הרצליה

הכן כלבך לקיץ

דורית דמבין, מההתאחדות הישראלית לכלבנות, מציעה שמונה טיפים כדי שגם הכלבים שלכם יעברו את הקיץ בשלום

אתר לוקאל 06/08/2018
עוזרים לכלבים לעבור את הקיץ (תמונה להמחשה צילום: יגאל פרדו)

חודשי הקיץ החמים הגיעו והם עלולים להיות מסוכנים עבור חברינו ההולכים על ארבע. דורית דמבין, מההתאחדות הישראלית לכלבנות, מציעה שמונה טיפים שחשוב לדעת ולהקפיד עליהם, בכדי להגן ולשמור על הכלבים שלנו בעונה החמה.

 צל והרבה

המדרכה לוהטת והאספלט רותח! דאגו לצל עבור הכלב שלכם. הקפידו לטייל עם הכלב במקומות מוצלים ובשעות לא חמות של היום, מומלץ עד השעה תשע בבוקר ובערב אחרי השעה שבע. בכל שעה אחרת  - ערכו ניסיון והניחו את כף ידכם  למשך 5 שניות למבחן חום על המדרכה ותראו איך המרגש. זכרו, המדרכה הלוהטת והאספלט הרותח הם סכנה עבור הרגליים של כלבכם ועלולים  לגרום לכוויות קשות. אם הכלב חייב עוד יציאה במהלך היום – הוציאו אותו לדקות ספורות מתחת לבניין ("פיפי והביתה").

מים בששון

דאגו לכמות מספקת של מים עבור הכלב ומומלץ שהם יהיו בטמפרטורת החדר. באשר לאוכל, הקפידו על אוכל פחות עתיר בשומן. הקפידו על נגישות מלאה של הכלב לקערת המים ומומלץ אף לקבע אותה כדי שלא תישפך. שימו לב, אל תקשרו את כלבכם בעונה החמה בחצר, בכניסה לסופר ואל תשאירו אותו ברכב. מספיקה הסתבכות אחת או שתיים של הרצועה וכבר הכלב חסר יכולת לגשת לקערת המים, שלא נדבר על טמפרטורת הרכב בקיץ.

לרענן את הכלב – לא בים

אם החלטתם ללכת עם הכלב לים, אז בטח שלא בשעות החמות של היום. הקפידו להציע לכלב מים טריים וקרים מקערה והשתדלו לשבת יחד עם הכלב במקום מוצל. עם חזרתכם הביתה, דאגו לשטוף את הכלב ולהסיר את המליחות מהפרווה והעור. הקפידו לא לקחת כלב בן פחות מחצי שנה לים. מליחות הים עלולה לגרום להם להקאות ושלשולים והאור המסנוור עלול ליצור נזק.

תספורת קיץ

תספורת הכלב בקיץ יכולה להקל  ולהוריד מהכלב את עומס הפרווה, אך מנגד עלולה לחשוף את עורו יתר על המידה לשמש ולקרינה ולגרום לו להיות רגיש, בייחוד בקרב כלבים לבנים ובהירים. בקשו מהספר תספורת "סכין חורף" ואל תגלחו את הכלב יתר על המידה. לאלו שאינם מספרים את כלבם במהלך הקיץ, הברישו את פרוותו בתדירות גבוהה יותר, ההברשה תעזור לשיער מת לנשור בקלות ותאוורר יותר את הכלב. בכל מקרה, אם לכלבכם פרווה מסוג "פרווה כפולה" – אל תספרו אותו. התספורת עלולה לגרום למחלות עור וגירויים.

 הכלב אפאתי ומתנשם במהירות? אל תתעלמו

ייתכן ומדובר בסימנים לכך שכלבכם לקה במכת חום. מכת חום מתבטאת בקרב הכלבים בעיקר על ידי חום גוף גבוה (38.5 עד 39.2 זהו טווח החום התקין לכלבים בזמן מנוחה), הלחתה מהירה ואפאתיות. אתם חשים שכלבכם לא מתנהג כהרגלו? פנו לייעוץ רפואי ואל תתנו לו תרופות לפני התייעצות עם הווטרינר. במקרה של חשש למכת חום יש להרטיב את כפות רגליו של הכלב הבטן ואברי הרבייה ולהכניס מיד לרכב או חדר ממוזג ולמהר להגיע לווטרינר.

פרעושים וקרציות

דאגו להעניק טיפול מבעוד מועד לסוגיית הפרעושים והקרציות שאינה עוזבת את ההולכים על ארבע גם בעונת הקיץ. כשאתם מגלים פרעוש אחד על הכלב בדקו היטב אם אין עוד פרעושים עליו או בסביבתו ופעלו להשמדתם. הפרעושים גורמים גירוד וסבל בלתי פוסק לכלבים, אלרגיות, גירוד עד זוב דם וסכנת הידבקות בתולעים. סוגי קרציות מסוימים גם יכולים להביא למחלקת קדחת הקרציות, שאמנם אינה מסוכנת לבני האדם  - אבל עלולה להביא למות הכלב.

מגפת שעלת בקיץ

מחלת השעלת אצל כלבים מתבטאת בשיעול טורדני העלול לגרום לכלב להקיא. המחלה מתפרצת בכל קיץ מחדש כמגיפה ומועברת דרך כלבים הנפגשים זה עם זה בפנסיונים לכלבים. אם אתם מתכננים לצאת לחופשה ולהפקיד את הכלב שלכם בפנסיון – מומלץ לחסן את הכלב כנגד המחלה. החיסון לשעלת הוא דרך טיפות, לא בזריקה, והוא תקף כחצי שנה.

זהירות נחשים

עשביית הקיץ מביאה עימה מקומות מסתור לנחשים וזוחלים אחרים. דאגו ללכת עם הכלב קשור ברצועה כדי למנוע ממנו להגיע לאותם מקומות. אם אתם גרים בבית פרטי עם חצר, הקפידו לנקש את העשבייה מסביבה. זכרו, הכשת נחש את הכלב עלולה להוות סכנת חיים עבורו. במידה וכלבכם הוכש על ידי נחש, פנו בדחיפות לקבלת טיפול רפואי.

 

עוד בהרצליה
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
מערכת הבחירות מגיעה לרתיחה עם תלונה של ברוידא במשטרה ותלונות הדדיות על הסתה
פתחו את עונת הקרמבו
מרוץ המכשולים הגדול בישראל חוזר ובגדול
תתכוננו להתפלש בבוץ: Tel Aviv Reebok Mud Run חוזר ובגדול
160 קייטנות בחופש הגדול
160 קייטנות בחופש הגדול
מה מצב החופים עם היציאה לחופש הגדול?
מה מצב החופים עם היציאה לחופש הגדול?
פעילות חדרי בריחה בספרייה העירונית בחוהמ פסח
פעילות פסח בספרייה העירונית בהוד"ש
חילופים על הקווים
שוטר ירה בצעיר שניסה לדקור אותו