הרצליה

מגנים על הבית משריפה

אתר לוקאל 08/08/2018
מגנים על הבית משריפה
יוני אבני (צילום: אילן בשור)

הקיץ כבר כאן ועמו גוברת הסכנה לשריפות בבית ובשטחים פתוחים. תחזוקה נכונה ושמירה על כללי בטיחות פשוטים יכולים למנוע שריפה מבעוד מועד, ומערכות גילוי וכיבוי אש תקינות יכולות למנוע נזק רב ברכוש ובחיי היקרים לנו.

 שבעה כללי בטיחות שיעזרו לך להגן על הבית והגרים בו מפני סכנת שריפה:

 1. יש לבדוק שמערכות החשמל והגז תקינות ובטיחותיות. בידקו שהשקעים אינם רופפים ושאין חוטים המחוברים באופן רעוע. רצוי להזמין באופן תקופתי בעלי מקצועי לבדוק שהמערכות תקינות ומחוברות כראוי. ריח לא נעים, שינוי בצבע של שקע חשמל או ניצוצות ממכשיר חשמלי עשויים להצביע על תקלה חשמלית שעלולה להתפתח לדליקה.

2. רכשו אך ורק מוצרי חשמל שעומדים בתקן הישראלי. כל מוצר שמתחבר לחשמל, כולל כבלים מאריכים ומפצלים, צריך לעמוד בתקן ולהיות מסומן בתו תקן ישראלי.

3. אל תשאירו אש גלויה או מכשירי חימום ללא השגחה – לאחר בישול, שימו לב שאתם מכבים את האש ואת הגז. אם אתם מעשנים, אל תשאירו סיגריה דולקת במאפרה שלא לידכם. יש להימנע מהשארת אביזרי חימום לצד חומרים דליקים כמו בדים או ניירות.

4. ודאו כי קיימת מערכת לגילוי אש בבניין וכי בדירה יש גלאי עצמאי. יש לבדוק מראש את נושא התחזוקה והשירות– האם המערכת המותקנת פתוחה לתחזוקה (ע"י מספר רב של חברות תחזוקה מורשות) או שהיא בלעדית ומחייבת אתכם בהתקשרות קבועה עם ספק המערכת? מערכת פתוחה תאפשר לכם לבחור בין מספר רב של נותני שירות ועל פי רוב מחיר התחזוקה שלה יהיה נמוך יותר מאשר מערכת סגורה.

5. בדקו שמערכת גילוי האש פעילה ומתוחזקת. בבניינים שנבנו בשנים האחרונות מותקנות מערכות גילוי וכיבוי אש עפ"י התקנים הישראליים. עם זאת בבניינים רבים המערכות החשובות האלו אינן מתוחזקת כראוי ולפעמים אף מנותקת לחלוטין. שימו לב, מערכת גילוי וכיבוי אש מצריכה תחזוקה שנתית וביקורות על פי התקנים הישראליים.  כל מערכת חייבת לעבור ביקורת פעמיים בשנה ע"י חברות תחזוקה המורשות ע"י היצרן או היבואן ועל ידי מכון התקנים.  בדקו מתי לאחרונה נערכה בדיקה של המערכת שלכם והאם היא תקינה ופעילה.

6. דאגו למטף כיבוי תקין וזמין- שימוש במטף בעת שהדליקה קטנה יאפשר לפעמים למנוע את התפשטותה. יש לוודא פעם בשנה שמדד הלחץ של המטף תקין, שהמטף בתוקף ושנצרת המטף סגורה ומעידה על כך שטרם נעשה בו שימוש.

7. שימו לב, מרבית הפגיעות בשריפות אינם מהאש עצמה, אלא משאיפת עשן וחומרים רעילים. שאיפתם של חומרים המשתחררים לאוויר כתוצאה מהבעירה מסוכנת מאוד כשפורצת שריפה, מעבר להגנה מפני האש חשוב לא פחות להגן על מערכת הנשימה מפני שאיפת העשן והגזים הרעילים. העשן מצטבר למעלה ולכן לכו בהליכה שפופה ובצמוד לקיר עד ליציאה מאזור הסכנה.

 הכותב הוא יוני אבני, סמנכ"לTelefire - יצרנית ומשווקת מערכות לגילוי וכיבוי אש.

עוד בהרצליה
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
מימין לשמאל): אתי לייכט, מנהלת המרכז החינוכי-שיקומי בלוינשטיין; דר שרון שקלאי, מנהלת המחלקה לשיקום ילדים ונוער; דר חגי אמיר, מנהל ביהח לוינשטיין; חיים ברוידא, ראש עיריית רעננה; שולה מליק, מנכלית ע
תרומה למחלקת הילדים בלוינשטיין
"מייקל ומיכל הם אותו אדם"
המיזם החברתי חיפאי לשנת 2018
שחקני בית"ר ירושלים הגיעו למרכז הרפואי שערי צדק
סלט סלק ותפוחים
מתכון מרענן ובריאותי לסלט קייצי
הרב דר מיכאל לייטמן
עושים סדר: פסח בראי הקבלה
מעבדת סמים אותרה בכפר סבא
הצהרת תובע בתיק רצח צעיר בפ"ת