הרצליה

נקיים או לא?

בעוד שמדד "חוף נקי" קובע כי הרצליה היא בין הרשויות החופיות הנקיות ביותר, טוען חבר המועצה, עו"ד יונתן יעקובוביץ', יו"ר החברה העירונית לפיתוח התיירות, כי העירייה לא אוכפת השלכת פסולת בחופי הים שבאחריותה

שרון יונתן 02/08/2018
 נקיים או לא?
חופי הרצליה (צילום: פרטי)

האם חופי הרצליה נקיים? תלוי את מי שואלים. המשרד להגנת הסביבה קבע השבוע כי הרצליה היא בין הרשויות החופיות הנקיות ביותר. כך עולה ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה שהתקיים בין התאריכים 11 עד 24 ביולי.

לעומת זאת, חבר המועצה עו"ד יונתן יעקובוביץ', יו"ר החברה העירונית לפיתוח התיירות, טוען כי העירייה לא אוכפת השלכת פסולת בחופי הים שבאחריותה, בדגש על החוף הנפרד, ויש לכלוך רב שיכול לפגוע בחיות שנמצאות בים.

לפי מדד נקי,  בנוסף להרצליה, הרשויות החופיות הנקיות ביותר במדד הן אילת, אשדוד, עמק חפר, קריית ים, בת ים ונתניה.

מהמדד עולה כי 71.64% מהחופים שנבדקו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד". זאת, לעומת 60.61% בתקופה המקבילה אשתקד. במדד הקודם 72% מהחופים דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד". מתחילת השנה 69.7% מהחופים נמצאו נקיים לפחות 70% מהזמן.

המשרד להגנת הסביבה מצא כי החופים הנקיים ביותר בישראל הם: חוף בצת, ראש הנקרה, אכזיב, כזיב, שבי ציון, קריית ים דרום, קריית חיים צפון, הבונים, החוף בין אולגה לתל גדור (בטיפול רשות הטבע והגנים), חוף נעורים, צפון נתניה, לגון צפון, הרצליה דרום, תל ברוך, בת ים, גן לאומי פלמחים, אשדוד דרום, אשקלון צפון, חופי דג סוף ומפרץ השמש באילת. במשרד להגנת הסביבה ציינו השבוע כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות החופיות.

לכלוך בחוף הנפרד (צילום: פרטי)

לכלוך בחוף הנפרד (צילום: פרטי)

כאמור, בתוך כך, חבר המועצה יעקובוביץ' טוען כי הבעיה העיקרית בחופים היא חוסר האכיפה, דבר שגורם לעירייה להוציא סכומי כסף גדולים יותר על הניקיון. בפוסט חריף שהעלה לפייסבוק כתב: "המראות הקשים האלו בחוף הנפרד שחוזרים על עצמם כל שנה מחדש נובעים מכך שככל הנראה ראש העירייה קיבל החלטה שלא לאכוף כנגד השלכת פסולת בחוף הים. פועל יוצא הוא שיש יותר לכלוך בים שפוגע בדולפינים וצבי ים, מפריע לחווית הרחצה של כולנו ובסופו של דבר תושבי הרצליה נאלצים לשלם יותר כסף על איסוף הפסולת של מי שמבקר בים".

יעקובוביץ' הוסיף: "כבר מזה 5 שנים אני קורא לראש העירייה להגביר את האכיפה כנגד השלכת פסולת בחופי הים שפשוט לא הייתה קיימת עד כה וגם לא עכשיו. לכן לצערי אנו נאלצים לראות את המראות המזעזעים האלו בחופים המנוהלים על ידי העירייה שכן בחופי אכדיה המנוהלים על ידי החברה לפיתוח תיירות בראשותי אנו משתדלים לנקות את החוף כל ערב וכל בוקר לרווחת התושבים למרות שאין אכיפה, אבל הניקיון הוא לא הפיתרון כי הוא על חשבון תושבי העיר הרצליה. זאת לא מדיניות של ראש עיר שאוהב חיות, לא מדיניות של ראש עיר של עיר ירוקה, לא מדיניות של ראש עיר שמנהל כלכלה אחראית ולא מדיניות של ראש עיר שאוהב ים. בלית ברירה אחרת אני קורא לראש העירייה להתחיל התגבור האכיפה כנגד השלכת פסולת בחוף הים החל ממחר. אין שום סיבה מניחה את הדעת לחוסר האכיפה".

לפוסט החריף והנוקב צירף יעקובוביץ תמונות של לכלוך בחוף הים וכן תמונות שצולמו בחו"ל ובהן נראים חיות (חסידה, דולפין, צב ים) עטופות בניילון שנזרק לים. יעקובוביץ' טוען השבוע כי אינו רואה בעיה עם העובדה שצירף לפוסט תמונות שכלל לא צולמו בארץ: "אני לא רואה בעייתיות עם התמונות שהעליתי. המטרה היא להמחיש את הנזק שיכולה לעשות שקית ניילון שמגיעה לים וזה לא משנה היכן התמונות צולמו".

בקשר לקביעת המשרד להגנת הסביבה כי חופי הרצליה הם בין הנקיים ביותר אומר יעקובוביץ: "אם המשרד להגנת הסביבה הכריז שחופי הרצליה הם בין הנקיים בארץ אז אנחנו בבעיה חמורה. זה פשוט זריית חול בעיני הציבור. העירייה מוציאה מיליונים על ניקיון במקום לעשות אכיפה כמו שצריך".

מהעירייה נמסר בתגובה: דוברות העירייה אינה מגיבה לפוסטים של חברי מועצה. רק נציין את "מדד חוף נקי", שפורסם השבוע על ידי המשרד להגנת הסביבה, אשר על פי תוצאותיו החופים בהרצליה הם מהנקיים ביותר במדינת ישראל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד בהרצליה
כתב לוקאל 03/12/2019
שרון יונתן 28/11/2019
שרון יונתן 27/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
רמקול נייד איכותי באמת
רמקול נייד איכותי באמת
שר הכלכלה נפגש עם מנכ"לית וולפסון
הורים מאילת מואשמים בפגיעה מתמשכת בפרטיות ילדיהם הקטינים
צעיר נפצע קשות במהלך רכיבה על קורקינט
"נוחתות עלינו מכה אחרי מכה"
העצים בוכים, צועקים הצילו
"העצים בוכים, צועקים הצילו"
חשד: הצית אופנוע על רקע סכסוך
ונסה וידל אביטן ביום כיף מפנק