הרצליה

עיריית הרצליה תעתור לבג"צ נגד משרד הפנים

ברוב של 11 תומכים מול 4 מתנגדים אישרה מועצת העיר כי העירייה תעתור לבג"צ בעקבות החלטת שר הפנים שלא לחתום על חוק העזר העירוני המאפשר פתיחת מרכולים בעיר בשבת. ראש העירייה, משה פדלון: בהרצליה חיים חילונים ודתיים בהרמוניה ובכבוד הדדי כבר למעלה מ-30 שנה ואני עומד על כך שהסטטוס קוו הזה יישמר

שרון יונתן 09/08/2018
עיריית הרצליה תעתור לבג
משה פדלון. לשמור על הסטטוס קוו (צילום: אלן שיבר)

ברוב של  11 תומכים מול 4 מתנגדים אישרה היום (חמישי) מועצת העיר הרצליה בישיבה שלא מן המניין את הצעתו של ראש העירייה משה פדלון לעתור לבג"צ בשם עיריית הרצליה נגד החלטת משרד הפנים   בנושא "הצעת חוק עזר להרצליה (פתיחת עסקים וסגירתם) התשע"ח-2018".
 
כזכור, שר הפנים אריה דרעי לא חתם על חוקי עזר המאפשרים הפעלת מרכולים בשבת בהרצליה וכן בערים מודיעין, ראשון לציון, גבעתיים וחולון, למרות שבערים אלו אושרו חוקי עזר לפתיחת מרכולים בשבת. ישיבת המועצה התכנסה לאחר שעשרה חברי מועצה הצטרפו לדרישתו של חבר המועצה יריב פישר לכנס ישיבה שלא מן המניין שבה יוחלט על הגשת העתירה.

בתחילת השבוע נשלח מכתב בשם עיריית הרצליה למנכ"ל משרד הפנים בו צוין כי החוק המעודכן "מבקש לשמור את המצב הקיים – 'סטאטוס קוו' הקיים בעיר מימים ימימה, באופן המאזן בין צרכיהם של הציבור החילוני המתגורר בעיר ומהווה את מירב תושביה לבין שמירת צביונה היהודי דתי וייחודו של יום השבת כיום המנוחה השבועי".

"למרבה הצער", נכתב עוד במכתב "שר הפנים בחר שלא ליתן את הסכמתו לנוסחו המעודכן של חוק העזר – וכך הלכה למעשה עלול להיות מופר האיזון שהתקיים במשך עשרות שנים בעיר הרצליה".
 
ראש עיריית הרצליה משה פדלון אמר כי "בהרצליה חיים חילונים ודתיים בהרמוניה ובכבוד הדדי כבר למעלה מ-30 שנה ואני עומד על כך שהסטטוס קוו הזה יישמר". 
 
מנכ"ל עיריית הרצליה יהודה בן עזרא אמר:  "עיריית הרצליה פועלת מתוך כבוד ורגישות, תוך דאגה לאי פגיעה באורחות החיים הן של הציבור הדתי-מסורתי והן של הציבור החילוני".
 
 יריב פישר אמר לאחר ישיבת המועצה: "פעמיים העלתי למועצת העיר הצעות לחוקק את חוק העזר העירוני בהם דרשתי להגיש מיד בג״צ, לצערי שוב פדלון שינה את דעתו ובזבזנו זמן יקר, אני שמח שמועצת העיר התכנסה היום לבקשתי וקבלה את הצעתי להגיש במיידי עתירה לבג״צ".
 

מלשכת שר הפנים, ארה דרעי, נמסר בתגובה : שר הפנים אריה דרעי, רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת, לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצוין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת, היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת.


עוד בהרצליה
מיכאל פרוסמושקין 09/12/2018
מיכאל פרוסמושקין 06/12/2018
שרון יונתן 06/12/2018
כתב לוקאל 04/12/2018
כתב לוקאל 02/12/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
בדרך לבית הספר
ילד בגן נפצע כתוצאה מנפילת ענף
מתואמות ביניהן
"אני אמרר לך את החיים"
לצום בהיריון או לא?
לצום בהיריון או לא?
"היא חזרה עם חיוך על הפנים"
בית המשפט דחה את עתירת רוכברגר נגד פסילת מועמדותו
בית המשפט דחה את עתירת רוכברגר נגד פסילת מועמדותו
אישום: תקף את אמו וזרק עליה אבנים