הרצליה

מרווח משני לניצחון אמיתי

ד''ר מרק רויטמן 08/08/2018
מרווח משני לניצחון אמיתי
(תמונה להמחשה צילום: iclipart)

שאלה:

האם קיים דבר כזה כמו פחד להיות בריא? אני סובל מדיכאון, ולמרות כל הסבל, אני בטוח שאני נמנע מכל דבר שיכול לעזור לי.

תשובה: 

עצם השאלה שלך מראה שהגעת ללבה של הבעיה. בכל אדם, בריא או חולה, קיים מאבק מתמיד: מצד אחד הצורך בשינוי, הצורך לקבל החלטות גורליות, צורך בצמיחה, בשינוי, בהתקדמות ובהתפשטות.

מצד שני, ובו בזמן, קיים פחד קיומי להרים ראש, לחטוף מכה, לקומם את הסביבה נגדך, להתמודד עם איומים, עם קנאה ועוינות.

הדילמה הרבה יותר מורכבת מכך, מכיוון שבנוסף לרצונות, לתוכניות ולמטרות המציאותיות ולסכנות האמתיות הכרוכות במימוש החזון, קיימת חזית נסתרת של רצונות, תשוקות, תקוות - אבל גם פחדים, חרדות, ותסריטי אימה פנימיים - שמשפיעים בצורה לא מודעת דרך הסמפטומים השונים והמשונים.

כל התופעות הפסיכוסומאטיות הן תוצאה של מאבק האיתנים הזה בנפשו של בן אדם - בין התשוקות, רצונות ותקוות לבין האיומים, הפחדים והחרדות הפנימיות. דיכאון קליני או דיכאון מעורב בחרדה - הוא רק אחת התוצאות הפסיכוסומאטיות (אם כי מאוד נפוץ באוכלוסייה-  30% - 40% ).

 מחלות אחרות מסוג זה הן הפרעות אכילה, בולימיה ואנורקסיה, מחלות כלי דם, כאבי ראש, כאבים אחרים, התמכרויות שונות. הדיכאון והמחלות הפסיכוסומאטיות האחרות מהווים מעין פתרון פשרה - כאילו אומר האדם לעצמו, בצורה בלתי מודעת: "אני חולה, לכן אני לא רוצה שום דבר, תורידו ממני את האיום".

 למרות שמחיר הסבל הוא לעתים גבוה מאוד, יש גם "יתרונות במחלה"- היא מספקת מעין "פטורים" מהתמודדות פנימית ומהתמודדות בחיי היום יום: עבודה, שירות צבאי, התמודדות חברתית, תחרות, יחסים בינאישיים מורכבים, וכו'. מכלול ה"יתרונות" הללו מוכר היטב, ונקרא בשפה המקצועית "רווח משני".

כמעט בלתי אפשרי באופן עצמאי לוותר על הסבל ולחזור בקומה זקופה למאבקים ולסכנות של התמודדות בריאה עם דילמות, קונפליקטים והצורך לקבל החלטות עצמאיות בכל רגע של החיים האמתיים.

גם כאשר הסבל כופה על האדם לפנות לעזרה של איש מקצוע שיכול לעזור לו, לעיתים קרובות ברגע שיש הטבה קטנה במצבו, אותו אדם מפסיק את הטיפול.

שילוב של טיפול רפואי, אם יש צורך בכך, עם פסיכותרפיה, שמסייעת לבן אדם להתמודד עם חיים ללא המגן של המחלה, יכולים להביא אל המודע את המאבקים הפנימיים והחיצוניים. לאדם עם מודעות כזאת קל יותר לנווט את החיים שלו בין התשוקות והסכנות מבלי להזדקק לפשרה הפסיכוסומאטית.

dr.roitmanm@gmail.com

www.psych.co.il

 

 

עוד בהרצליה
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
יונתן מרגי ונועה קירל במתחם הפופ אפ של אל על
מה עשו הסלבס בטראסק בנמל תל אביב?
מימין: ציונה עירקי, יור עמותת אור למשפחות עירית אורן גונדרס וציפי גבריאל
"הבנתי שאני חייבת לבחור בחיים"
שיעור על גלגלים
שיעור על גלגלים
מטפלים במפגעים סביבתיים בעוטף
אביב משל
חשש לחייו של צעיר מכפ"ס שנעדר באינדונזיה
ציון צמח
חיזוק להפועל "ניר" רמת השרון
הבדיקה החדשה ללא דקירה בכלל
בשורה להורים ולתינוקות ברמת השרון
ראש עיריית הרצליה משה פדלון עם מנכל אדם טבע ודין עמית ברכה וסגניתו תמי גנות
הרצליה חותרת לשמירה על הסביבה