הרצליה

העירייה תפצה בכ-15 אלף שקל רוכב אופנוע שנפצע בתאונה

רוכב האופנוע תבע את העירייה לאחר שנפצע כתוצאה מהחלקה על כתם שמן שלטענתו לא טופל על ידה כראוי

שרון יונתן 01/08/2018
בית המשפט קבע כי העירייה תשלם פיצוי (תמונה להמחשה iclipart)

בית משפט השלום בהרצליה פסק כי העירייה תפצה את תושב העיר בסכום של 15 אלף שקל בעקבות תאונת אופנוע שעבר, וזאת לאחר שהחליק על כתם שמן. המקרה אירע ב-31 בדצמבר 2017, כאשר התושב רכב על האופנוע במעגל תנועה בעיר והחליק על כתם שמן. התובע טען כי מדובר במקום חשוך יחסית וכי לא היה במקום שילוט המזהיר מפני הימצאות כתם שמן. הוא הציג לבית המשפט סרטון שבו נראה חול מפוזר על הכביש.                                                 

העירייה טענה בדיון כי אין לייחס לה אחריות לנזק שנגרם לאופנוע של התובע וכי לא מוטלת עליה אחריות מוחלטת לפצות בגין תאונות המתרחשות בשל מפגעים בכביש. העירייה טענה כי לפני התאונה קיבלה הודעה על כתם שמן על הכביש ועובדים מטעמה טיפלו במפגע באופן מקצועי ובמיומנות על ידי פיזור חול על השמן. עוד טענה העירייה כי תפקידה תם בעת פיזור החול והיא איננה אחראית להחלקה נוספת של רכבים במקום, במיוחד כאשר ספיחת השמן בחול אורכת זמן ובזמן הזה על הנהגים לנהוג בזהירות ולהימנע מהחלקה. העירייה טענה כי התובע נסע שלא בהתאם לתוואי הדרך ובזהירות שאינה מתאימה.                                          

השופט אמיר ויצנבליט ציין בפסק הדין כי העירייה לא הביאה עד מטעמה בדבר אופן הטיפול בכתם השמן, האם טופל באורח סביר והאם לא היה ניתן להסיר את הסיכון מפני החלקה כליל תוך נקיטה באמצעים סבירים. השופט קבע כי אין ראיה מטעם העירייה לגבי אופן פיזור החול והאם כמות החול מספקת. השופט קבע כי, "הנתבעת (העירייה – ש.י.) לא הביאה מטעמה כל עד שהוא וגם לא הגישה כל ראיה. מכאן שהעירייה לא עמדה בנטל לשכנע כי ניסיונה להסיר את המפגע לא נעשה בהתרשלות. בלשון אחר ובפשטות: אם גם לאחר פעולות עובדי העירייה להסרת כתם השמן מחליק עליו רכב, התוצאה המסתברת לדעתי היא שהעירייה התרשלה". מאידך קבע השופט כי "מצפיה בסרטון שהוצג לבית המשפט מלמדת כי במקום פוזר חול ונראה שהתובע יכול היה להאט ולנהוג באופן זהיר יותר למראה החול על הכביש, זאת על אף טענתו בדבר היות המקום חשוך יחסית".                                   

רוכב האופנוע תבע את העירייה ב-24 אלף שקלים, אבל השופט החליט לקבל את התביעה בחלקה ופסק לו פיצויים בסך 15,420 שקלים.

מהעירייה נמסר: "צוותים המקצועיים במחלקת הכבישים של עיריית הרצליה עושים לילות כימים על מנת לדאוג לבטיחות הנוסעים בכבישי העיר ולטפל במפגעים. כשמתקבל דיווח - כתמי שמן מטופלים באופן מיידי, אולם גרימתם אינה תלויה בעירייה ולנו אין אפשרות למניעתם, על כן אנו חוזרים ומבקשים – סעו בזהירות".

 

 

sharony@local.co.il

עוד בהרצליה
מיכאל פרוסמושקין 24/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 16/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
'מארינה מקסימיליאן והקאמרטה'
דואגים לביטחונם
אל האינסוף ומעבר לו
נעצר חשוד בתקיפת נהג אוטובוס
30 למותו של שמואל שדמי, ז"ל
בואו להצגה הכפולה
שריפות באזור קבר בינימין בכפר סבא
שריפות באזור קבר בינימין בכפר סבא
הרוגה ושלושה פצועים בתאונה באשקלון