הרצליה

יסגרו בשבת?

הרצליה נמנית על ארבע הרשויות בהן פסל שר הפנים, אריה דרעי, את חוקי העזר המאפשרים פתיחת עסקים בשבת. בעקבות הודעת השר תכונס מועצת העיר (חמישי) לישיבה שלא מן המניין. יוזם הישיבה, יריב פישר, מציע כי המועצה תאשר עתירה לבג"צ בנושא זה

שרון יונתן 09/08/2018
יסגרו בשבת?
ייסגר בשבת? (צילום: אלן שיבר)

האם קרוב היום שהסטטוס קוו בהרצליה יישבר ומרכולים ופיצוציות שהיו פתוחים בשבת יסגרו? ביום ראשון פסל שר הפנים, אריה דרעי, את חוקי העזר המאפשרים פתיחת עסקים בשבת בארבע רשויות, בהן הרצליה, חולון, גבעתיים ומודיעין-מכבים רעות וזאת על פי הודעה שהתקבלה בעירייה ממנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן.

כזכור, בחודש ינואר האחרון, מועצת העיר חוקקה חוק עזר עירוני המשמר את הסטטוס קוו בכל הנוגע לשבת ומאפשר את המשך פתיחת המרכולים כפי שהיה נהוג במשך שנים בעיר. התגובות נגד החלטת שר הפנים פשטו במהירות ברשתות החברתיות. חבר המועצה יריב פישר שיגר לחברי המועצה מייל ובו כתב: "בעקבות הפרסום כי שר הפנים סירב לאשר את חוק העזר העירוני שחוקק בעיר הרצליה, אין לנו ברירה וכפי שדנו על כך בעבר יש להכין מיד עתירה לבג"צ בנושא מהותי זה. תגובת ראש העיר כי הוא מבקש לדבר עם משרד הפנים רפה ואינה מקובלת, עלינו לקחת יוזמה ולדאוג לתושבי העיר הרצליה לפני שתהיה פגיעה קשה באורך החיים של מרבית התושבים. על מנת לאשר את הגשת העתירה בדחיפות אבקש לכנס את מועצת העיר, "כינוס על פי דרישה" על פי פקודות העירייה ביום רביעי או חמישי הקרוב. על פי סעיף 9 א לפקודת העיריות יש צורך בשליש מחברי המועצה לכינוס על פי דרישה".

עשרה חברי מועצה הצטרפו לדרישתו של פישר: יהונתן יסעור, ליאת תימור, יוסף לונדון, מאיה כץ, יונתן יעקובוביץ', גרי גוזלן, יוסי קוממי, טובה רפאל, טום סטרוגו, ואיריס אתגר. מאחר ומדובר ביותר משליש מחברי המועצה, כפי שנדרש על פי פקודת העיריות, הוחלט כי הערב (חמישי) בשעה 18:00 תתכנס ישיבת מועצה שלא מן המניין בנושא הצעת חוק עזר להרצליה (פתיחת עסקים וסגירתם). יש לציין כי זאת פעם ראשונה בקדנציה הנוכחית שמתכנסת ישיבת מועצה שלא מן המניין בעקבות דרישת יותר משליש מחברי המועצה.

בהודעת העירייה לחברי המועצה נכתב: "למרות כי עולה ספק אם הוגשה דרישה המפרטת כנדרש סדר יום והצעת החלטה, ראש העירייה החליט על זימון ישיבה שלא מן המניין. יצוין כי ראש העירייה הביע הסכמה עקרונית להצטרף לעתירה משותפת לבג"צ מטעם השלטון המקומי. כמו כן, העירייה השיבה למכתב מנכ"ל משרד הפנים".

ראש העירייה, משה פדלון אמר השבוע:  "הרצליה בראשותי היא עיר של 'חיה ותן לחיות' וככה תישאר. הסטטוס קוו בעיר שלנו לא ייפגע מאף סיבה. צר לי שחוק העזר העירוני שיזמתי סורב על ידי המשרד. אנחנו עובדים מול שר הפנים יחד עם המרכז לשלטון המקומי בכדי להגיע להסדר חוקי. הרצליה תצטרף לעתירה לעתירה לבג״צ של מרכז השלטון המקומי".

מאיה כץ, סגנית ומ"מ ראש העירייה, אמרה: "ההחלטה לפסול את החוק היא ניסיון בוטה להשתלט על אורח החיים של תושבי הרצליה בשל רצונו של דרעי לחזק את מפלגתו גם על חשבון פילוג ושיסוע בין התושבים הדתיים והחילוניים תוך פגיעה בסמכותנו כנבחרי ציבור לייצג את צרכי התושבים שלמענם נבחרנו ואותם אנו מייצגים.תושבי הרצליה הסתדרו נהדר וחיו בהרמוניה ובכבוד הדדי גם בנושא השבת מבלי שנזקקו לחוקים דרקוניים. יש מקומות פתוחים, יש מקומות סגורים וטוב שכך. בהרצליה מתנהל מזה עשרות שנים סטטוס קוו בכל הנוגע לשבת במסגרתו קיימו הקהילות השונות בעיר את אורחות חייהם זה לצד זה וכך ימשיך להיות.אני וחברי לסיעה נאבק כנגד כל ניסיון לכפות תושבי הרצליה ונעתור באופן מיידי לבג״צ בנושא, על מנת לשמור על זכותנו להמשיך ולנהל את אורחות חיינו כפי שהיה לאורך שנים".

בסיעת מרצ אמרו: "החלטת משרד הפנים בנוגע לחוק המרכולים נועדה לשרת את סיעת ש״ס והרשימות הדתיות במועצת העיר, על חשבון תושבי הרצליה.
שר הפנים בהחלטה שערורייתית החליט לדחות את קבלת חוק העזר העירוני שהצביעה בעדו המועצה בהרצליה לעקיפת חוק המרכולים. החלטתו של שר הפנים היא החלטה פוליטית צינית, שתזמונה אינו מקרי, והיא באופן חד משמעי לסייע לבחירות של סיעת הבת של מפלגת ש״ס בעיר, והמפלגות הדתיות, בבחירות הקרובו".

חבר המועצה יהונתן יסעור הוסיף: ״זאת החלטה שערורייתית שנוגדת את רצון הבוחר. לא ניתן יד להובלה של העיר הרצליה אל עבר הרי החושך. השימוש של שר הפנים בכוח שיש לו על מנת להשלים את תהליך הכפייה הדתית וההדתה במרחב הציבורי בעיר, עוברת קו אדום. אם לא יאשר את החוקים, סיעת מרצ הרצליה תדאג שזה יהיה חוק העזר הראשון שיעלה שוב להצבעה לאחר הבחירו".

 

sharony@local.co.il

 

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מבשלים משהו למען הסביבה
"אוקטוברפסט"
הרוג וחמישה פצועי ירי ליד צומת מגידו
פעילויות פסח במוזיאון ארצות המקרא
מתפרעונים בפסח במוזיאון ארצות המקרא
נשים פורצות דר
עיריית הרצליה מוקירה את תושבות העיר
אישום: קיזזו חשבוניות פקטיביות במיליוני שקלים
צעיר נתפס עם מעל קילוגרם סמים
שר החינוך בביקור פתע בהרצליה