הרצליה

מטוס סטה ממסלול במהלך נחיתה

דוח החוקר הראשי של משרד התחבורה לגבי אירוע בשדה התעופה הרצליה בחודש יוני מעלה כי לאחר סדרת תקלות חוזרות במערכת הבלמים, מטוס קל שנחת בשדה התעופה בהרצליה סטה מהמסלול ונעצר בשטח כורכר

מיכאל פרוסמושקין 02/08/2018
המטוס סטה במהלך הנחיתה (תמונה להמחשה צילום ארכיון: אלן שיבר)

תקלה חוזרת בבלם של מטוס קל הובילה לסטייה מהמסלול במהלך נחיתה בשדה התעופה בהרצליה – כך עולה מדוח של החוקר הראשי של משרד התחבורה שפורסם לפני ימים אחדים.

על פי החוקר הראשי, יצחק רז, ב-27 ביוני, בשעה 19:25, מטוס מסוג "ססנה" שב מטיסת הדרכה באזורי האימונים לנחיתה בשדה התעופה בהרצליה. במטוס היו מדריך הטיסה, חניך, ועובד חברה. במהלך ריצת הנחיתה על מסלול, בתחילת בלימת ריצת הנחיתה, המדריך, חש כי בלם שמאל שוקע ואין לו יכולת בלימה. המדריך ניסה לפמפם את הבלם, כדי להחזיר יכולת בלימה, אך ללא הצלחה והוא הנחה את החניך לבצע ניסיון בלימה ממושבו, אף הוא ללא הצלחה. המטוס רץ לאורך המסלול, כשהוא סוטה לקראת סוף המסלול, לצדו הימני ונעצר על הכורכר, בשול המסלול הימני.

בבדיקה התברר כי מדובר בתקלת בלמים חוזרת לאותו מטוס. למחרת המקרה, המטוס טופל על יד מכון הבדק ולא נמצאו ממצאים חריגים במערכת הבלמים. יומיים לאחר האירוע, המטוס יצא לטיסת הדרכה בשדה התעופה דב בתל אביב, כשבמטוס מדריך הטיס הראשי של החברה וחניך. לאחר הנחיתה, במהלך ההסעה לאחר פינוי המסלול, המדריך חש, כי בלם שמאל שוקע ואין יכולת בלימה על ידי בלם שמאל. בוצעה בלימה אווירודינמית והסעה לעמדת חניה.

בבדיקת החוקר הראשי התברר כי מאז חודש פברואר אירעו במטוס תקלות חוזרות ונשנות בבלם שמאל במטוס. לאחר האירוע ב-29 ביוני, ולאחר שנבדקה מערכת הבלמים ולא נמצא פגם, הוחלפה משאבת הבלם. בבדיקתה נמצא פגם באטם בתוך הבוכנה.

 יש לציין כי בתקופה האחרונה דווח לחוקר הראשי על מספר רב יחסית של אירועי בלימה במטוסים שונים, חלקם הסתיימו בירידות ממסלול ואפילו בתאונות על הקרקע.

פרסום הדוח על ידי החוקר הראשי נועד, כך לדבריו, להגביר את המודעות של בעלי המטוסים ומכוני הבדק לתופעות ותקלות שלכאורה אינן מאומתות. בהקשר זה

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
יתוש הטיגריס האסיאתי
שני חולים בנגיף הזיקה נדבקו בעודם שוהים בתאילנד ובצפון אמריקה ואובחנו בישראל
פרומן. להשקיע בחינוך לגיל הרך
"מה שקרה פה הוא ביזיון טוטאלי"
התרעננה לעונה חדשה
יקב עמק האלה
יקב עמק האלה ביוזמה מבורכת לקראת חג הפורים
שירה מהלב
קמחא דפסחא במגדל העמק
מכרו "סליים" כדי לרכוש סלי מזון לחג
מנכ"ל העירייה מסיים את תפקידו
ראש עריית צפת  שוקי אוחנה ברכב הניקיון
רכבים חשמליים לניקיון העיר