הרצליה

"מעדיפים מטוסים על מגדלים"

חברי מטה המאבק לבינוי שפוי בהרצליה, שממשיכים את מאבקם נגד תוכניות הבנייה המאסיביות ברחבי העיר, הפגינו במהלך סיורם של נציגי הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים בשני אתרים בעיר בהם מתוכננת בנייה לגובה

שרון יונתן 02/08/2018
הפגנת המחאה בכניסה לשדה התעופה (צילום: פרטי)

מטה המאבק לבינוי שפוי בהרצליה ממשיך את מאבקו נגד תוכניות הבנייה המאסיביות ברחבי העיר. ביום חמישי שעבר, הפגינו נציגי המטה במחאה על הסיור של נציגי הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לסיור) בהרצליה.

נציגי הותמ"ל ביקרו בשני אתרים, בהם מתוכננת בנייה לגובה: במתחם שדה התעופה (תוכנית שנקראת "קריית המסלול") ובמשולש היציאה מהרצליה (תוכנית הנקראת "קריית שחקים"), בין תחנת הרכבת, דרך שבעת הכוכבים ורחוב בן ציון מיכאלי.

במטה המאבק טוענים כי הסיור תוכנן בקפידה ונשמר בסוד מפני התושבים. ראשי המטה טוענים כי "בפגישה שנערכה עם משה פדלון ביום רביעי שעבר, יום לפני הסיור, השיב פדלון לשאלת אחד הנציגים כי אין סיור והוא הולך להיפגש רק עם זאב בילסקי (ראש מטה הדיור הלאומי - ש.י.), אך משום מה שכח לציין שלמחרת מתוכנן סיור של הותמ"ל ונציגי העירייה ישתתפו  בסיור זה. העירייה אף אירחה את המשלחת בצהרי היום במשרדי החברה הכלכלית של הרצליה".

כששמעו על הביקור המתוכנן התארגנו התושבים והגיעו למחות בכניסה לשדה התעופה נגד הסיור של נציגי הותמ"ל. התושבים נשאו שלטים וחילקו פליירים הדורשים מראש העירייה לעמוד בהתחייבויותיו הכתובות. בשלטים נכתב בין השאר: "לא לותמ"ל", "מעדיפים מטוסים על מגדלים", "משה פדלון, דאגה לתושבים זה התפקיד שלך. אל תתן שימרחו אותך".

למרות שלא הוזמנו לסיור, נציגי התושבים ביקש לומר את טענותיהם בפני נציגי הותמ"ל. אחד מהם ציין כי קודם לכל תכנון במתחמי העיר יש להתחשב בתושבים הגרים בעיר זה עשרות שנים, לא להפקיר את צורכיהם לטובת היזמים, לבעלי הקרקעות ובעלי ההון הרוצים לגזור קופונים אדירים. עוד ביקש נציג התושבים כי התושבים צריכים להיות מעורבים באופן מלא, כל הליך צריך להיעשות בשיתוף מלא של הציבור ובשקיפות מלאה ולא כפי שהדבר נעשה בסודיות מוחלטת וציין כי הגורמים המוסדיים חייבים להבין שהם משרתי הציבור, תושבי המדינה  ולא את צורכי "הבוסים".

ראשי המאבק תוקפים את פדלון על התנהלותו: "מצד אחד, פדלון הוציא הודעה בחודש אוקטובר האחרון על החלטה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה של הרצליה,  בה הוא היו"ר, כי העירייה מתנגדת ולא תשתף פעולה עם הותמ"ל בכל תכנון של מתחמים אלו ובמתחמים נוספים כמו אפולוניה. באותה החלטה דורשת הוועדה שמתחמים בהרצליה יתוכננו רק בוועדה המקומית ובוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ת"א ומאידך, מגיע ראש העיר ונציגיו לישיבות הותמ"ל באופן קבוע ומאשר סיור של הותמ"ל בהרצליה בהשתתפות נציגיו. אז למה להאמין?".

במטה המאבק דורשים מראש העירייה לשנות את מדיניותו: "אנו דורשים מראש העירייה שלא לשתף פעולה ולא לסייע לותמ"ל לתכנן ולהתערב בעתידה האורבני של העיר החשובה לנו כל כך. התחייבויות יש לכבד. התנהלותו של ראש העירייה, משה פדלון, בנושא תכניות הבנייה העתידיות של העיר בלתי ראויה ומהווה סכנה ממשית לעתיד הרצליה ותביא לפגיעה קשה ובלתי הפיכה באיכות חיי תושבי העיר החיים בה. הפעילים זוכרים היטב כי ראש העירייה הוביל רק בשנה האחרונה להפקדת תוכנית מתאר גרועה והזויה להגדלת מספר תושבי העיר פי 2 בתוך 13 שנים ללא הבטחת תשתיות מתאימות לתחבורה, לחינוך ועוד, תוכנית שנעצרה בוועדה המחוזית רק בזכות מאבקם הציבורי של תושבי העיר דבר שאילץ את ראש העירייה לשנות את עמדתו ולהצהיר כי התוכנית איננה ראויה.  פעילי מטה המאבק לבינוי שפוי החליטו פה אחד לקיים מאבק ציבורי עיקש באופן מאוחד ורציף להשגת התנגדות פעילה בכל הדרכים האפשריות נגד העברת מתחמים בהרצליה לסמכות הותמ"ל ולשנות מהיסוד את תכניות המתאר שכרגע הוקפאו עד לאחר הבחירות. כמו כן ימשיך לפעול ללא לאות כדי למנוע אישורן של תכניות בנייה גרנדיוזיות אשר אינן מתאימות לצרכי העיר וללא ראייה מערכתית כוללת ארוכת טווח, העלולות לגרום נזק בלתי הפיך לאיכות חיי תושבי הרצליה".

מהעירייה נמסר: "ראש העירייה לא השתתף בסיור.  בשלב זה עיריית הרצליה נמצאת בעיצומו של הליך שיתוף ציבור לתכנון תוכנית מתאר לעיר אשר רק על פיה, וכניגזרת מרצונות תושבי הרצליה, יקבעו מידות והיקפי הבנייה בשטחים המדוברים".

 

 

 


 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
תוך כמה זמן אנשים מורידים את מחיר הדירה?
אופנוען נהרג בתאונה בקריות
איך בוחרים אופניים?
הרוגה בתאונה ליד עזריקם
הרמזורים בצומת בת הדר החלו לפעול
סניף רמי לוי ברחוב סוקולוב. נסגר לחודש ימים
סניף רמי לוי ברחוב סוקולוב נסגר לחודש
פרלמנט הנוער מחלק אהבה
עושים סדר במפרץ אילת