרי הגילוי שלו, שכלל הלקאות עצמיות כמו: מה לא עשינו נכון, תחושת כישלון כהורה והיה גם חשש מהתגובות של הסביבה. "

בכית?

"ברור. המון. היו לי הרבה ימי בכי ותסכול ופחד מתגובות הסביבה, וחשש מההשפעה שתהיה על המשפחה".

כיצד השינוי השפיע על שלושת ילדיך האחרים ועל בעלך, אביו של דין?

"לכולם היה מאוד קשה, וכל אחד היה לו קצב אחר בהכלת המצב החדש".

חוויה שונה וקלה

שנה וחצי אחרי השינוי של דין, נמצאים היום שרית ומשפחתה בחוויה שונה וקלה הרבה יותר.  "היום אנו במצב שכולנו פונים אליו כבן, כל הסביבה שינתה את לשון הפניה מנקבה לזכר, אנו פונים אליו בשם החדש שלו: דין, ומתרגלים למצב של בת ושלושה בנים במקום שתי בנות ושני בנים. ככל שחשפנו יותר לסביבה את המצב החדש, דווקא קיבלנו תגובות חמות ואוהדות על התהליך, ועל זה שדין הולך עם האמת שלו. התחזקנו יותר כי החשש הגדול ממה יגידו נעלם. קיבלנו תמיכה מלאה מצד בית הספר ומערכת החינוך, בלבצע עבורו כל התאמה שנדרשת. הילדים בכיתה שלו היו מדהימים."

השבוע יצאו הטרנסג'נדרים הישראלים להפגנה, לפני הפגנת הלהט"בים, וביקשו שוויון זכויות, כמו כן היה מקרה בשבוע שעבר של דקירה של טרנסית, האם הדברים האלו מלחיצים אותך שבנך יחווה התנכלות סביבתית ואי שוויון?

"זה תמיד מעורר חשש כי לצורך העניין דין מתכנן להתגייס כבן ביחידה מעורבת, והצבא משתף פעולה בצורה מדהימה. הצבא ממש ערוך לזה למופת, בלקלוט טרנסים וטרנסיות, ולאפשר להם לעשות שרות משמעותי תוך שמירה על הפרטיות שלהם. כלומר מאחורי הקלעים ברור שהוא מתגייס כטרנס. קיימת יחידה שמלווה טרנסים שמתגייסים אך ביחידה עצמה זו תהיה בחירה שלו אם לשתף או לא".

 זה נשמע ממך כה קל וזורם. מפתיע.

"צריך לציין שלא תמיד הכל ורוד ועדין יש הרבה בורות וחוסר הבנה של העולם הזה, וישנם הרבה מאוד ילדים ומבוגרים שחשופים לאלימות ולהפליה. 40 אחוז מקרב אוכלוסיית הטרנסג'נדרים חווים מקרי אובדנות, שזה ניסיונות התאבדות ופגיעה עצמית. המחקרים מוכיחים שעם סביבה תומכת, אוהדת ומכילה, האחוזים האלו יורדים לארבעה אחוזים."

האם את חושבת על נכדים בהמשך לכשיגיע הזמן ועל הקשיים שיתכן וזה יגבה?

"בוודאי שאני חושבת. מכיוון שדין יחיה עם בת זוג  אז זה פחות קריטי. רק שעדיין הרישום שלו כאבא  יהיה הרבה יותר מורכב, ולא באופן אוטומטי".

מה השינוי שחל בדין מלבד הג'נדר לאחר ההחלטה שלו על השינוי?

"הוא הרבה יותר פתוח, הרבה יותר שלם עם הגוף שלו, יכול להתלבש איך שהוא רוצה בלי צורך להסתיר שום דבר. הוא מחייך יותר, שלם יותר."

תני לנו את המסר שלך לעולם.

"המסר שלי הוא לתמוך בילדים שלנו בכל מצב, זה הבסיס של הורות. הילדים שלנו הם לא תוכנית כבקשתך, ומה שחשוב זה לקבל את הילד כמו שהוא ולתמוך בו. ללוות אותו בחיים שלו, ללא קשר למי שאנחנו ומה הבחירות שלנו, וההבנה שאנחנו לא שולטים על ילדינו אלא אנו כאן כדי ללוות אותם ולחשוב על טובתם, זה הבסיס של הורות מבחינתי. לאהוב אותם ללא תנאי."

 billie@netvision.net.il

 

 

      

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
סיעור מוחות ברעננה
סיעור מוחות ברעננה
אלבום לנופלים
 נהג משאית נהרג בהתהפכות משאית בסמוך לאצטדיון בצפת
נהג משאית נהרג בתאונה בצפת
גיא רולניק בהרצאתו " פייסבוק - המפעל המזהם הגדול בהיסטוריה"
מפרגנים לנשים
מפרגנים לנשים
גבר נדקר בעפולה
לעוף על היזמות באתחלא
לעוף על היזמות ב"אתחלא"
עינבל וילקר
עידוד חיובי או דיכוי שלילי