הרצליה

ארבעה ימים של סיוט

במשך ארבעה ימים נאלצו 34 הדיירים בבניין ברחוב סוקולוב 53 בהרצליה להסתדר בלי מים וחשמל בגלל פיצוץ בצינור מים שטפטף על ארון החשמל. לאחר שחזרו החשמל ואספקת המים מספרים דיירי הבניין על הסיוט שעברו

שרון יונתן 02/08/2018
ארבעה ימים של סיוט
מאיה קווה. משבחת את העירייה (צילום: אלן שיבר)

תנסו לדמיין את הסיטואציה הבאה: בחום הדביק של ארצנו בתקופה זו, כמה זמן הייתם מסתדרים בלי חשמל ומים? קשה לחשוב על זה בכלל, נכון? אז מה תגידו על 34 משפחות, דיירי הבניין המשותף ברחוב סוקולוב 53, שבשבוע שעבר נאלצו להסתדר ללא חשמל ומים במשך ארבעה ימים רצופים.                                                                                 

הסיוט של תושבי הבניין במרכז העיר החל בלילה שבין יום ראשון לשני בשבוע שעבר, כאשר בערך בשעה 2 בלילה פסק זרם החשמל בבניין. "התעוררנו מהחום לפנות בוקר ושמנו לב שהמזגנים לא עובדים", תיאר השבוע רפאל, תושב הבניין, "בהתחלה חשבנו שזאת רק הפסקת חשמל, אבל כשירדתי למטה ראיתי שזה רק בבניין שלנו אז התקשרתי למוקד העירייה ואמרו שם שהם מכירים את הבעיה וזה בטיפול חברת חשמל".                                                                   

אבל השעות עברו והחשמל לא חזר ואז הבינו התושבים שהם מנותקים לא רק מחשמל אלא גם ממים. "הבנו שהיה פיצוץ בצינור מים באמצע הלילה והמים טפטפו על הארון חשמל שהחל להישרף בלילה. כבאים הגיעו וכיבו את זה. בבוקר חברת חשמל הגיעה אבל הייתה עדיין נזילה על הארון חשמל ולכן לא יכלו לטפל בזה".                                                      

ככל שחלפו השעות הבינו דיירי הבניין כי מדובר בבעיה שלא תיפתר בקרוב. רפאל: "התקשרתי לעירייה ואמרתי שיש כאן הרבה אנשים מבוגרים שלא יכולים לצאת מהבית בגלל שאין חשמל ומים. העבירו אותי לרווחה ואמרו לי שהם מכירים את האנשים שצריכים לקבל טיפול". 

סוקולוב 53. חלק מהדיירים נאלצו להתפנות (צילום: אלן שיבר)

סוקולוב 53. חלק מהדיירים נאלצו להתפנות (צילום: אלן שיבר)

מילה טובה לעירייה

ביום שלישי הגיעו נציגי אגף הרווחה ונוכחו לדעת שיש הרבה משפחות שלא יכולות להסתדר ללא מים וחשמל. העירייה הקימה חפ"ק מתחת לבניין והעובדים החלו להביא  לדיירים בקבוקי מים ופנסים. נציגי העירייה עברו בכל הדירות כדי לבדוק מה מצב הדיירים. הסיוט של הדיירים נגמר רק ביום חמישי בצהריים כשחזר החשמל ומספר שעות לאחר מכן חזרה אספקת המים.

רפאל, איך מסתדרים בלי מים וחשמל במשך ארבעה ימים?

"אנחנו זוג צעיר שהסתדר, אבל מה שהטריד אותנו זה המשפחות המבוגרות שלא רצו להתפנות. הייתה מישהי כבדת שמיעה שלא שמעה שדפקנו על הדלת ורק כעבור 3 ימים יצאה החוצה וראינו שחסר לה מים. ביום הראשון ניסינו לישון בבית, אבל היה חם מאוד ולכן למחרת כבר ישנו במקום אחר, אבל היינו כאן כל יום כדי לראות מה קורה. כל מי שיכל לדאוג לעצמו הסתדר, אבל אנשים שלא יכלו להסתדר העירייה שיכנה בבית אבות ועל כך מגיעה להם מילה טובה".

מדוע זה נמשך ארבעה ימים?

"ביום הראשון אף אחד לא הבין עדיין את חומרת המצב ורק לאחר מכן הביאו אנשי מקצוע. הבעיה היא שצנרת המים כל כך רקובה והבנין ישן ולא מתוחזק והיו נזילות מכמה מוקדים שונים ועד שהבינו את זה עברו כמה ימים. חברת חשמל עשתה מעל ומעבר ואין לנו טענות אליהם. פשוט לא דאגו לטפל במרוצת השנים בצנרת המים וזאת התוצאה".                                                                 

מאיה קווה, בת 83, המתגוררת בקומה השישית בבנין, אמרה השבוע: "אוי, איזה סיפור זה היה. אני לא הסכמתי לעזוב את הבית למרות שבני, שגר בישוב קדימה, הציע לי שאבוא אליו.  אמרתי לו שאני עברתי בתקופה השואה מינוס 50 מעלות בלי אוכל ובגדים אז אני יכולה לעבור כמה ימים בלי חשמל ומים. לא רציתי לעזוב את הבית. הצלחתי לרדת ולעלות פעמיים בלי מעלית וזהו. אחר כך בני דאג לי בכל מה שהייתי צריכה. אנשים מבוגרים שלא יכלו להמשיך ולהיות בבית העירייה דאגה להוציא אותם לדיור מוגן. אני מעריכה שבערך חצי מהמשפחות בבניין עזבו בימים האלו, אבל העיקר שבסוף כולם חזרו בשלום".                                                                 

גם קווה משבחת את פעולת העירייה: "אין מילים לתאר את מה שהעירייה עשתה בשבילנו. באו עובדות סוציאליות ודאגו למים ולכל מה שצריך, כולל סידורים ואוכל. פגשתי את ראש העירייה ברחוב ביום שישי, ניגשתי אליו ואמרתי לו שאני דיירת בבניין. הוא נישק וחיבק אותי".                                    

 

sharony@local.co.il

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
15 שנות מאסר לתושב הדרום שביצע עבירות מין בבתו הקטינה
15 שנות מאסר לתושב הדרום שביצע עבירות מין בבתו הקטינה
חרם חברתי בכיתה מתחיל מחוץ לכותלי בית הספר
אדריכלות ועיצוב פנים
טליאטלה תרד פטה וקשקבל
מתכון לטליאטלה תרד פטה וקשקבל
ראש העיר ומנכל אשלים דר סולימאני
בצפת מאיצים תהליכים לפיקוח מערך החינוך עד גיל 3
מוחים נגד אלימות כלפי נשים
בטוחים בדרך לבית הספר ולגן
תוכנית התחדשות עירונית בכפר סבא יוצאת לדרך